Senica – Dožinky v regióne sú už za nami, ale tohtoročná oslava mala tak trochu trpkú príchuť slabej úrody. „Postarali“ sa o ňu výkyvy počasia, aké ani dlhoroční roľníci takmer nepamätajú.
Už v predchádzajúci rok nebolo nad čím jasať, úrodu obilnín postihli záplavy na jar a neskoršie suchá v lete, zato v tomto roku si svoju daň vybrala nezvyčajne mierna zima a neskoršie búrkové anomálie v lete. A tak sa nebolo čo čudovať, keď i minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky Miroslav Jureňa hovoril počas dožinkových osláv o „siedmich neúrodných rokoch“.
O tom, ako žatva dopadla pre regióny Senica a Skalica, sme sa porozprávali s riaditeľom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Michalom Blaškom.
„V tomto roku je to ešte horšie ako v minulom, a už ten bol oproti iným podstatne horší,“ povedal M. Blaško. „Hoci úroda pšenice nedopadla najhoršie, jačmeň a raž sú na tom biedne. Pravda ale je, že to závisí aj od toho – ktorého poľnohospodárskeho družstva, konkrétne od pôdnych podmienok. Na ťažších pôdach sa doshovali lepšie výnosy.“ Poľnohospodári majú tiež obavy, že sa im nepodarí zabezpečiť dostatok pšenice na skŕmenie, čo by mohlo mať za následok znižovanie počtu ošípaných vo veľkochovoch.
Celoslovenský priemer výnosu pšenice v tonách na hektár je 4,02, pričom v senicko – skalickom regióne je to 4,33 tony na hektár. Oproti tomu však priemer výnosu jačmeňa 3,31 je oproti nášmu regiónu vyšší – Senica so Skalicou dosiahli 2,89 tony na hektár.Nižší výnos oproti celoslovenskému priemeru dosiahla aj raž, repka olejka vyniesla naopak vyššiu úrodu. Senický ani skalický okres však nedosiahli najnižšie ani najvyššie extrémy v úrode v rámci Slovenska.
- en -