Šiesty ročník literárnej súťaže študentov malackých gymnázií slávnostne vyhodnotili v stredu 13.6. v Spoločenskom dome. Predsedníčka poroty novinárka, fotografka a výtvarníčka Natália Murat Oravcová a členovia poroty - spisovateľka Eva Kováčová, režisér Gejza Ďurjak a spisovateľ Jozef Moravčík mali za úlohu zo 41 prác vybrať tie najlepšie. V tomto roku mali byť témy próz inšpirované pojmami nádej, viera a láska. Vynikajúco sa prezentovalo najmä cirkevné gymnázium, gymnázium z Ulice 1. mája malo oproti nim len zlomok zástupcov.
Predsedníčka poroty Natália Murat Oravcová: „Bola som prekvapená, ako sú títo mladí ľudia odvážni. Ale sú prevažne vážni, to ma dosť zarazilo. V podstate len dvaja autori boli trošku veselší. No dôležitý základ je v tom, že sú to tvoriví ľudia a ostane im to.“
O dojmy z tohtoročného kola súťaže sme požiadali aj Jozefa Moravčíka. Ten reagoval prekvapivo čistou záhoráčtinou (hoci pochádza z Jakubova, dlhoročne žije a pôsobí v Bratislave). Vyjadril určitú nespokojnosť, z prednesených ukážok víťazných prác usúdil, že oproti minulému roku, keď bol predsedom poroty on, sa úroveň nezvýšila. Mrzela ho taktiež neprítomnosť viacerých ocenených, čo je podľa neho neúctivé najmä k samotnej literatúre.
Všetky literárne práce si prečítala aj spisovateľka Eva Kováčová. „Spolu bolo odovzdaných 41 prác, s ich úrovňou som veľmi spokojná. Chodím aj do iných literárnych porôt, nedávno som sa zúčastnila na Hrebendovej kapse. Ide o podobnú súťaž. Táto sa líši tým, že väčšina prác je poznačená mentalitou a vnímaním tohto okolia „dolniakov“, ako my „horniaci“ hovoríme. A myslím si, že je na vyššej úrovni, pretože tieto decká majú zrejme lepší zdroj informácií a viac sú vzdelaní v kultúre ako deti v severných častiach krajiny.“
Podujatie Malacké brko prebehlo v príjemnej atmosfére. Dobrým ťahom organizátorov bolo aj to, že pútavé víťazné práce predniesli žiaci literárno-dramatického odboru základnej umeleckej školy.
Prinášame výsledky súťaže: V kategórii poézia sa na treťom mieste umiestnila Miroslava Krchňáková, druhá bola Zuzana Gajdárová a vlaňajšie prvenstvo obhájil Andrej Teker. Víťazné básne zaujali najmä pokročilou zrelosťou skladby a vtipnosťou.
Tretie miesto v próze obsadila Silvia Remiášová, na druhom sa umiestnila Ivana Šišková. Zvíťazil Radoslav Irša s tvorbou, ktorá sa inšpirovala smutným fenoménom dneška – terorizmom. - mb-