Slovensko nemá veľa osobností ktoré by svojim významom presiahli hranice Slovenska. Jednou z nich je osoba generála Milana Rastislava Štefánika, ku ktorého mohyle na vrchole Bradla sa v slnečné nedeľné ráno vydala skupinka cykloturistov SCK Záhorák.
Ukrytí pod korunami stromov vyrazili do Rohožníka, odkiaľ z jednej strany obklopení masívom Malých Karpát a z druhej hlbokými borovicovými lesmi Záhorskej nížiny pokračovali cez Plavecký Mikuláš až do Prieval.
Tu ich však už horúce slnečné lúče prinútili ku krátkej zastávke a potrebnému doplneniu tekutín. Osviežení sa opäť opreli do pedálov vydali naprieč Jablonicou, za ktorou sa ponorili do malebného kraja myjavských kopaníc. Mierne stúpajúca kľukatiaca sa cesta ich priviedla až do Brezovej pod Bradlom, odkiaľ už nasledovalo náročné stúpanie na vrchol Bradla (543 m n. m.), ktoré však všetci cykloturisti zdatne zdolali.
Odmenou im bol pohľad na majestátny pamätník velikána našich národných dejín M. R. Štefánika, ktorý je zároveň aj miestom jeho posledného odpočinku.
Z mohyly sa im naskytol aj pekný výhľad na kraj myjavských kopaníc, Myjavu, ako aj mesto Brezová pod Bradlom.
Plní dojmov si potom vychutnali dlhý zjazd do Brezovej a nasledujúce zaslúženie doplnenie energie v miestnej reštaurácii.
Spiatočnou cestou potom pokračovali cez Jablonicu a lesnou cestou vo VVP Záhorie až do Borského Mikuláša, kde sa rozlúčili s cyklistami s Gbelov a Veľkých Levár, aby po 130 km ukončili tento náročný, ale zaujímavý výlet v Malackách.
MARCELBULLA