Pred 15 rokmi vzniklo v Malackách občianske združenie Svitanie - združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Práve zrod združenia umožnil zriadenie chránených dielní. Jeho členmi boli najmä rodičia detí s postihnutím. Začiatky činnosti Svitania boli spojené hlavne so snahou získať vhodné priestory a vytvárať voľnočasové aktivity pre deti aj pre rodičov.
V roku 1996 uzavreli nájomnú zmluvu s obcou Jakubov na budovu, v ktorej dodnes sídlia. Kompletná rekonštrukcia trvala dvanásť mesiacov, po nej, v októbri 1997, mohli začať svoju činnosť. Onedlho tak oslávia desiate výročie zahájenia prevádzky chránených dielní.
Rekonštrukcia starej budovy (bývalá materská škola) si vyžiadala značné množstvo finančných prostriedkov. Časť z nich poskytlo mesto Malacky, Holandské kráľovské nadácie, veľa sponzorských darov vo forme materiálu dostali od výrobcov stavebných materiálov. Bolo treba vykonať mnoho výrazných úprav, aby priestory spĺňali hygienické normy či kritériá bezbariérovosti. Riaditeľka Nováková spomenula nenahraditeľnú pomoc dobrovoľníkov, členov združenia Svitanie. Obec Jakubov výrazne pomohla už len tým, že počas prvých ôsmich rokov nežiadala hradenie nájomného.
V začiatkoch poskytovali aj služby v dennom stacionári a prepravnú službu pre deti s mentálnym postihnutím, v chránených dielňach sa vtedy začínalo len s dvomi zamestnancami. Momentálne zamestnávajú štrnásť pracovníkov so zdravotným postihnutím. V minulom roku (kedy sa Dom Svitania stal neziskovou organizáciou) prijali troch, v tomto roku vytvoria príležitosť pre ďalších troch.
Zamestnanci dochádzajú zo širokého okolia, napríklad až zo Stupavy, z Rohožníka. V blízkom čase plánujú na pracovisko prijať mladú ženu z Brodského. Stefi Nováková spomenula, že to nie je ideálny stav. Zdĺhavé cestovania je náročné pre každého, pomohlo by, ak by podobných zariadení bolo v regióne viacero. Ďalšie chránené dielne sú najbližšie v Bratislave a Senci.
Na tri nové pracovné miesta sa hlási veľa uchádzačov. Veď chýr o úspešnom zariadení rodinného typu, ako by sme ho aj mohli charakterizovať, sa rýchlo roznáša.
Neštátne zariadenie podporuje aj štát
„Každopádne je u nás zatiaľ málo príležitostí pre absolventov s handicapom,“ vraví riaditeľka Nováková. „Ľudia s mentálnym postihnutím majú väčšinou problém uplatniť sa na trhu práce. Často sa im po absolvovaní školskej dochádzky skončí aj všetka pravidelná činnosť, čo je smutný fenomén. Zostávajú sedieť doma pri televízore a rokmi nadobudnuté schopnosti a zručnosti rýchlo strácajú. Predstavuje to problém aj pre rodičov, pretože treba zabezpečiť dohľad nad mladým človekom počas dňa, ak sú napríklad obaja rodičia zamestnaní.“
Ďalšia méta, ktorú by chceli dosiahnuť, je zriadenie chráneného bývania. Vyžaduje si to skupinu skutočných nadšencov, aby spoločnou snahou vybudovali spoluobčanom s postihnutím podmienky pre „samostatný“ život. Inšpiráciu možno čerpať v neďalekom zahraničí, kde sú podobné zariadenia bežným štandardom. Handicapovaní občania na Slovensku bývajú poväčšine u rodičov, čo sa v našich podmienkach už vlastne stalo zaužívaným pravidlom.
Viesť zariadenie je náročné
Riaditeľka Stefi Nováková je do značnej miery aj manažérkou, stará sa najmä o odbyt výrobkov, čiže snaží sa hľadať stále nové a nové zákazky. Mnoho času preto strávi mimo pracoviska, často v rôznych firmách na prezentáciách poskytovaných služieb. Dnes je situácia oproti minulosti lepšia, pre svoje dielne - krajčírsku, kníhviazačskú a montáž a balenie má prácu zabezpečenú na dlhý čas dopredu. Dôležité je podľa nej dbať na trvalú udržateľnosť chodu zariadenia, treba vyvinúť flexibilitu či už pri zháňaní odbytu, ale aj materiálov. Zaujímavosťou je, že mnoho výrobkov krajčírskej dielne je v skutočnosti vytvorených z odpadového materiálu. Je to vítaná pomoc, vlastne obojstranne výhodná, podniky sa zdarma zbavia odpadu a ten sa pod zručnými rukami v Dome Svitania, n.o. zmení na pekný výrobok, ktorý sa speňaží.
Dopyt po výrobkoch jednotlivých dielní je rôzny, rôzny je aj pomer produkcie na objednávku a na voľný trh. Počas roka sa naskytá viacero príležitostí voľného predaja, na trhoch, predvianočných akciách vo veľkých podnikoch a podobne.
S odbytom je zatiaľ na tom najlepšie dielňa montáže a balenia. Už niekoľko rokov úzko spolupracuje s významným producentom nábytku, pre ktorého vykonáva montáž jednoduchého nábytkového kovania. Skupina zamestnancov pracuje priamo v závode v Malackách, druhá skupina v Dome Svitania. Každý týždeň si privezú materiál zo závodu a naspäť ho odvážajú už skompletizovaný.
Kníhviazačská dielňa vykonáva na objednávku asi šesťdesiat percent prác. Zákazníkmi sú najmä obecné úrady, ktoré si dávajú zviazať zbierky zákonov. Krajčírske dielne robia na zákazku asi polovicu prác. Vyrábajú napríklad papuče, rukavice na varenie, tašky, vankúše, obrusy, sedačky na záhradný nábytok a iné.
Ako spomenula riaditeľka Nováková, spolupráca s podnikateľskými subjektami má v ostatných rokoch vzostupný trend. V regióne sa etablovali mnohé firmy, ktoré majú materskú firmu v zahraničí. Prenáša sa tak firemná kultúra z Nemecka, Rakúska, kde je bežné a vlastne vecou prestíže, že podniky dávajú zákazky do chránených dielní ľuďom s handicapom.
Zahraničným partnerom vďačia za veľa
Dlhoročnú spoluprácu majú najmä s partnerskou organizáciu Lebenshilfe v nemeckom meste Siegen, v začiatkoch im veľmi pomáhali aj Holanďania z nadácie OVS vo Venló. Dostali od nich napríklad mikrobus, viac ráz ich pozvali na návštevu do zariadení pre ľudí s postihnutím v Holandsku. Podobné exkurzie pre našich ľudí v tých časoch znamenali mnoho. „U nás tradícia starostlivosti o ľudí s postihnutím nebola. Pretrvávala tendencia umiestňovať deti do ústavov, ďaleko od bežnej populácie. U partnerov v zahraničí sme sa vlastne naučili, ako má taká starostlivosť vyzerať, o čo sa treba snažiť. Finančné dary zo zahraničia Domu Svitania veľmi pomohli najmä v prvých rokoch prevádzky. Vtedy sa u nás zdroje hľadali ťažšie ako dnes,“ spomenula riaditeľka.
Hneď po lete sa pripravujú na Vianoce
Pri prehliadke výroby nás prekvapila skutočnosť, že vianočné pohľadnice vyrábajú už dnes. Pretože to chcú stihnúť, keďže ide o produkt, o ktorý je veľký záujem. Každá pohľadnica je originálny ručný výrobok. Už dlhoročne si ich množstvo podnikov objednáva, v Dome Svitania ich vedia urobiť podľa želania odberateľa. Čím viac sa blíži koniec roka, pribúda práce aj na iných výrobkoch zo širokého darčekového sortimentu.
To, že dá firma prácu pre chránené dielne v určitej, zákonom stanovenej výške, jej nahrádza povinnosť zamestnávať človeka s postihnutím. Volá sa to náhradné plnenie. Dom Svitania, n.o. v ostatných dvoch rokoch takto spolupracuje s mnohými zamestnávateľmi k spokojnosti oboch strán.
V najbližšej dobe zariadenie v Jakubove okrem práce čaká napríklad aj októbrová slávnosť pri príležitosti okrúhleho výročia založenia dielní. Ako to oslávili, budeme samozrejme na našich stránkach informovať.
MAREK BRNA