Do celkového bodového súčtu ligy sa vo finále započítal lepší z dosiahnutých časov dvoch požiarnych útokov. Zápolilo 12 mužských a 7 ženských celkov z okresov Nové Mesto nad Váhom, Malacky, Myjava, Senica, a Skalica. Úspech ligy je výsledkom súhry desiatok obetavých ľudí z obcí, z dobrovoľných hasičských zborov, rozhodcov, časomiery, sponzorov a mnohých nemenovaných organizátorov... Hasičské ocenenia v Štefanove prevzali tiež Božena Kramárová zo Senice, Rastislav Petráš z Cerovej i jubilanti – hlavný rozhodca Ivan Linder zo Sobotišťa a predsedníčka DHZ Kúty Mária Pavelková.
Kto je zdravý, je hasičom
V Drgoňovej doline žije okolo 90 obyvateľov no majú tam až 70 členov hasičského zboru. Tamojší hasiči dosiahli v lige aj najrýchlejší požiarny útok zvládnutý za 15,61 sekundy. Vo finále im odmerali čas 19,26 sekundy, čo bolo v Štefanove až 5.miesto. Bodový náskok celkových víťazov si udržali. V Štefanove ich mohli z trónu zosadiť len ich najväčší rivali – hasiči z Poriadia. No povestný kúsoček šťastia im chýbal, hoci dosiahnutými časmi podali vo finále najvyrovnanejší výkon (1. kolo – 18,89 s. a 2. kolo 19,00).
Najlepší čas vo finále dosiahli (17,26 sekundy) hasiči z Kútov, no druhé kolo zvládli len za 31,09 s. Najvyššie priečky v lige mužov teda nakoniec obsadili Drgoňova dolina, Poriadie a Kúty.
V súťaži žien boli Seničanky fakticky neohroziteľné. Ako najväčšie favoritky však po prvom útoku za 28,66 sekundy išli radšej druhé kolo „na istotu“ a časom 24,51 sekundy si víťazstvo potvrdili. Rýchlejšie od Seničaniek v Štefanove boli len hasičky z Kútov (v prvom kole 21,06).
Na podcenenie pravidiel doplatili napríklad Cerovanky. Nečakali na oficiálne ukončenie útoku zo strany rozhodcu, a začali skôr „baliť,“ čo ich (nahnevané samé na seba) v súťaži trocha rozladilo, no neprestali bojovať... Tých nádejí a sklamaní sa v súťaží zažíva neúrekom.
Medzi ženami sa za víťaznou Senicou na 2.mieste vo finále ligy umiestnili hasičky Sobotišťa a na treťom Kúty.
Pochovali staré pravidlá, hurá...
Nečakaný rozruch v Štefanove vyvolali muži z Cerovej. Pred svojím útokom položili k nádrži s vodou veniec. Prečo? Za všetkých hasičov sa tak s trochou humoru a nadsádzky rozlúčili so starými pravidlami súťaže platnými od roku 1995. A „smutno-vtipne“ privítali nový, takzvaný „hurá-systém.“
Duša hasičskej ligy a moderátorka finále Marta Hurbanisová nové pravidlá komentovala takto: „Hurá systém umožňuje ľubovoľne si naskladať materiál na základni. Nábehová čiara sa vzdiali o 10 metrov. Divákom sa zdá tento starší systém zaujímavý. Zapojím to, stihnem to? Pri „huráčku“ je taká perlička, že hasič nesmie krútiť kôš v nádrži. Teraz áno. Česi a svet okolo nás to cvičí už podľa nových pravidiel. Keď chceme ísť niekam ďalej aj my, treba to nacvičiť...“
Ozaj? Stíhajú najlepší hasiči zvládať rovnako dobre ako súťaž aj skutočné požiare? Predsedníčka Krajského i Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky, Štefanovanka Marta Hurbanisová nám k tomu povedala: „Vychádza. Spomeniem takú perličku. Bolo to 11. augusta – Kúty. Takmer na tú súťaž neprišla Cerová, lebo mali v obci požiar smetiska. Ale zahasili, a stihli všetko. Dá sa to stihnúť. Mali sme národné kolo súťaže v Lipanoch. Vycestovaný zbor Moravský Svätý Ján, a horel im rodinný dom v Moravskom Jáne. Poriešili. Spojili sa so susedným zborom, a vyriešili to. Vedia si pomáhať. Aj o tom je táto súťaž a liga. O pomoci navzájom.“
Víťazom Hasičskej ligy z finále v Štefanove blahoželáme. A do nového 9. ročníka ligy prajeme hasičom, nech im rozvaha, rýchlosť, presnosť a zodpovednosť, natrénovaná na súťažiach, pomáha pri záchrane životov a ochrane majetku nielen pri požiaroch, ale aj pri povodniach, dopravných nehodách či iných živelných pohromách..
MILAN SOUKUP