Jazdci štartujú v piatok 3. augusta v Bernhardsthale. V prvý deň ich čaká 30 kilometrová trasa, zväčša rovinou. O deň neskôr, v sobotu 4. augusta, to bude 20-kilometrová túra spojená s poznávaním možností, aké jazdcom na koňoch poskytuje región Weinviertel pozdĺž hranice so Slovenskom a Českom.
Chovatelia koní zo Sobotišťa, Častkova a Skalice so štyrmi-piatimi koňmi sa včlenia do 15-člennej rakúsko-slovenskej skupiny, ktorú čaká poznávacia túra, kúpanie v termálnych bazénoch Dolného Rakúska, návšteva mesta Laa an der Thaya. Medzitým budú mať na programe aj pracovné stretnutie k tvorbe mapy s tipmi, respektíve zaujímavosťami, kam sa na Záhorí môže vydať aj turista koňmo. Aby mal šancu seba aj koníka na noc ubytovať, občerstviť, nakŕmiť, napojiť a podobne.
Mapka s takýmito tipmi by mala byť, podľa Jaromíra Orgoníka z Častkova, k dispozícii už teraz v auguste. Bude to prvý stupienok k tomu, čo sa má aj u nás postupne diať v jazdeckej turistike. Niečo v tejto oblasti pripravujú aj chovatelia z Kopčian so Stanislavom Matulíkom s rakúskymi partnermi.
Do vybavenia pre turistov na koňoch, ktorí by sem chceli prísť zo zahraničia, ešte treba veľa investovať. Možno s pomocou európskych financií, alebo aj investíciami od našich chovateľov koní. „V jazdeckej turistike nemáme vybudované kapacity na ustajnenie koní. Ani zatiaľ nemáme značkované trasy, kadiaľ sa dajú robiť vychádzky na koňoch. Je to obtiažne z hľadiska vegetačného obdobia. Nedá sa hocikedy chodiť po lúkach a lánoch. Majitelia alebo prenajímatelia pôdy majú výhrady, keď je tam niečo osiate. Treba rozmýšľať, kadiaľ trasa v ktorom ročnom období môže viesť,“ konkretizuje Libuša Orgoníková z Regionálnej rozvojovej agentúry Senica, ktorá je v projekte Caballus zapojená.
Stručná mapka v projekte „Caballus“ by mala ukazovať takéto prepojenie s jazdeckými možnosťami od hraničného priechodu Hohenau, cez Veľké Leváre, kde sú chovatelia koní. Tam sú možnosti pre ubytovanie, ustajnenie koní. Trasa by potom smerovala na Senicu, Sobotište a iné lokality.
Projekt „Caballus“ spája ľudí, chovateľov či majiteľov koní, pre ktorých nie je kôň živiteľom rodiny (živia sa niečím iným a pracujú v iných oblastiach), ale kôň je pre nich koníčkom, záľubou po práci, priateľom a spoločníkom pri oddychu, a načerpávaní nových síl. Danosti nášho regiónu, striedanie rovín s pahorkami, sú aj podľa Rakúšanov našou šancou v cestovnom ruchu. Jazdecké trasy s občerstvovacími stanicami, informačnými tabuľami obciam spojeným s chovom koní môžu vytvoriť nové pracovné príležitosti a priniesť efekty aj do obecných pokladníc.
MILAN SOUKUP
FOTO: autor