V rámci celoslovenskej akcie s názvom Deň krivých zrkadiel sa na Mierovom námestí v Malackách uskutočnilo zaujímavé, no najmä poučné podujatie. Ako symbol sa rozdávali krivé zrkadielka - pri pohľade do nich sú všetci iní. Sme kriví, tuční, tenší. Neznamená to ale, že vo svojom vnútri sme horší, na čo upozornila aj riaditeľka OZ Svitanie Iveta Hlavenková. „Ľudia s mentálnym postihnutím sú v podstate ľudia čistí, jednoduchí. Chcú a vedia pracovať, vedia sa zabávať, majú svoje sny a túžby. Netreba sa ich báť. Kvôli slabej informovanosti sa k nim niektorí z nás stavajú so strachom, neistotou či akýmsi nezáujmom. Dnešná akcia má prispieť hlavne k väčšej informovanosti. Má poukázať na to, že medzi nami existuje skupina aj takýchto ľudí, ktorá si skutočne nezaslúži, aby stála niekde na okraji. Oni nechcú žiť vedľa nás, chcú žiť s nami tu, v tomto meste, v Malackách.“
Podujatie nepritiahlo početné publikum, ale o to napokon ani nešlo. Ľudia prechádzajúci centrom mesta sa mali možnosť pristaviť, obdržali zmienené zrkadielka, letáky o činnostiach združení, mohli si zakúpiť aj výrobky z chránených dielní v Jakubove.
Riaditeľka neziskovej organizácie Dom Svitania Stefi Nováková: „V regióne pôsobíme už desať rokov a za ten čas sa podarilo uskutočniť viacero dôležitých krokov. Jedným z nich bolo zriadenie chránených dielní v Jakubove. V Dome Svitania sú zamestnaní mladí ľudia s mentálnym a kombinovaným postihnutím, majú pracovnú zmluvu na skrátený pracovný úväzok. Realizujú sa v dielni krajčírskej, záhradníckej, knihárskej a v dielni kreativity. Niektorí pracujú aj na vysunutých pracoviskách, napríklad pre firmu Modul – servis Malacky, vyrábajúcu komponenty pre istú nadnárodnú nábytkársku spoločnosť. S potešením môžeme konštatovať, že za posledné desaťročie sa postoje verejnosti voči ľuďom s handicapom do určitej miery zmenili. Neznamená to však, že všetko je už úplne v poriadku. Ľudia s postihnutím majú ešte vždy menšie šance, možnosti a príležitosti. Či je to v oblasti štúdia, možnosti pracovať alebo bývať. Musíme naďalej pôsobiť na verejnosť, aby ľudí s postihnutím akceptovala. Aby pochopila, že sú síce iní, ale to neznamená, že sú horší. Chceli by sme preto každoročne z 12. júna spraviť deň, kedy sa budú búrať bariéry a stavať mosty porozumenia, čo je vlastne slogan tejto akcie.“
V kultúrnom programe sa prezentovali klienti Domu Svitania v Jakubove, občianskeho združenia Vstúpte – z centra podporných a sociálnych aktivít a aj žiaci špeciálnej základnej školy. Zaujímavým spestrením bola ukážka z muzikálu Strašidelný zámok, ktorú nacvičili handicapovaní ľudia v Centre voľného času v Malackách. Potešilo tiež vystúpenie skupiny Vega zo Zohoru, viacero známych piesní zaspievala aj malacká speváčka Katarína Danihelová.
Prítomní diváci sa počas dvojhodinového programu dozvedeli mnohé z toho, čo ľudí s handicapom trápi i teší, a ako trávia voľný čas. Taktiež sa na vlastné oči presvedčili, aké krásne výrobky dokážu vytvoriť. Poslanie Dňa krivých zrkadiel splnilo svoj účel - zdraví i postihnutí pôsobili počas utorkovej akcie ako jedna veľká rodina. MAREKBRNA