Ak nebude bytovka,
pribudnú radové domy
V minulom období bolo vydané stavebné povolenie na 8 – bytový nájomný dom, na výstavbu ktorého boli zabezpečené finančné prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania a Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Nebola do nich však zahrnutá technická vybavenosť – túto obec mala pokryť z vlastných zdrojov. Prebehla už aj verejná súťaž na zhotoviteľa stavby, no vzhľadom na to, že na rekonštrukciu miestnej komunikáciie realizovanej v minulom volebnom období vyčerpala obec všetky voľné vlastné prostriedky, ako aj úverové možnosti, nebolo možné finančne pokryť technickú vybavenosť 8-bytového nájomného domu.
Pretože viacero občanov prejavilo o bývanie takouto formou záujem, našlo sa náhradné riešenie – radová výstavba zatiaľ šiestich rodinných domov. V prípade záujmu občanov a možností výkupu pozemkov sa bude v radovej zástavbe pokračovať.
Budúci majitelia by dostali veľmi výhodné podmienky na získanie domu a pozemku formou prvého stotisícového vkladu a následného hypotekárneho úveru. Starosta Pavol Kuba sa však myšlienke budúceho nájomného bývania v obci nebráni. Po splatení pôžičky dodávateľovi rekonštrukcie miestnej komunikácie rád by v prípade záujmu obyvateľov bytovku zrealizoval a preto už teraz hľadá možnosti zabezpečenia výkupu nového pozemku, aby sa po uvoľnení právneho obmedzenia takejto výstavby ŠFRB ihneď mohlo začať vybavovanie stavby nájomného bytového domu.
Uvedomuje si totiž, že pre mnohých je takáto forma bývania dostupnejšia, nakoľko nevyžaduje vstupné investície, ktoré mladým začínajúcim rodinám častokrát chýbajú.
Treba úspornejšie svietiť
V starostových plánoch rozvoja obce nechýba zámer rekonštrukcie verejného osvetlenia. Existujúce totiž dosť namáha rozpočet svojou neekonomickou prevádzkou – ide o staršie typy svietidiel, ktoré majú dvojnásobnú spotrebu energie ako moderné typy. Podal preto žiadosť na Ministerstvo financií Slovenskej republiky o príspevok (zhruba 250 tisíc Sk). V prípade, že by nebola schválená, možným riešením by bol aj leasing od výrobcu – aj v tom prípade je ekonomická návratnosť istá.
V Koválove majú obyvatelia k dispozícii plyn aj vodovod (ten je čiastočne zrekonštruovaný), no kanalizácia zatiaľ nie je vzhľadom na finančne náročnú investíciu a určitú izolovanosť – najbližšie obce už totiž kanalizáciu vybudovali a Koválov sa nemá takto s kým vo financiách spojiť. Chcú však vytvoriť štúdiu kanalizácie a čističky odpadových vôd, aby boli pripravení, keby získali možnosti získať prostriedky na realizáciu z európskych fondov.
Školstvo a kultúra
nezaháľajú
Základná a materská škola sídlia v budove Obecného úradu, čo je energeticky a prevádzkovo výhodnejšie, no i tak je udržiavanie materskej školy, školskej jedálne a školského klubu pre obecný rozpočet vysokou záťažou – stojí ich asi 800 tis. Sk ročne. Štátne prostriedky zďaleka nepostačujú. Zachovanie školy je však jednou z priorít starostu.
Okrem školy obec žije aj ďalšími aktivitami. Koválovčania sa v hojnej miere venujú futbalu a vedenie obce by rado vybudovalo kvalitný areál pre mládež na ihrisku TJ. Finančné prostriedky však zatiaľ nemajú, ani na rekonštrukciu šatní. Zrekonštruovali však ozvučenia ihriska. Deti a mladí ľudia sú aktívni aj v iných smeroch. V obci sa počas tohto roka konal detský maškarný ples, vydarený obecný ples, počas jarných prázdnin prebehol stolnotenisový turnaj O pohár starostu. Zaujímavým podujatím bolo stretnutie s učiteľmi pri príležitosti ich sviatku – pozvaní boli všetci, ktorí pochádzajú z Koválova. O svoju obec sa pričiňujú aj tí najmenší – aby ju skrášlili, vysádzali „svoje“ stromčeky, o ktoré sa budú v ďalšom období starať. Každé dieťa má na vysadenom stromčeku menovku a v budúcnosti bude dbať, aby pekne rástol.
Napriek problémom, s akými zápasí každá menšia obec, Koválov žije svojím životom a novozvolený starosta je pripravený riešiť každú vzniknutú situáciu k spokojnosti svojich občanov.
ANDREA ENGELOVÁ