Na železničnej stanici v Kútoch bolo rušno. V utorok 26. júna tam z poškodeného cisternového vozňa unikal čpavok, ktorý patrí medzi nebezpečné látky. K zásahu boli ihneď privolaní hasiči, ktorí sa takmer dve hodiny snažili plynný amoniak dostať pod kontrolu a utesniť poškodenú cisternu.
O zásahu na stanici sa dozvedeli aj ekologickí aktivisti, ktorí svojím konaním bránili hasičom v práci a nechceli opustiť nebezpečnú zónu. Keďže ignorovali aj policajnú hliadku, tá na pomoc povolala zásahové jednotky policajného zboru a železničnej polície. Tie napokon aktivistov spacifikovali a hasiči mohli dokončiť svoju prácu.
Zvedavosť a neodborná manipulácia s cisternou sa vypomstila pracovníkovi železnice, ktorého po priotrávení amoniakom museli zachraňovať hasiči a záchranári. Neskôr ho letecká záchranná zdravotná služba previezla do skalickej nemocnice.
Aspoň takto v krátkosti sme vám chceli priblížiť priebeh taktického cvičenia Krajského riaditeľstva Hasičského záchranného zboru zameraného na likvidáciu nebezpečnej látky z poškodeného cisternového vozňa, vyhľadávanie postihnutých osôb a ich záchranu a evakuáciu ohrozených osôb z priestorov železničnej stanice. Okrem hasičov z Trnavského kraja sa na zásahu podieľali aj hasiči z Břeclavi, Záchranná brigáda HaZZ v Malackách a zložky KR PZ v Trnave a železničnej polície.
„Cieľom cvičenia bolo precvičiť činnosť pri zriadení riadiaceho štábu zdolávania požiarov a iných mimoriadnych udalostí. Taktiež preveriť pripravenosť členov štábu na plnenie úloh a precvičiť súčinnosť riadiaceho štábu s veliteľom zásahu,“ informoval nás po cvičení riaditeľ KR HaZZ v Trnave Róbert Károlyi. „Dôraz sme kládli hlavne na predcvičenie súčinnosti základných zložiek IZS Trnavského kraja v spolupráci s kompetentnými zložkami Železníc Slovenskej republiky a ďalšími špeciálnymi službami na mieste vzniku mimoriadnej udalosti. Stanicu Kúty sme za cieľ cvičenia vybrali práce preto, že je významným železničným dopravným uzlom v blízkosti hraníc, takže sme mohli precvičiť aj činnosť a postup koordinačného strediska IZS pri vyžiadaní medzištátnej pomoci a preveriť tak aktuálnosť dohody o vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach s Juhomoravským krajom.“
Celkove sa zúčastnilo cvičenia 53 zasahujúcich hasičov a na cvičení používali spolu štrnásť druhov techniky. Použitých bolo 38 ochranných odevov, tri oživovacie prístroje a 62 autonómnych dýchacích prístrojov. - gak-