V súčasnosti zaznieva názor, že včelárstvo ako také je v útlme. Chýbajú mladí, ktorí by v tradícii pokračovali. Po otcoch zvykli preberať včelstvá synovia. Tí sa ale v dnešnej dobe do kontaktu s včelami nehrnú. Ako sa k negatívnemu trendu stavajú samotní včelári, sme zisťovali u jedného z nich, Teodora Nízkeho z Malaciek.
Začal včeláriť už v dvanástich rokoch. Koníčka prebral od otca, ktorý, ako spomenul, mal pri porovnaní s dnešnými pomermi zariadenie skutočne provizórne. Namiesto úľov sa vtedy včely chovali v slamených košoch. Od tých čias prešiel vývoj včelárstva míľovými krokmi dopredu. Práca sa stala oveľa pohodlnejšou. Dnešné úle európskeho typu sú poskladané z praktických malých nadstavcov. Vďaka nižšej hmotnosti sa s nimi ľahko manipuluje aj starším včelárom. Technické prevedenie úľov spolu s lepším včelím genofondom prináša oproti minulosti aj omnoho vyššie výnosy medu.
Chcú inšpirovať mladých
Teodor Nízky je členom Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov vo Veľkých Levároch. Evidujú štyridsiatich členov, vekový priemer je 61 rokov. Keďže, ako sa zvykne vravieť, stavy včelárov sú prestarnuté, je treba získavať pre túto činnosť mladých ľudí. Pred pár rokmi za tým účelom pán Teodor viedol včelársky krúžok v Centre voľného času v Malackách. A ako spomenul, celkom sa im darilo. Žiaci sa pravidelne zúčastňovali súťaží v rámci Slovenska, absolvovali inšpirujúce recipročné návštevy s vrstovníkmi v Čechách, kde je, mimochodom, včelárstvo na vysokej úrovni. Mládež pri výuke teórie veľmi zaujali vysoké čísla, najmä keď sa dozvedeli, že v jednom úli je počas obdobia znášky približne štyridsať až šesťdesiattisíc včiel. Postupne sa ich počet znižuje, včela totiž počas obdobia znášky medu žije len jeden mesiac. Prakticky sa takpovediac zoderie prácou. Vtedy je cyklus obnovy veľký, včely masívne hynú, ale sa aj liahnu, veď počas jedného dňa nakladie včelia matka až 2000 vajíčok. Pre zaujímavosť - život včelej matky trvá približne štyri roky. Do zimy stavy klesnú na sedemtisíc včiel v jednej rodine.
V spomínanom krúžku chceli žiakom v prvom rade vštepiť lásku ku včelám, k prírode. Ako skúsený odborník bral pán Teodor tieto snahy ako vklad do budúcnosti. S kolegom si vraveli, že aj keď chlapci nezačnú včeláriť ihneď, možno sa v nich záujem prebudí aspoň v dôchodkovom veku. Avšak snaha už priniesla prvé ovocie. Dvaja žiaci zo spomínaného krúžku sa dnes už starajú o vlastné včelstvá.
Včelársky rok sa začína
v polovici augusta
V prírode už chýba nektár, včelári preto začínajú prikrmovať cukrovou vodou. Podnecuje to včeliu matku k poslednému kladeniu vajíčok, ktoré potrvá do septembra. Nové, takzvané zimné včely si požijú do začiatku jari, kedy prídu na svet zasa nové generácie, ochotné „zodrať sa“ pri donáške nektáru.
K celoročnej starostlivosti neodmysliteľne patrí podávanie liečiv, ktoré však treba dávkovať obozretne, aby sa ich rezíduá nedostali do medu. Medzi časté choroby patria klieštiky, včelí mor. S čím zvýšená chorobnosť súvisí? Zdá sa, že s chemizáciou. V poľnohospodárstve sa oproti minulosti používa omnoho viac chemických prípravkov, čo má negatívne dôsledky.
Tento rok príroda pánovi Nízkemu nepriala. V rajóne, kde má včelstvo, pomrzli agáty, lipy aj orechy. Za nezmrznutými agátmi tak museli jeho „robotnice“ dolietať až štyri kilometre. Medu preto nebude veľa.
Aby niekto nemal falošnú predstavu, včelárstvom sa rozhodne nedá ľahko zbohatnúť. Vstupy sú dosť veľké, výstupy veľakrát neisté a nepríjemná je aj byrokracia. Zvlášť, ak sa žiada o dotácie, s čím sú spojené pravidelné kontroly. Tak napríklad, vzorky medu treba zasielať na kontrolné expertízy, pri stáčaní medu sa musí dodržať hygienický štandard, čo si vyžaduje nemalé financie pri zariaďovaní medovnice. Taktiež pre nutné občerstvenie krvi v chove treba z času na čas zakúpiť nové včelie matky (jedna stojí okolo 600 Sk).
Čo sa týka podpory zo strany štátu, je slabá. Trochu pomohla možnosť získania dotácií z EÚ, treba pritom ale zniesť nutné papierovanie.
Z prežitého i počutého sme usúdili, že pán Teodor je zrejme včelárom ako sa patrí. Zanietený, ochotný poradiť kolegom začiatočníkom, iniciatívny pri osvetových aktivitách pre základné školy (pred pár rokmi napríklad zorganizoval Dni medu a zdravia vo Veľkých Levároch). Za mnohé hovorí aj údaj, ako sa mu darilo stavy včelstiev postupne zvýšiť. Kým po skončení vojenskej služby začínal s pätnástimi rodinami, dnes ich má okolo sedemdesiat. Inak tomu ani nemohlo byť, veď sa teší stálej podpore od manželky a detí. Iné koníčky nemá, pretože by mu na ne asi nezostával čas. Počas sezóny vraj treba byť pri včelách doslova celé dni.
MAREK BRNA