Takže – kde treba začať?
„Už uplynulo 13 rokov odvtedy, čo bola legislatívne upravená civilná ochrana obyvateľstva. V prvom rade by mala nastúpiť kvalitná príprava najširších vrstiev obyvateľstva od najmenších žiačikov v školách cez obyvateľstvo až po profesionálnych pracovníkov v podnikateľských subjektoch, v mestách a obciach a orgánoch štátnej správy.“
Na čo sa pri príprave treba zamerať?
„Pri príprave detí jednoznačne zapracovať v školách. Osem vyučovacích hodín tejto problematiky ročne rozhodne nestačí. Podrobnejšie informácie dostáva len zopár žiakov pripravujúcich sa na súťaž mladých záchranárov civilnej ochrany. Ani učitelia nemajú dosť pomôcok, odborných publikácií, ani vyučovacie hodiny venované tejto problematike. V tejto oblasti by bolo treba ešte veľmi veľa urobiť, napríklad vypracovať projekt vzdelávania detí, obsahom ktorého by bolo okrem civilnej ochrany aj poskytovanie prvej pomoci, dopravná výchova, požiarna ochrana, dokonca aj zásady správania sa detí v situáciách bežného života – pri letnom kúpaní, v domácnosti, v lese, prípadne drogovú problematiku.“
A čo príprava dospelého obyvateľstva?
„Tá bude tiež potrebovať určitú úpravu. Je potrebné viac používať modernú techniku, televíziu, rozhlas, najmä internet. Je treba získavať všetky informácie o možnom ohrození a analyzovať prípadné možné ohrozenia z hľadiska danej lokality. Obyvateľstvo by ich malo poznať všetky, pretože hoci niekto býva povedzme v blízkosti atómovej elektrárne a iný zase pri veľkej priehrade, nie je vylúčené, že sa v priebehu života neocitne v „opačnej“ lokalite. Bolo by potrebné rozpracovať problematiku sebaochrany a vzájomnej pomoci do jedného celku, ktorý by tvoril balík vedomostí občana, aby sa vedel chrániť, pomôcť iným, poznal napríklad signály civilnej ochrany, správanie sa po vyhlásení evakuácie či v úkrytoch atakďalej.“
Aká je momentálna kvalita prípravy?
„Musím povedať, že v súčasnosti nie veľmi dobrá, najmä ako som už spomínal, chýba na školách. Tam treba začať, no nedostatky sú aj v príprave dospelých. Málokto vie, ako by si počínal napríklad pri havárii cisterny s toxickým odpadom, nádrží s čpavkom a podobne. Pritom je to situácia, ktorá nás môže zaskočiť kedykoľvek – stačí si vybaviť senickú hlavnú križovatku alebo zimný štadión. Takže chcem urobiť všetko pre to, aby sa táto situácia zmenila.“
Ku konkrétnym zásadám tejto problematiky sa vrátime v budúcom čísle. - en -