„Všetci boli nadšení, počasie nám hralo do karát, ľudia boli všade,“ pochvaľoval si hlavný organizátor Dobrofestu Peter „Bonzo“ Radványi, ktorý v nedeľu odprevádzal hostí na letisko. Na festival dobra do Trnavy akurát nezavítal čierny Američan Bigg Daddy Wilson, keďže dobrista ochorel.
Malý Rím prvýkrát navštívil aj Američan Todd Livingston, ktorému sa tu veľmi páčilo. „Všetci boli nadšení. Chutila im naša kuchyňa i nápoje,“ povedal. Hudobní hostia neobišli ani dvoranu slávy dobra a ostatné historické pamiatky. Jeden zo satelitných koncertov sa v sobotu uskutočnil aj v Dolnej Krupej. „Riaditeľka mala obavy, že nik nepríde, ale bola veľmi prekvapená. Ľudia si našli cestu aj sem,“ dodal. Milovníci dobra neobišli ani synagógu, kde sa koncert odohral medzi vystavovanými dielami. Počet návštevníkov Dobrofestu organizátori odhadovali na približne dva a pol tisíc. Len na otváracom koncerte, ktorý sa uskutočnil minulý štvrtok v Kine Hviezda, bola takmer plná sála.
Po vernisáži výstavy Inter Art Play 07 sa v kinosále predstavil Pascal Mesnier, Tod Livingston a Diabolské husle, ktoré si prvýkrát zahrali s dobristom Henrichom Novákom. „Hralo sa nám veľmi dobre. Keď je vynikajúce publikum, dobre sa nám hrá,“ povedal po koncerte Ján Berky-Mrenica mladší. „Sú tu ľudia, ktorí majú radi tento festival a jeho hudbu. Je to špecifický festival, ktorý má niekoľkoročnú tradíciu. Pre Trnavčanov je to naozaj sviatok.“ Hoci si s dobristom zahrali prvýkrát, nenacvičovali dlho. „Prešli sme si to dva-trikrát a vedeli sme, o čom to bude. Som rád, že sme si mohli vyskúšať niečo nové v rámci country a bluegrasu. Brániť sa nejakým iným žánrom je zbytočné, zmena prospeje nám, aj divákovi.“ Ján Berky Mrenica sa hudbe venuje už od detstva. „Odkedy som skončil školu, pretĺkam sa životom ako hudobník. Doba je ťažká a vidieť to aj tu. Sú tu hudobníci z celého sveta a mňa zaráža jedna vec. Tento žáner sa nehrá v žiadnom verejnoprávnom médiu tak, ako sa nehráme ani my. Myslím si, že je to na škodu a chýba tu strecha nad menšinovými žánrami,“ skonštatoval. Podľa neho hudba nie dobrá ani zlá. „Koľko je ľudí, toľko je aj názorov na hudbu. Niekomu sa páči dychovka, inému džez alebo country. Každý má právo si vybrať, len bodaj by mal z čoho počúvať.“ Poznamenal tiež, že pre skupinu nastávajú ťažšie časy. „Budeme sa musieť porozhliadnuť, pretože na Slovensku nie je kde koncertovať. Niektoré kultúrne domy sú v zlom stave, všetko je to otázka peňazí. Mám pocit, že ľudia ich nemajú nazvyš, aby ich dávali na kultúru. Majú existenčné problémy.“ Napriek tomu sa však Diabolské husle čoskoro predstavia v Nemecku i Portugalsku.
PETRA NAGYOVÁ
FOTO: autorka, - le -