Skalica - V predposledný augustový deň sa vo veľkej zasadačke skalickej radnice uskutočnilo ďalšie riadne zasadnutie poslancov mestského zastupiteľstva. V programe na nich čakal dlhý rad bodov a o tých najdôležitejších sme sa porozprávali s primátorom Skalice Stanislavom Chovancom, ktorý rokovanie viedol.
„Veľmi dôležité veci boli tie, ktoré sa týkajú mestského rozpočtu, predaja akcií Dexie banky, navýšenie základného imania Správy mestského majetku, pretože aj keď bolo dovolenkové obdobie, snažili sme sa trošku nastaviť a pozrieť na to, ako bude mesto vyzerať v roku 2010, keď ho budeme odovzdávať budúcej generácii. Pripravili sme si rozpočet mesta do roku 2010, zamysleli sme sa nad tým, ako by mala vyzerať Správa mestského majetku. Na rokovanie zastupiteľstva sme predložili viacero materiálov, tabuliek, výpočtov o tom, ako mesto bude vyzerať. Myslím si, že prebiehali podrobné diskusie v odborných komisiách mestského zastupiteľstva, predovšetkým vo finančnej, v mestskej rade a som veľmi rád, že tento balík materiálov prechádzal jednomyseľne, čiže poslanci sa stotožnili s našou víziou. Veľmi dôležité je to, že nastavujeme mesto na to, aby sme nezastavili investičnú aktivitu mesta a aby sme v nej ďalej pokračovali. Práce je ešte veľa a schválená zmena rozpočtu zadáva ideu budúcnosti, že mesto bude naďalej v týchto aktivitách pokračovať a rozvíjať sa.
Dôležité bolo aj to, že mesto Skalica sa rozhodlo, že nepustí svoj podiel vo Vepose, Skal&cu a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a mestské zastupiteľstvo ma poverilo, aby som rokoval o predaji akcií Dexie s tým, aby to bolo minimálne 42 tisíc korún za akciu, čo predstavuje celkovú sumu 42 miliónov korún. Navýšenie imania Správy mestského majetku napovedá, že budeme pokračovať v rekonštrukcii ulíc a v budúcom roku budeme pokračovať v štvrtiach, v ktorých sa rekonštrukcie ešte nerobili. Je to ulica Meňhartka, Na skale, Pri potoku. V tomto roku máme v pláne urobiť Vally a ulicu Pod kalváriou, ale čakáme na rozhodnutie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti o rekonštrukcii vodovodu.
Veľmi dôležité bolo, a aj mňa to dosť prekvapilo, že keď nastupovalo predchádzajúce mestské zastupiteľstvo v roku 2002, tak majetok mesta bol vo výške miliarda deväť miliónov korún. A k 31.12. 2006, keď toto zastupiteľstvo končilo, bol majetok mesta miliarda päťsto tridsaťtri miliónov korún. To znamená, že v nadobúdacích hodnotách stúpol majetok mesta o pol miliardy korún, čo je, myslím si, dosť úspešné.“
Schválená bola výstavba garáží na sídlisku Trávniky. Ako to tam bude vyzerať?
„V rámci dopravnej situácie je situácia v tejto lokalite už katastrofálna. Nás veľmi mrzí, že nám Povodie Moravy nepovolilo prekryť potok, kde sme chceli rozšíriť parkovanie. Situácia z pozície nárastu automobilov je taká, že by obyvatelia Trávnikov tento zámer mohli podporiť. Mňa v tejto súvislosti stále mrzí aj ďalšia vec, a tou je otázka, čo budeme robiť s rozostavanou školou na Trávnikoch, ktorá nám naozaj robí hanbu: Asi sa v tejto súvislosti rozhodneme pre vypísanie verejnej obchodnej súťaže.“
Ďalším bodom rokovania bola zmena VZN o zásadách pri nakladaní s finančnými prostriedkami v oblasti sociálnych vecí. O čo tu ide?
„Hlavnou filozofiou tejto zmeny bolo to, že máme záujem o to, aby deti zo sociálne slabších rodín navštevovali materskú školu bezplatne. Možno niekto môže namietať, že je to pozitívna diskriminácia tých ostatných, ale našou snahou je presvedčiť rodičov, a asi to bude tým, že to bude bezplatne, aby tieto deti zapísali do materskej školy a aby sme sa im venovali už od malička. Neuvidíme tie výsledky hneď - zajtra, za rok, ale z dlhodobo perspektívneho hľadiska je to jediná správna cesta na to, aby tie deti získali hygienické či stravovacie návyky tak, aby sa mohli v živote uplatniť.“
Poslanci schválili niekoľko prevodov nehnuteľností. Ktoré boli z vášho pohľadu dôležité?
„Boli to dva prevody. Prvý kúpa dvoch hektárov pozemku pri Baťovom kanáli s tým, že by sa tu mali rozvíjať ďalšie aktivity. Som naozaj veľmi rád, že ten Baťák a prístav si získal svojich priaznivcov. Je tam veľká návštevnosť a môžeme povedať, že tie služby ani nestíhajú tomu obrovskému záujmu. Tieto dva hektáre by mali slúžiť k tomu, že by sa tam mal vytvoriť priestor na kemping, stanovanie a rôzne akcie. Toto považujem za dôležité v rámci rozvoja cestovného ruchu na Baťovom kanáli.
Druhým prevodom bol predaj dvoch hektárov v priemyselnej zóne pre firmu Joko. Tu by mala vyrásť fabrika na výrobu bicyklov a mala by zamestnať asi sto ľudí.“
Poslanci schválili aj udelenie cien mesta. Kto ich získa tento rok?
„Na Cenu primátora mesta Skalica bol schválený Miloslav Kuba, Alojz Masaryk, Mária Marťanová a Peter Oremus, cenu Mesta Skalica dostane Klub výtvarníkov a Taxis a čestné občianstvo bude udelené skalickému rodákovi Mariánovi Vargovi“. - em-