Voda, voda, voda!
Alfou aj omegou Duboviec je voda. V pritekajúcej aj odtekajúcej podobe. Obec totiž potrebuje kanalizáciu aj vodovod, a to čo najskôr. Dubovce sú zapojené do projektu Viesky, kde sa združujú obce regiónu Chvojnicko, pretože samotná menšia obec jednoducho nemá šancu získať grant na vybudovanie takéhoto diela.V súčasnosti prebieha výberové konanie na dodanie projektovej dokumentácie kanalizácie, rozhodné slovo budú mať starostovia zúčastnených obcí. Pravdepodobne tento problém – odkanalizovanie obce sa v dohľadnom čase vyrieši, združenie totiž dáva nádej spojenia počtu obyvateľov, ktorý je rozhodujúcim faktorom pri prideľovaní finančných prostriedkov z eurofondov. Oveľa závažnejším problémom Dubovčanov je vodovod – presnejšie kvalitná pitná voda. Tú potrebujú ešte viac ako príslovečnú soľ. Pretože v Dubovciach nemajú verejný vodovod, používajú nekvalitnú vodu z vlastných studní. Asi 90 percent z nich nespĺňa normy a ako hovorí starosta Biskupič, čuduje sa, že z toho zatiaľ nikto neochorel. Materskú aj základnú školu ako – tak doriešili nainštalovaním filtrov, pritom len filtre pre materskú školu obec stoja ročne 50 tisíc Sk, no čo sa dá robiť, keď ide o zdravie najmenších. Pritom riešenie by bolo na dosah, veď voda je v Dubovciach doslova „za humnami“ a ako hovorí starosta obce, milióny sú zakopané až po Radošovce. Bratislavská vodárenská spoločnosť, v kompetencii ktorej je tento problém riešiť, však doposiaľ zaujíma postoj mŕtveho chrobáka a tvári sa, že Dubovce pitnú vodu nepotrebujú. Inak sa totiž nedá vysvetliť skutočnosť, že dodnes nebola túto situáciu ochotná riešiť.
Dubovce by však potrebovali nielen pitnú kvalitnú vodu (ktorej je v okolí dosť a realizácia napojenia by zrejme nebola až takým problémom), ale aj kanalizáciu. Nevybudovaná infraštruktúra totiž brzdí a viac – menej znemožňuje výstavbu rodinných domov a eventuálne aj nájomných bytov, o ktoré je v obci záujem. Mladí ľudia teda odchádzajú tam, kde môžu získať bývanie a tým sa obec vyľudňuje. Vzhľadom na pomerne výhodnú polohu k štátnej hranici s Českou republikou a blízkosť miest Skalica a Holíč je to škoda.
S vodou v obci - hoci nie práve pitnou – súvisí aj ďalší horúci zemiak Duboviec. Obcou totiž pretekajú dva potoky – Vidovanský a Vlčkovanský, ktoré sú, či presnejšie mali by byť v správe Povodia Moravy. To by sa malo starať aj o ich čistenie, v praxi však nerobia nič a spoliehajú sa na to, že obec sa postará, aby v potokoch nemali neporiadok...
Deti potrebujú školu
v „rodnej“ obci
Hoci Dubovce patria k menším obciam regiónu, starosta robí všetko pre to, aby sa tu zachovalo základné školstvo. V materskej škole je tu umiestnených 13 detí, málotriednu školu navštevuje 16 žiakov. Financovanie od štátu, ktoré je dimenzované podľa počtu žiakov nedostačuje a asi 200 tisíc Sk dopláca na prevádzku obec. Hoci škole v Dubovciach už hrozil zánik, Obecné zastupiteľstvo rozhodlo o udržaní. Ide skrátka o to, aby deti z obce nemuseli dochádzať do škôl v okolí (najbližšia je v Radošovciach) a udržali si súdržnosť s domácou pôdou. Aj takto sa pestuje vzťah k rodisku.
Budova materskej školy je storočná, vyžadujúca si rozsiahlu rekonštrukciu, problémom však je, že nepatrí obci, ale cirkvi, ktorá ju na tento účel prenajíma za symbolickú korunu. To však neumožňuje vedeniu obce požiadať o grant na rekonštrukciu a preto sa rozhodli vybudovať prístavbu k základnej škole a pod jednu strechu takto dostať obe inštitúcie. Návratnosť nákladov by bola asi do šiestich rokov, nakoľko by bolo možné ušetriť na vykurovaní a údržbe. V súčasnosti projektant pracuje na štúdii stavby a ak všetko dopadne dobre, do roka by predstavitelia obce chceli mať prístavbu „pod strechou“.
Keď sa povie kultúra...
Tam, kde žijú ľudia, rozvíja sa aj kultúrny život. Táto stará pravda platí aj pre Dubovce. Hoci – miestny Dom kultúry by si vyžadoval poriadnu rekonštrukciu. Je totiž postavený na mokrom mieste, navyše neodizolovaný, okná sú v zlom stave. Z obecných prostriedkov na ňom obnovili strechu, no na rekonštrukciu už skrátka nemajú a pokúsia sa získať financie z eurofondov. Vzhľadom na to, že treba aspoň tri milióny Sk, je jasné, že domáci rozpočet by nestačil ani pri najlepšej vôli.
V Dubovciach však kultúra nechýba. Stačí spomenúť hudobnú skupinu Čvančaranka, ktorá vyrába dobrú náladu v širokom okolí, spevokol Únie žien, kvalitné futbalové oddiely (muži sú úspešní v oblastnom prebore, žiaci v okresnom), dobrovoľných hasičov či poľovnícke združenie. A ako perličku treba dodať, že v ostatnom období sa v obci náramne zvýšila čistota. Starosta Igor Biskupič podľa vlastných slov je na poriadok veľký pedant a na čistenie obce zapojil v projekte s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny 22 evidovaných nezamestnaných vo verejnopreospešných prácach. Ako si môže každý návštevník všimnúť, Dubovce patria medzi veľmi upravené a čisté obce. Život v nich, napriek trampotám s vodou, je pre obyvateľov vďaka vedeniu obce príjemný.
ANDREA ENGELOVÁ