Celú akciu konferoval moderátor a spevák v jednej osobe Jozef Benkovič z Lábu, ktorý ako prvý privítal na pódiu ženský spevácky súbor Luna z Holíča. V jeho repertoári sú síce ľudové a zľudovené piesne, ale ako jediný súbor na prehliadke nevystupoval v kroji.
Pri príležitosti takejto prehliadky sa v maximálnej miere búrajú hranice, či už skutočné alebo tie pomyselné – kultúrne. Dôkazom toho je, že do Sekúľ zavítali až tri ženské spevácke súbory zo susednej Moravy. Ako prvý zahraničný hosť vystúpila spevácka skupina z Tvrdoníc, obce, ktorá dala svetu takého folklórneho speváka akým bol nezabudnuteľný Jožka Severin. Z jeho tvorivého odkazu a potenciálu čerpá i dnešná generácia spevákov ľudových piesni a výsledok je možno každoročne posúdiť na Tvrdonickej akcii „Podluží, v písni a tancech“.
Ďalším hosťom bol ženský súbor z Dolních Dunajovíc, ktorý má vo svojom repertoáre ľudové piesne z Podlužia, Moravského Slovácka a i súčasného autora Vl. Hnátka. Pred vystúpením domáceho súboru vystúpil Národopisný soubor Hrozének z moravskej obce Bulhary.
Po domácich speváčkach nasledovala krojová módna prehliadka, v ktorej moderátor J. Benkovič predviedol na živých modeloch prítomným kroje z dvoch obcí Záhoria. Domáci Sekuľský kroj, ktorý mohli diváci vidieť v podobe detských, či už chlapčenských alebo dievčenských. Mládenecký kroj mohli porovnať s krojom ženatých mužov zo Sekúľ. Zaujímavosťou bol ženský zimný kroj a v neposlednom rade i kroj „Sekuľskej nevesty“.
I mládežníci z obce Láb predviedli ich obecný kroj, v ktorom prevládala belasá a biela farba. Radosť čo len pozerať na ručne vyšívaný Lábsky kroj nevesty, ktorý nás bude spolu so Sekuľským prezentovať na stretnutí neviest z celého Slovenska v Primaciálnom paláci v Bratislave v druhú septembrovú nedeľu.
Po krojovanej módnej prehliadke nastúpili na pódium znova rad za radom všetky spevácke súbory a zanôtili opätovne piesne z ich repertoáru. A aby si niekto nemyslel že folklór je iba o speve, tak o opak sa postaral tanečno-spevácky súbor z Gbelov, ktorý predviedol ako vyzerali kedysi klasické dožinky „u gazdu na dzedzine“. Dynamické predstavenie plné piesní, tanca, ľudového humoru ...... zdá sa, že táto studnica je nevyčerpateľná.
Pred grand finále zanôtili pár piesní zo svojho repertoáru „Sekulanky“ za sprievodu ich dvorného harmonikára Jozefa Théberyho a prišlo ukončenie akcie. Na samotný záver celého popoludnia, „tak, jak to bývá vždycky zvykem, zaspíváme takú, kerú poznáme šecky“, zaspievali všetky zúčastnené súbory clivú Moravsko-Slovácku pieseň „ V širém poli studánečka ...“ A táto nádherná melódia sa vznášala ako taký opar nad obcou Sekule, kde sme sa znova presvedčili, že ľudové tradície, zvyky ale hlavne piesne s nami ešte dlho zostanú. MARIAN HOLENKA