Malacky – Na ostatné zasadnutie mestského zastupiteľstva sa dostala žiadosť stavebníka p. Gajdára, ktorou investor požiadal o zámenu parciel medzi ním a Mestom Malacky na Ulici gen. M. R. Štefánika (parcela a polyfunkčná budova vedľa súdu). Ide o 38 m2 veľkú plochu parcely, ktorú zabral posunutím svojej stavby približne o štyri metre ďalej v smere od cesty. Malo ísť o zámenu bez akéhokoľvek finančného vyrovnania. Odpredaj parcely, ktorú p. Gajdár vlastní, bol schválený MsZ v roku 2004.
Finančná, majetková a právna komisia pri MsZ k tomuto prevodu zaujala od počiatku záporné stanovisko. Z ich pohľadu išlo o neserióznosť pri neoprávnenom zabraní mestskej parcely, nehovoriac už o princípoch a staviteľských zásadách. Komisia preto navrhla predaj zabranej plochy za cenu 10-tisíc Sk/m2 a zároveň iniciovala na Stavebnom úrade v Malackách vykonanie štátneho stavebného dozoru na predmetnej stavbe. Návrh komisie na odpredaj však nebol mestskou radou schválený a zastupiteľstvu bol doporučený síce odpredaj, ale za nižšiu cenu, 7-tisíc Sk za m2.
V celej tejto záležitosti sa objavuje viacero otáznikov. Ako prvé, predmetom mala byť zámena z dôvodu havarijného stavu kanalizácie v blízkosti jeho parcely. Komisii však neboli predložené akékoľvek relevantné podklady, napríklad kópia stavebného denníka.
Ako druhé, stavby sa môžu uskutočňovať len výhradne na základe stavebného povolenia. Na vydanie stavebník musí preukázať vlastníctvo. Neskôr je stavebník povinný akékoľvek stavebné úpravy písomne ohlásiť stavebnému úradu a smie pokračovať – uskutočňovať stavby až na základe písomného oznámenia úradu bez námietok. Ide o záväzné podmienky uskutočnenia stavieb vyňaté zo stavebného zákona. Poslanec a člen finančnej komisie Juraj Říha: „Aj § 135c Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého je základným predpokladom toho, aby si niekto postavil na pozemku stavbu skutočnosť, že stavebník má občianskoprávne oprávnenie na pozemku stavať, predovšetkým teda vlastníctvo alebo iné právo umožňujúce zriadenie stavby trvalého charakteru. Ak to nie je splnené, ide o neoprávnenú stavbu. V tomto prípade sa môže pri obzvlášť závažných okolnostiach rozhodnúť o odstránení stavby.
Ak sa preukázali nedostatky, tak mal stavebný úrad stavebné konanie zastaviť. Ako vyplynulo z vyjadrenia vedúcej oddelenia na MsÚ, stavbu mu odporučili posunúť.“
Na otázku, prečo Stavebný úrad nezastavil stavebné konanie pri výstavbe polyfunkčného domu na Mierovom námestí odpovedá Gabriela Reháková, vedúca oddelenia dopravy a stavebného poriadku, do kompetencie ktorého patrí Stavebný úrad: „Stavebný úrad v období realizácie stavby nemá priestor zistiť, či pri výstavbe nastali zmeny v porovnaní so stavebným povolením. Na tento účel slúži kolaudačné konanie. Keďže však v tomto konkrétnom prípade o rozpore vieme, na základe vlastného podnetu vykoná 10. 7. Stavebný úrad štátny stavebný dozor, z ktorého vzíde zápis s dokumentovaním skutkového stavu. Ak stavba vyrástla v rozpore so stavebným povolením, Stavebný úrad vyzve vlastníka, aby požiadal o dodatočné stavebné povolenie. Podľa štádia rozostavanosti objektu je možné túto žiadosť spojiť so žiadosťou o kolaudačné rozhodnutie. Celý proces bude spojený s priestupkovým konaním; vlastník objektu dostane finančnú pokutu a zaplatí dvojnásobok správneho poplatku. Výšku pokuty určí primátor mesta.“ - mb-