O viac alebo menej upravených mestách na Slovensku je toho už známeho dosť. Darmo sa nevraví, že aký „radný pán“, také mesto. Dvojnásobne to platí o čistote. Už v staroveku mnohé vyspelé kultúry vedeli, že neporiadok a odpadky na uliciach sú zdrojom rôznych epidémií a vypracovali si dômyselný systém likvidácie špiny. Ležérnosť v stredoveku viedla k morovým a cholerovým nákazám, ktoré doslova „vymietli“ obyvateľstvo mnohých miest. V súčasnosti síce už väčšinou nik neleje splašky z okien na chodníky a potkanov je predsa len menej ako pred tristo rokmi, ale základom ochrany pred nákazami ostáva stále ešte čistota. Ako sa o ňu kde starajú, sme boli zvedaví aj my.
Najväčším problémom bývajú kamienky
Motoristi by vedeli rozprávať. Aj rozprávajú, a dakedy dosť nahlas od rozčúlenia, keď im odfrkujúce kamienky zo zimného posypu ešte v lete poškodia čelné sklo na aute alebo poškriabu nový lak. Aj takáto je občas realita našich miest po tuhej zime, keď sa posýpalo množstvom inertného materiálu. Ak po roztopení snehu a ľadu komunikácie nevyčistí výkonná technika, drobný štrk „straší“ motoristov aj v auguste. V suchom lete zase otravuje život obyvateľom prach. Včasné nasadenie strojovej techniky a pravidelné ručné čistenie tieto problémy značne eliminujú a aj náhodný návštevník mesta má iný dojem z vyčistených ulíc bez odpadkov ako z takých, kde sa brodí v neporiadku.
Roman zo Senice na otázku, ako sa mu pozdáva prístup predstaviteľov mesta a jeho obyvateľov k čistote v uliciach, bol celkom spokojný. „Myslím, že problémy s kamienkami tu boli po vlaňajšej zime, kedy sa veľmi veľa posýpalo, ale v tomto roku je to v pohode. Inak v centre sa o čistotu vzorne starajú, sídliská sú na tom o trochu horšie, ale asi to nie je len chyba zametačov, ale aj obyvateľov, ktorí z okien nahádžu na trávniky všeličo.“ Pavol zo Senice si myslí, že by sa malo poriadne polievať a zametať najmä v lete. „Ak je sucho, veľmi sa práši, veľa detí aj dospelých trpí astmou. Malo by sa na to dbať.“
Aká je realita na Záhorí?
Siahnime do vlastných radov a pozrime sa, ako si s týmto problémom poradili v mestách v našom regióne. V Senici sa čistením miestnych komunikácií a odvozom odpadkov zaoberajú Technické služby. Ako sme sa dozvedeli, pri realizácii prác sa riadia objednávkami Mesta. Pravidelne čistia po zime, a to nielen ručne (zametanie vykonávajú spravidla nezamestnaní v rámci aktivačných prác), ale používajú aj veľký a malý zametací voz.
V Skalici čistia podľa potreby a podľa dohody s Mestom. Práce vykonávajú Technické služby, ktoré disponujú potrebnou technikou, ako aj aktivační pracovníci. Práce majú rozvrhnuté podľa okruhov, aby čistenie prebiehalo kontinuálne, nakoľko väčšie množstvo ulíc sa na jeden raz poriadne vyčistiť nedá.
V Gbeloch čistia chodníky každý deň, vozovky podľa potreby, ale vždy po zime. V meste nedisponujú ťažšou technikou, ak ju potrebujú, prenajímajú si ju ok Okresnej správy ciest. Na čistení chodníkov sa podieľajú aktivační pracovníci.
V Malackách plánujú zmeny
V Malackách platí všeobecne záväzné nariadenie z roku 1993 o vytváraní životného prostredia na území mesta. Skúsenosti ukázali, že sa toto nariadenie bude musieť novelizovať. Sú v ňom zhrnuté viaceré problematiky – pokyny pre udržiavanie čistoty, zelene, fungovania odpadového hospodárstva či chovu zvierat. Prechod kompetencií na mestá a obce si v súčasnosti vyžaduje oddelenie jednotlivých oblastí záväzného nariadenia. MsÚ v Malackách preto pristúpi k tvorbe viacerých samostatných VZN z oblasti životného prostredia, čo by malo prispieť k lepšiemu zabezpečeniu jeho rôznych zložiek. V najbližších mesiacoch by mestskí poslanci mali schváliť nové VZN o čistote v meste. Budú v ňom podrobnejšie stanovené podmienky, ako sa v tejto veci majú správať fyzické a právnické osoby.
Podľa vedúceho odd. životného prostredia na MsÚ F. Klímu je nutné zlepšiť výkon činností. Aj zo strany mestského podniku Tekos (vyprázdňovanie nádob na odpadky), zvýšiť treba tiež kontrolu dodržiavania nariadenia u občanov a aj podnikateľských subjektov. Mimochodom, tie si mnohokrát ešte stále neuvedomujú, že čistota ich okolia je zároveň aj ich vizitkou. Zarážajúce je tatiež správanie občanov, ktorí sa bežne neštítia odhadzovať papieriky či ohorky z cigariet.
V oblasti kontroly chce preto Mesto trochu pritvrdiť, keďže sa ukázalo, že výchova a osveta neprináša požadovaný efekt. Pripravované sankcie za priestupky a zefektívnenie systému kontroly VZN mestskou políciou by postupne mohli viesť k väčšej ohľaduplnosti obyvateľstva k životnému prostrediu.
F. Klíma spomenul rezervy vo využívaní nového zametacieho vozidla, rezervy vidí aj v systéme vyprázdňovania nádob na odpadky, túto prácu v Malackách ešte i dnes vykonávajú pracovníci klasickým spôsobom - s káričkou.
Zaujímali sme sa aj o situáciu v Stupave. Čistotu v meste zabezpečuje Mestský podnik technických služieb. Piati pracovníci tejto spoločnosti majú na starosti nielen údržbu čistoty verejných priestranstiev – vyprázdňovanie odpadových nádob, ale aj údržbu zelene, kosenie a hrabanie. V uliciach mesta je rozmiestnených 50 odpadových nádob, vyprázdňované sú dvakrát do týždňa. Ak ide o čistotu na území centrálnej zóny, vedenie technických služieb sa posťažovalo na problémy po nočných akciách, po ktorých zostáva na chodníkoch takpovediac spúšť. Veľmi by vraj preto pomohlo inštalovanie kamerového systému. Stupava podobne ako Malacky prednedávnom zakúpila zametacie vozidlo CityCat. Do ulíc mesta vychádza počas týždňa 2 – 3 krát. V tohtoročnom rozpočte vyhradili na čistenie komunikácií pomocou zametacieho vozidla 400-tisíc korún. V Stupave majú zlú skúsenosť so správcom komunikácie na Hlavnej ulici. Regionálne cesty Bratislava údajne údržbu (zametanie) tejto cesty nevykonávajú, hoci je to ich povinnosť. - en, mb -