Dnešné Jablonové sa okrem príťažlivého okolitého prostredia môže pochváliť viacerými atribútmi, ktoré občanom pridávajú k spokojnosti. Obec sa rozvíja, a najmä pribúda dôležitá nová výstavba, čo je dôležitým predpokladom na to, aby mladí ľudia neodchádzali žiť do miest. Celkovo poloha v blízkosti hlavného mesta a priemyselných parkov v ostatných rokoch významnou mierou stabilizuje sociálnu situáciu väčšiny miestnych obyvateľov.
Starosta Ing. Ondrej Jurčák spomenuté klady síce vníma ako dôležité, no pomocou vhodných projektov chce obec ešte viacej zatraktívniť. Po nástupe do funkcie začal najskôr „hasiť“ čo bolo potrebné. Vo vlastnej réžii odstránili nerovnosti obecných vozoviek, najmä výtlky, pozostatok krutej predminulej zimy.
Vo volebnom programe, s ktorým starosta u občanov uspel, načrtol určitú víziu, aký postup zvoliť pri odstraňovaní nedostatkov. Ako prvoradú úlohu si vytýčil začať budovať čistiareň odpadových vôd a kanalizáciu. Ďalším bodom volebného programu bolo vybudovanie novej fary. V obci totiž už desať rokov nemajú kňaza, slúžiť u nich musí pernecký. Pritom v dávnejšej minulosti mala u nich cirkevná obec vhodné podmienky.
Na slávnu minulosť
sa nezabúda
Medzi najdlhšie pôsobiacich farárov patril Ján Galbavý, veľký národovec, ktorý sa intenzívne zapájal do aktivít štúrovcov. Prispieval aj do Slovenských novín, Pešťbudínskych vedomostí a ďalších. Bol spoluzakladateľom Tatrína (prvý celonárodný spolok). V Jablonovom pôsobil v rokoch 1838 – 1884. Pripisuje sa mu záchrana Ľudovíta Štúra po tom, ako bol naňho vydaný zatykač pre poburovanie ľudu. Ján Galbavý ho ukryl, čo pripomína aj pamätná tabuľa na budove miestnej fary. V časti tejto budovy preto samospráva plánuje zriadiť Múzeum Ľudovíta Štúra, taktiež v nej poskytnú priestory pre činnosť viacerým obecným spolkom.
Medzi významných rodákov Jablonového patrí maliar Ján Želibský (1907-1997), v rokoch 1952 - 55 pôsobil vo funkcii rektora Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Pedagogickú činnosť ukončil až v roku 1979. O 11 rokov neskôr mu rodná obec udelila čestné občianstvo.
Mladí potrebujú zabezpečiť bývanie a zachovať školu
Výstavba rodinných domov v Jablonovom pokračuje rýchlym tempom, starosta Jurčák spomenul, že od januára vydali už dvanásť stavebných povolení. Majú v pláne aj postavenie nájomných bytoviek s deviatimi bytmi, ktoré by v najbližších rokoch odovzdali do užívania mladým ľuďom v obci. Momentálne si mnoho úsilia vyžadujú najmä pripravované projekty na sadové úpravy verejných priestranstiev a rekonštrukciu fary na spoločenský dom.
Základnú školu majú málotriednu. Budova, v ktorej sídli aj materská škola s tridsiatimi žiakmi, je v dobrom stave, podľa starostu treba ešte dokončiť terénne a sadové úpravy dvora. Škola v minulom volebnom období získala nové oplotenie, fasádu i okná. Zaujímavosťou je, že v obci s 1100 obyvateľmi už štyri roky pôsobí aj Súkromná umelecká škola. Navštevuje ju 134 žiakov z Jablonového, Kuchyne, Perneka, Lozorna a Zohoru.
Priestor pre šport i kultúru
V rámci programu Phare bol v areáli miestneho futbalového štadióna vybudovaný moderný športový komplex v hodnote dvadsaťosem miliónov korún.
Každoročne sa v posledný júnový víkend stáva dejiskom Sviatku Pomoravia, čo je spoločný festival regiónov Weinviertlu, Južnej Moravy a Záhoria. Starosta Jurčák pripomenul, že na organizovaní Sviatku Pomoravia sa aj v tomto roku významnou mierou podieľali miestni podnikatelia. Finančná podpora z Bratislavského samosprávneho kraja nebola žiadna.
Čo spomenúť na záver? O tom, že Jablonové je atraktívnym miestom pre život, netreba pochybovať. Napokon, svedčí o tom aj rastúci záujem stavebníkov či chatárov, a to aj napriek pomerne vysokým cenám pozemkov. Jablonové sa tak vďaka svojej výbornej polohe neustále rozrastá k spokojnosti vedenia obce i občanov.
MAREK BRNA