V súčasnosti žije v obci 1250 obyvateľov. Blízkosť neďalekej Českej republiky a príjemné životné prostredie sú príčinou, že o bývanie tu je záujem. Chod obce a boj s jej každodennými problémami nesie na svojich pleciach starostka Anežka Bozelmanová, ktorá v januári tohto roka nastúpila prvé funkčné obdobie.
V obci treba
udržať mladých ľudí
Funkcia starostky v stredne veľkej obci nie je ľahká. Priorít, ktoré treba riešiť, je viacero a ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko názorov. Zavďačiť všetkým sa vždy nedá, ale treba hľadať oporné body, ktoré obec spájajú, nie rozdeľujú. Jedným z nich je udržanie mladých ľudí v obci, prípadne aj „pritiahnutie“ ďalších, ktorí by tu boli užitoční svojou prácou. Ako to dosiahnuť? Riešením je výstavba nájomných bytov, ktoré sú výrazným prínosom pre mladé rodiny. Tí, čo ešte nemajú dosť peňazí na zaobstaranie si vlastného domu alebo bytu, volia ubytovanie v rôznych podnájmoch a „obecné“ bývanie je dobrou alternatívou. V lokalite Myjavskej ulice je plánovaná štúdia dvoch šesťbytových nájomných bytoviek s jedným 1-izbovým a ostatnými 3-izbovými bytmi, ich veľkosti by však boli určené podľa spôsobu financovania projektu. Pozemok, na ktorom by budovy mali stáť, je sčasti obecný, sčasti súkromný, s prísľubom odpredaja. Záujem by bol tiež o výstavbu rodinných domov do vlastníctva.
K mladým ľuďom patria tiež zábavy, kultúrne programy a diskotéky. V Čároch sa nachádza Dom kultúry, ktorý slúži svojmu účelu napriek tomu, že určité investície by už potreboval. Najmä výmenu okien, ktoré sú už takmer nefunkčné. Kvôli nevysporiadaným pozemkom je tu však problém získať finančné prostriedky z grantov, preto treba hľadať spôsob, ako túto situáciu zvládnuť. Podarilo sa našťastie zrealizovať rekonštrukciu toaliet, nechýba ani bezbariérové WC.
Mikroregión Šaštínsko by mal doriešiť kanalizáciu
Vodovod a plynofikáciu majú Čárania už dávno za sebou. S kanalizáciou je to horšie. Tu zatiaľ stihli len absolvovať územné konanie a čakajú na projekt, no hlavným problémom sú (ako aj v iných podobných obciach) financie. Určitým receptom na kanalizačnú bolesť býva spájanie obcí do tzv. mikroregiónov. Príležitosť pomôcť si touto cestou využijú aj Čáry, ktoré sa stali súčasťou Mikroregiónu Šaštínsko. Spoločne s ďalšími obcami budú žiadať finančné prostriedky cez eurofondy.
Svoje si žiada aj škola v obci. Plnoorganizovaná základná škola má síce vymenenú strechu, ale bolo by tu treba vymeniť aj okná a zatepliť budovu. Základnú školu navštevuje 135 detí, materskú školu 27. Priestory v materskej škole, ktoré nie sú využívané, by predstavitelia obce chceli poskytnúť ako pracovisko lekárov dochádzajúcich do Čárov raz týždenne. Pre občanov je výhodou, že napríklad kvôli predpisu lieku nemusia cestovať.
K čistote treba niekoho
aj vychovávať
Starostku Anežku Bozelmanovú trápi okrem iných dôležitých vecí aj stav čistoty v obci. Rada by sa postarala o likvidáciu smetiska za obcou, ktoré sotva je upravené, podaktorí „čistotní“ spoluobčania ho znovu zahrnú odpadom. Tento stav zrejme vyriešia len pokuty. Starostka by na zrušené smetisko chcela dať naviezť zeminu a zatrávniť ho – v zime by tu deti z obce mali kopec na sánkovanie, v lete by sa dal využiť na hry a šport.
O odpad a jeho likvidáciu sa v obci starajú, ako sa dá. Ulice čistia nezamestnaní v rámci aktivačných prác v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Uvažuje sa tiež o kúpe dvoch veľkoobjemových kontajnerov na odpad, ktoré by obec vyvážala na vlastné náklady. Samozrejmosťou je separácia domového odpadu, občania si už stihli na ňu zvyknúť. Nebezpečný odpad ako autobatérie či pneumatiky môžu občania v určitých časových intervaloch prinášať na dvor obecného úradu, odkiaľ tento odpad odváža likvidačná firma. Pre vedenie obce je dôležité, aby jej obyvatelia žili v čistom a príjemnom prostredí.
ANDREA ENGELOVÁ