Mzdy v okrese Malacky síce dobiehajú bratislavské, avšak regionálne začlenenie bude zrejme pôsobiť diskriminačne. Myslí si to aj primátor Malaciek Jozef Ondrejka. „Na dôsledky nášho začlenenia mám veľmi kritický názor. V nastávajúcom programovacom období je z eurofondov pre Bratislavský kraj (BSK) vyčlenených veľmi málo peňazí. Pokladám za nespravodlivé voči nášmu kraju, že ostatné kraje majú schválených nepomerne viacej prostriedkov. Nespravodlivé preto, lebo do Bratislavského kraja patria aj okresy Malacky, Pezinok a Senec, ktoré majú porovnateľné problémy ako iné oblasti Slovenska. Či už je to nedostatočná infraštruktúra (hlavne kanalizácia), oblasť kultúry alebo sociálnych vecí. Operačný program pre náš kraj neumožní všetky tieto problémy riešiť. Bude nielen málo financií, ale aj málo opatrení pre problémové oblasti,“ uviedol primátor J. Ondrejka.
V súčasnosti sa ešte stále čaká na schválenie operačného programu pre BSK. Predpokladá sa, že by sa tak mohlo stať v priebehu mesiaca. Paradoxne, hoci programovacie obdobie 2007 – 2013 už beží, je takmer isté, že v tomto roku sa prostriedky ešte nebudú môcť čerpať. Primátor Ondrejka očakáva, že ministerstvo predloží prvé výzvy až začiatkom budúceho roka.
Akútna potreba strednej odbornej školy
V predminulom týždni poslanci Bratislavského samosprávneho kraja prijali uznesenie o potrebe zriadenia strednej školy v Malackách. Iniciatíva J. Ondrejku, ktorý materiál na rokovanie krajského zastupiteľstva pripravil, sa stretla so súhlasným postojom poslaneckého zboru. Nasledovať by mali aktivity vedúce k určeniu zamerania školy, jej umiestnenia a jednotlivých prevádzkových náležitostí. Primátor Ondrejka tvrdí, že v Malackách by sa „uživilo“ dokonca viacero stredných odborných škôl. „Keď porovnáme priemer, na koľko obyvateľov pripadá v kraji jedna stredná škola (v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja), tak Malackám patrí jasne posledná priečka. V Bratislave pripadá 8400 obyvateľov na jednu strednú školu, v okrese Pezinok 6700, v okrese Senec 8600, a v okrese Malacky 64-tisíc obyvateľov na jednu strednú školu.“
Úsilie malackej samosprávy o zriadenie strednej školy je už dlhoročné. Prečo sa to zatiaľ nepodarilo, primátor Ondrejka zdôvodnil: „Podľa môjho názoru ide na lokálnej úrovni o vec politického rozhodnutia. Pretože v čase, keď školy zápasia s nedostatkom financií nie je populárne robiť optimalizačné opatrenia existujúcich škôl a otvárať nové. Vytvoria sa tak prirodzene ďalšie náklady. V samosprávnom kraji sa však uskutočňuje určitý proces optimalizácie - hoci pomalšie ako by som očakával – a verím, že sa vytvorí priestor na zriadenie školy v Malackách. Zahlasovanie poslancov za návrh tomu nasvedčuje.“
V investíciách
sa pokračuje
Medzi najväčšie zrealizované investície posledného obdobia patrí výstavba infraštruktúry do priemyselného parku. Do konca roka bude prebiehať ďalšia významná investičná akcia, hradená hlavne z európskych prostriedkov - rekonštrukcia parku na Kláštornom námestí. Pôjde o parkové úpravy, výmenu povrchov chodníkov a osadenie osvetlenia a mobiliáru. Práce nadviažu na v súčasnosti realizovanú rekonštrukciu nástupných ostrovčekov hlavnej križovatky. Tá istá firma potom prikročí aj k rekonštrukcii Kláštorného námestia.
Dobrú správu dostalo Mesto Malacky z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja 27. septembra. Projekt s názvom Revitalizácia Ul. J. Kostku a Záhoráckej ulice v Malackách - III. etapa, s ktorým sa mesto uchádzalo o príspevok z JPD NUTS Bratislava Cieľ 2, uspel. Novú podobu dostane časť od ZUŠ po hlavú križovatku a Ul. J. Kostku. Rekonštrukcia ulice zahŕňa obnovu chodníkov s vytvorením parčíka, inštaláciu osvetlenia, lavičiek, odpadových košov, obnovu autobusovej zastávky i vytvorenie nových parkovacích miest. S prácami sa začne hneď po verejnom obstarávaní.
Medzi plánovanými investíciami dominuje potreba rekonštrukcie verejného osvetlenia. Mesto niekoľko desaťročí neinvestovalo do existujúcich sietí verejného osvetlenia a ich súčasný stav si to preto rozhodne vyžaduje. Samospráva chce zatiaľ zabezpečiť opravu aspoň v tých častiach, kde zastaranosť systému spôsobuje najväčšie problémy. „Ukazuje sa, že stanovené finančné limity, ktoré sme predpokladali, nepostačujú,“ tvrdí primátor Ondrejka. „Spočiatku by bolo vhodné, ak by sme vymenili osvetlenie na hlavných vstupoch do mesta. Následne na miestach, kde sú v najhoršom technickom stave a doplníme svietidlá v okrajových častiach mesta - tam v súčasnosti chýbajú. Z hľadiska bezpečnosti je nevyhnutné zabezpečiť v týchto lokalitách osvetlenie.“
Medzi najväčšie úspechy v súčasnom období primátor Malaciek zaraďuje rozhodnutie predstaviteľov Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka otvoriť alokované pracovisko univerzity v meste. Jozefa Ondrejku teší tiež kladné stanovisko poslancov BSK k zriadeniu strednej školy a vývoj nezamestnanosti v meste a regióne - klesla na približne tri percentá. Sú to dokonca historické minimá. „Potešiteľné je, že aj výška priemernej mzdy, ktorá síce nie je smerodajná, ale je to určitý odraz, sa v okrese Malacky dostala nad jednu časť Bratislavy. To je historický moment, pretože doteraz boli bratislavské mzdy výrazne nad celoslovenskou úrovňou a aj nad Malackami,“ spomenul na záver primátor J. Ondrejka.
MAREKBRNA