Senica - Do štvrtého ročníka súťaže Dedina roka sa prihlásilo v tomto roku 20 obcí zo všetkých samosprávnych krajov SR okrem Bratislavského. Jej zámerom je prezentovať úspechy, krásu a jedinečnosť slovenského vidieka a prispieť k zvyšovaniu jeho konkurencieschopnosti a prestíže, rastu povedomia občianskej spoločnosti o hodnote krajiny na trhu, jedinečnosti, originality a národnej hrdosti.
„V júli a auguste absolvujú regionálne hodnotiace komisie výjazdy do všetkých obcí,“ informovala Anna Gudzová zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Pripomenula, že cieľom hodnotenia je presvedčiť sa na tvári miesta o napĺňaní zámerov a kritérií trvalo udržateľného rozvoja a vybrať obce postupujúce do národného kola. Dedinu roka 2007 vyhlásia v novembri. Víťazná Dedina roka má právo reprezentovať SR v prestížnej európskej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.
Do tohto ročníka súťaže sa v rámci Trnavského kraja zapojili obce Petrova Ves, Čáry a Moravany nad Váhom. V súčasnosti sa už spustilo aj internetové hlasovanie za Dedinu roka, pričom podľa priebežného poradia obce zo Záhoria oproti iným zaostávajú. Je teda aj na samotných obyvateľov regiónu, či zahlasujú za „svoju“ obec.
Vyhlasovateľmi súťaže sú Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska a Spolkom pre obnovu dediny.
Súťaž o Európsku cenu obnovy dediny vyhlasuje od roku 1990 v dvojročnom intervale Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny (ARGE) so sídlom vo Viedni. V roku 2008 pôjde už o 10. ročník tohto podujatia. „Na Slovensku sa od roku 2001 konali síce len tri ročníky súťaže Dedina roka, ale je jasné, že sme sa stretli so zrodom novej tradície, ktorá dáva obciam skvelú možnosť prezentácie svojich úspechov, krás a výnimočnosti. Víťazné obce slovenskej súťaže dôstojne a s veľkým úspechom reprezentovali na európskej pôde nielen seba, ale celý slovenský vidiek,“ konštatovala Gudzová.
Slovenské obce však neláka vyhrať súťaž Dedina roka 2007. Víťaz nedostane ako cenu žiadny balík peňazí. Pritom v susednom Česku, kde sa vlani do podobnej súťaže zapojilo viac ako 300 obcí, získa každý rok Vesnice roku na rozvoj milión korún. Ďalšie peniaze obce čerpajú z programu Obnova dediny, na ktorý majú v Česku vyčlenených viac ako 500 miliónov českých korún ročne. U nás je to 30 miliónov korún. „Ocenených sa snažíme motivovať aspoň tým, že v programe Obnova dediny nemusia súťažiť o dotáciu s ostatnými obcami a dostanú ju priamo,“ hovorí Ivona Cimermanová zo SAŽP. Víťaz Dedina roka z roku 2005 (súťaž sa u nás koná každé dva roky), obec Vlachovo v okrese Rožňava, tak získala 150-tisíc korún na projekt obnovy mlyna.
V rámci Programu obnovy dediny 2007 bolo úspešnejších viacero obcí zo Záhoria, ktorým bolo schválené pridelenie dotácií. Spomedzi 306 obcí, medzi ktoré sa rozdelí cca 30 miliónov Sk, dostane 90 tisícovú dotáciu Dojč na projektovú dokumentáciu na obnovu zelene v parkoch a na zlepšenie kultúrneho a prírodného prostredia, Hradište pod Vrátnom 90 tisíc korún na projektovú dokumentáciu komplexnej úpravy verejných a parkových priestranstiev, Kúty 96 tisíc Sk na úpravu exteriéru KD a výsadbu zelene a Prietrž 99 tisíc Sk na kryté premostenie potoka Deberník.
V Skalickom okrese dostali dotáciu iba Dubovce (40 tisíc Sk na obnovu obecných studní), v Malackom okrese Gajary (96 tisíc Sk na revitalizáciu verejného priestranstva), Jakubov (83 tisíc Sk na projektovú dokumentáciu na obnovu pôvodného genofondu, Kostolište (92 tisíc Sk na cyklochodník „Jantárovej cesty“), Malé Leváre (90 tisíc Sk na projekt dvadsiatich studní) a Veľké Leváre (90 tisíc Sk na achitektonicko-urbanistickú štúdiu chodníka pôvodných remesiel).
- tasr, sme, gak -