Malacky - O prostriedky z EÚ sa oplatí zabojovať. Vedia to aj v Okresnej organizácii Slovenského zväzu telesne postihnutých v Malackách. Iniciátorkou projektu s názvom Predchádzanie sociálnemu vylúčeniu zvýšením potenciálu jednotlivcov pre trh práce bola riaditeľka okresnej organizácie Mária Trenčíková. Získali celkovo dva milióny korún, čo je slušná suma na to, aby sa dali uskutočniť ich smelé zámery. Projekt podporený z Európskeho sociálneho fondu sa začal realizovať v júni 2006, ukončenie je naplánované na september 2007. Počas jeho trvania prebehli tri trojmesačné kurzy, spravidla s dvadsiatimi účastníkmi.
Kurzy boli zamerané na nezamestnaných zdravotne postihnutých občanov v produktívnom veku. Trikrát do týždňa absolvovali šesťhodinový kurz pre zvýšenie schopnosti uplatnenia sa na trhu práce. Spolu šesťdesiat účastníkov sa učilo základom počítačovej gramotnosti, anglického a nemeckého jazyka, základom personálneho manažmentu, psychológie a potrieb pre možné samozamestnávanie. Zabezpečené mali školiace miestnosti s počítačovým vybavením, odbornú literatúru jazykov, okrem iného aj prednášky lektorov o samozamestnávaní, možnostiach v chránených dielňach a chránených pracoviskách. Na záver spracúvali vlastné podnikateľské zámery. Jednotliví účastníci, ak sa rozhodnú podnikať, môžu získať príspevok z úradu práce. Celý projekt slávnostne ukončili workshopom, na ktorom prezentovali svoje predstavy pretavené už do podnikateľských zámerov.
Manažérka projektu Mária Trenčíková na margo skončených kurzov poznamenala: „Dôležité je aj to, že sa nám sem ľudia z kurzov vracajú. Prídu sa porozprávať, pozrieť. Ak potrebujú, radi im pomôžeme pri vypisovaní rôznych tlačív, pretože poslednou aktivitou kurzu je kontaktné pracovisko. Chceme ho udržať aj do budúcnosti, možno aj pomocou vytvorenia chráneného pracoviska priamo tu u nás. Aby ktorýkoľvek zdravotne postihnutý občan, alebo ich rodinný príslušník mal možnosť prísť sem do priestorov Centra voľného času, kde mu vieme poskytnúť rôzne informácie napríklad z oblasti sociálnych zákonov, pretože oficiálne robíme už aj sociálne poradenstvo. Výborné bolo pre účastníkov najmä to, že sa vďaka kurzu dostali z uzavretia, z prostredia svojej izby, von medzi ľudí. Podľa ohlasov sa ukazuje, že im doterajšia zaneprázdnenosť bude chýbať. Pretože mali určitý cieľ. Keď ráno vstali, vraveli si - musím ísť na kurz. Dokonca sa musím aj učiť. Brali to naozaj poctivo a doma sa pripravovali. Lebo dostávali aj domáce úlohy,“ prezradila Mária Trenčíková.
S počítačovým kurzom by chceli v okresnej organizácii zdravotne postihnutých pokračovať aj naďalej. Aj vďaka príspevku od firmy Holcim (50 tisíc Sk). Kurz by sa mal začať v septembri a nebude už určený len pre nezamestnaných zdravotne postihnutých v produktívnom veku. O výuku základov práce s počítačom prejavujú záujem aj zdravotne postihnutí dôchodcovia.
- mb-