Skúsenosti s revitalizáciou zámku Schloss Hof v Rakúsku napomôžu pri rekonštrukcii a obnove kultúrneho dedičstva - cisárskeho žrebčína v Kopčanoch. Začiatkom júla sa v rámci workshopu stretli zástupcovia slovenského projektového tímu, zastrešeného pod Regionálnou rozvojovou agentúrou v Skalici, s predstaviteľmi spoločnosti Marchfeld Schlösser Revitalisierungs und Beitriebsges prevádzkujúcej zámok i areál. Tá ho v roku 2002 prevzala do užívania od štátu a za finančnej pomoci Európskej únie mu vrátila pôvodný lesk.
„Cieľom stretnutia bolo nielen získanie skúseností rakúskych odborníkov s revitalizáciou kultúrnych pamiatok, ale aj získanie informácií na riešenie viacerých problémov, ktoré sú s ňou spojené. Nejde len o technické či stavebné problematiky, pre nás je najväčším problémom skutočnosť, že v kopčiansky žrebčín je v havarijnom technickom stave,“ informovala nás informovala nás riaditeľka RRA v Skalici Dagmar Michaličková a dodala, že spoločnosti ponúkli partnerstvo v projekte na revitalizáciu žrebčína.
Súčasťou návštevy rakúska bolo aj stretnutie s Alenou Hosch, zástupkyňou spoločnosti Euroregio Service, ktorá o týždeň neskôr, v pondelok 9. júna, do areálu žrebčína priviedla regionálneho manažéra Euroregio Weinviertel Hermanna Hansyho a Wolfganga Sovisa, manažéra pre rozvoj turizmu, aby dohodli pomoc pri vyhľadávaní odborných zahraničných partnerov projektu.
Najbližšie sa slovenskí a rakúski partneri stretnú v Kopčanoch na augustovej konferencii spojenej s workshopom, zameranými nielen na budúce aktivity žrebčína, ale hlavne na prezentáciu zámerov a oslovenie potencionálnych investorov. - gak-