Gbely - Bývalá slobodáreň a. s. Nafta Gbely sa v priebehu nasledujúcich mesiacov zmení na Zariadenie sociálnych služieb. Objekt v centre mesta Gbely je zaujímavý aj tým, že sa na jeho území nachádzajú 2 vrty s jódovo-brómovou vodou, ktorá je vhodná na liečebné a rehabilitačné účely. Podobnú vodu využívajú neďaleké kúpele v Hodoníne. „Na pozemku bol v minulosti vybudovaný aj bazén, no pre vysoké prevádzkové náklady ho Nafta zrušila. Spomínaná voda je totiž veľmi agresívna. Naším cieľom však je túto vodu využívať v rámci zariadenia sociálnych služieb pre jej obyvateľov i občanov mesta,“ informoval nás primátor mesta Jozef Hazlinger.
Náklady na rekonštrukciu bývalej slobodárne predstavujú čiastku 17,370 milióna korún. Mesto na ňu získalo úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) 13,828 milióna korún. Zvyšnú čiastku dodávateľovi stavby uhradí Mesto z rozpočtu.
Trojpodlažná budova leží v tesnej blízkosti centra mesta, neďaleko od už jestvujúceho sociálneho zariadenia pre starších obyvateľov mesta. „O súčasný Dom pokojnej staroby, n.o. Gbely je veľký záujem nielen u domácich obyvateľov, ale aj z regiónu. Ide o domov rodinného typu, ktorý má v súčasnosti kapacitu 44 miest. V novom zariadení pribudne približne 52 miest. Na ubytovanie poslúži prvé a druhé poschodie, na prízemí sa vybuduje už spomínané rehabilitačno-ozdravovacie zariadenie,“ dodal J. Hazlinger.
V utorok 12. júna stavenisko navštívil minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marian Janušek. Ocenil prístup miestnej samosprávy k otázke budovania zariadení sociálnych služieb. „Mestá a obce na Slovensku akoby vyčkávali, vlani aj tento rok na ŠFRB prišli po dve žiadosti na úver takéhoto charakteru,“ poznamenal. „V Regionálnom operačnom pláne na roky 2007 až 2013 bude z európskych peňazí pre Slovensko vyčlenených na túto kapitolu zhruba 9 miliárd Sk. Samospráva sa pri financovaní projektov musí zaviazať 5-% spoluúčasťou, tieto financie bude možné takisto získať zo ŠFRB,“ dodal minister. Štát má podľa jeho slov záujem na razantnejšom budovaní zariadení sociálnych služieb. Aj preto sa oproti minulému roku zdvojnásobil objem peňazí na výstavbu sociálnych zariadení na 40 miliónov korún.
Minister Janušek navštívil aj už existujúci Dom pokojnej staroby. Ten funguje od mája 2000 a ministra zaujalo a milo prekvapilo najmä prostredie, v akom starší obyvatelia žijú. „Keď sa dožijem staroby, v takomto prostredí by som chcel žiť,“ zložil poklonu riaditeľke Domu Blažene Chocholáčkovej. Tá ministra informovala o režime tohto zariadenia rodinného typu. „Snažíme sa o to, aby jeho obyvatelia strávili čo najviac času mimo budovy. Aj preto sme vybudovali a zariadili záhradu altánkom a lavičkami, aby mali kde pobudnúť, zahrať si spoločenské hry. Každý deň majú pripravený iný program. Mobilní obyvatelia majú možnosť chodiť aj mimo zariadenia, imobilní či obyvatelia s mentálnym postihom chodia na prechádzky so sprievodcom. Veľmi sa nám osvedčila spolupráca so základnou školou, v rámci ktorej žiačky 8. a 9. ročníka chodia do nášho zariadenia vypomáhať a sprevádzajú našich obyvateľov pri vychádzkach.“
Podobný režim bude aj v novom zariadení. O spokojnosť jeho obyvateľov sa bude starať 32-členný personál, ktorý v ňom nájde zamestnanie. Stať by sa tak malo ešte v tomto roku. - gak-