Medzi záujemcami o finančnú podporu z tohoto programu Európskej únie pre nové programovacie obdobie rokov 2007 – 2013 je tiež občianske združenie Podhoran. Spája 14 obcí a 16 ďalších subjektov zo súkromného, verejného sektora a z neziskových organizácií, združených okolo podniku Agropartner Plavecké Podhradie.
V júli bolo združenie, spájajúce subjekty z obcí podhoria Malých Karpát zaregistrované. Generálneho riaditeľa spoločnosti Agropartner Plavecké Podhradie, Vladimíra Chovana sme sa spýtali, prečo sa do programu LEADER zapájajú, čím je pre nich výzvou.
„Nová koncepcia podpory rozvoja vidieka, ktorú presadzuje EÚ, je výrazne smerovaná k prenosu rozhodovacích právomocí smerom „dolu“ – obciam, podnikateľom a záujmovým združeniam, ktoré skutočne najlepšie vedia, čo chýba konkrétnemu regiónu.“
Nájsť spoločné priority
„Možnosť určenia si priorít považujeme za najdôležitejšiu časť tohto systému podpory. Je to výzva pre región vypracovať si komplexný plán rozvoja, zosúladenia plánov rozvoja obcí. Ľudia, pre ktorých boli doteraz projekty EÚ vzdialené – nedotýkali sa ich priamo – budú mať možnosť osvojiť si, čo a ako treba urobiť, aby sa možná podpora tvorená z európskych podmienok dostala priamo k nim.“
Zabrániť vyľudňovaniu obcí
Tieto zdroje môžu napomôcť k diverzifikácií činností na dedinách, vytvoriť nové pracovné miesta nie vo výrobných činnostiach, ale v oblasti služieb a vidieckej turistiky. Komplexnosť a rôznorodosť ponuky služieb je dnes dôležitá na pritiahnutie návštevníkov. Zníži sa tiež „vyľudňovanie“ obcí počas dňa, kedy väčšina obyvateľov dochádza za prácou do miest.“
„Vzhľadom na obmedzené zdroje v tomto rozpočtovom období, však túto činnosť vnímame skôr ako fázu učenia sa a prípravy na rozpočtové obdobie po roku 2013, kedy príde ku komplexnej reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.“
Aké sú teda rozhodujíce očakávania od programu LEADER v občianskom združení Podhoran?
„Očakávame jednak zapojenie obcí, podnikateľov a záujmových a spoločenských organizácií do diskusie o prioritách rozvoja mikroregiónu a následného vypracovanie koncepcie rozvoja. Sľubujeme si – že sa ľudia v regióne naučia pracovať s „byrokraciou“ (úradníctvom) Európskej únie. A určite možno z programu LEADER očakávať aj nejaké finančné zdroje, ktorých použitie by bolo v regióne ´vidno´.“
LEADER
a obec Plavecký Peter
Čo by v programe LEADER medzi prvými spoločnými aktivitami podporili v jednej z členských obcí občianskeho združenia Podhoran, sme sa spýtali starostky obce Plavecký Peter so 630 obyvateľmi Viery Kollárovej.
„Zatiaľ by sme mohli začať nejakou turistikou, cykloturistikou, značením chodníkov, osádzaním orientačných tabúľ, podporou turizmus a malých podnikateľov v tejto oblasti. Chceli by sme upraviť vzhľad obcí, ak to bude možné aj z tohto programu. Aby sme sa dostali čo najviac do povedomia ľudí aj Európy.“
Lepšie značenie, orientačné a informačné tabule, to tu stále chýba, hoci ste aj Rezerváciou ľudovej architektúry. A mohli ste ich tu už pár rokov mať(?)...
„Určite. Sme Rezerváciou ľudovej architektúry. No niektorí naši domáci občania si to dostatočne neuvedomujú. Informačné tabule sú finančne pomerne náročné. Aj sme tu už tabuľu, turistickú mapu, mali s podporou Ministerstva hospodárstva. No naši vandali nám ju, bohužiaľ, dokázali v krátkom čase zlikvidovať. Aj to chceme zlepšiť. Dokončujeme teraz Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce. Mali sme ho už spracovaný v rámci Mikroregiónu Biela hora, s prioritami a analýzami, zmapovaním toho, čo už je u nás vybudované, a čo mienime budovať. V Občianskom združení Podhoran nás naše stanovy spájajú s novými cieľmi programu LEADER Európskej únie. Ďalšími konkrétnymi úlohami pre toto partnerstvo po registrácii Podhoranu na Trnavskom samosprávnom kraji sa budeme zaoberať po dovolenkovom období. V strategickom rozvoji máme síce každá obec svoje priority, ale vzhľadom na financie, ktoré nám LEADER môže poskytnúť pre rozvoj vidieka, ich isto budeme na spoločný prospech zbližovať.“
Milan Soukup
Foto: autor