V čom sú Čáry silné?
Podľa starostky Anežky Bozelmanovej majú šancu zaujať hodnotiacu komisiu a zabodovať oproti iným dedinám čistotou obce. „Taktiež zeleňou. Všetci občania majú pred domami kvetiny. Krásne si udržiavajú okolie. Do aktivačných prác je zapojených dvadsaťjeden rómskych spoluobčanov. Sú platení z úradu práce. Čistia priekopy, zametajú. Na dohodu sú zamestnaní aj traja kosci.“
Ako svoje šance v súťaži vidia občania? Aspoň jeden hlas Čáranky Ľubice Pribylovej: „Teraz sa snažíme obnoviť dedinku, aby sme ju mali peknú. Robíme pomník padlých. Všetko okolo neho obnovujeme. Vyrúbali sa tam staré stromy, vysádzajú sa nové. Chceli by sme obnoviť aj okolie kostolíka. Čo by sa nám tu ešte zišlo? Obnova kultúrneho domu. Začali sa tam robiť rôzne občianske slávnosti, svadby, no zateká tam.“
K úspechu svojimi silami
Čáry sú obcou, v ktorej asi šestinu obyvateľov tvorí rómske etnikum. Rôzne skrášlenia a vylepšenia vzhľadu obce chcú zvládnuť najmä svojimi silami. „V súčasnosti máme nezamestnaných asi sto ľudí, z toho 70 až 80 Rómov. Keď som v januári nastupovala do funkcie, bolo to asi 116 ľudí a už to kleslo. Ale pokles nezamestnanosti môže byť aj sezónnymi prácami v letnom období, brigádami, keď niektorí rómski spoluobčania chodia za prácou na Moravu,“ vraví starostka Anežka Bozelmanová.
Na koho by sa obrátila starostka, keby aj lobing mohol obci pomôcť k lepšiemu hodnoteniu v súťaži o titul Dedina roka? „Zatiaľ sme nad tým neuvažovali. Máme takých ľudí, ktorí by mohli zalobovať... Bývalý futbalista Anton Bily. Mohli by sme niečo skúsiť aj cez Petra Justina Topoľského. Má v Čároch rodičovské korene. Často sem chodí na cintorín. Možno by sa za nás mohla prihovoriť herečka Mária Kráľovičová, naša čestná občianka. Ale, nech za nás radšej hovoria naše činy.“
Starostka Čárov vie, kde má obec ešte rezervy. Vie aj to, do čoho treba investovať, aby sa aj ľudia v Čároch cítili lepšie. V dedine by vraj mohli preinvestovať tohto roku 500 - 600 tisíc korún, ak by dostali peniaze. Minúť by ich však vedeli aj dvojnásobok. Použili by ich do obnovy pomníkov, chodníkov, do ciest, do zelene.
„Potrebovali by sme telocvičňu pre základnú školu, pre mládež. Zišli by sa tenisové kurty, lebo je tu veľký záujem o tenis. Podmienky na školskom ihrisku nie sú najlepšie. To by bolo asi najdôležitejšie popri úpravách okien na škole, alebo strechy na kultúrnom dome.“
Trápi smetisko, kompostáreň chcú so susedmi
V obci je vybudovaný verejný vodovod, robí sa projektová dokumentácia na splaškovú kanalizáciu celej obce v hodnote investície za 52 miliónov korún. „Smetisko, smetisko a ešte raz smetisko... To je ešte problém. Teraz sa snažíme zakúpiť aspoň nejaké kontajnery, aby ľudia nehádzali smeti na čiernu skládku. Kontajnery by sa vyvážali na náklady obce.“
Obec bude povinná riešiť aj kompostáreň, a likvidovať biologický odpad. Nuž Čárania uvažujú tento problém riešiť v rámci nejakého mikroregiónu, možno s okolitými obcami Kuklov a Smolinské. Prípadne napojením sa na Kúty. „Lebo riešiť kompostáreň len pre takú obec ako sme my, by bolo nákladné,“ dodáva starostka.
Nuž sa nám pri výpočte toho, po čom Čárania túžia, k čomu smerujú, o čo sa pri zlepšovaní vzhľadu svojej dediny usilujú, núka opäť aktuálna otázka. Myslíte si, pani starostka, že máte šancu obstáť dôstojne v súťaži Dedina roka a dostať sa veľmi vysoko? „Áno, inak by sme to všetko pre skrášlenie Čárov nerobili,“ odpovedá sebavedome Anežka Bozelmanová a organizuje ďalšie aktivity, aby Čárania sami seba v súťaži nezahanbili.
MILAN SOUKUP