Na atletickej dráhe ZŠ Záhorácka 95 v Malackách sa 30. mája uskutočnilo školské kolo 8. ročníka celoslovenskej postupovej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého 2007. Podujatie, ktorého patrónom je najúspešnejší bežec slovenskej histórie, účastník štyroch olympiád, halový majster Európy a stále platný držiteľ slovenského rekordu v behu na 800 m Jozef Plachý, vzniklo s cieľom prostredníctvom behu vyhľadávať nové talenty a získať ich pre pravidelnú športovú aktivitu.
Súťaž, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo školstva SR a Slovenský atletický zväz, prilákala na atletický ovál ZŠ Záhorácka Malacky až 86 žiakov školy. Aj preto sú Malačania v posledných rokoch veľmi úspešnými účastníkmi tohto zmysluplného projektu, ktorý zastrešuje Atletický oddiel Spartak Dubnica.
Súťažilo sa v dvoch postupových kategóriách, žiaci behali 1 km a žiačky 600 m. V kategórii žiakov (roč. 1994 a mladší), zvíťazil medzi chlapcami Marco Adrien Drozda za 3:21.4 min. a medzi žiačkami Claudia Hladíková za 1:54.6 min. Obaja žiaci postupujú do krajského kola tejto súťaže, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou po prvý krát v histórii uskutoční koncom júna tohto roku v Malackách. Zaujímavosťou je, že obaja novopečení víťazi, žiaci školy, nie sú Malačania, ale za vyučovaním športovej prípravy, každodenne cestujú z Rohožníka a z Borského Svätého Jura. Už po tretí rok za sebou sa tak na ZŠ Záhorácka v Malackách, ktorá je v poslednom období úspešnou liahňou slovenskej atletickej bežeckej scény, neporušila tradícia, že húževnatejšie a vytrvalejšie deti vyrastajú na vidieku.
Medzi jednotlivými behmi, športového programu, sa o zábavu starala tanečná skupina z CVČ Malacky, akrobatickou zostavou prispelo aerobikové duo z Rohožníka a spevom zohriali vyše 500 uzimených divákov, žiakov a pedagógov školy, bratia Marián a Ján Slezákovci zo Senice. Podujatie tak splnilo vysoké kritériá hodnotenia nie len po športovej, ale aj po kultúrnej stránke.
Realizátori súťaže, Peter Filip a Vladimír Handl, z Atletického klubu AC Malacky, ktorí boli aj odborným garantom celého podujatia, aj napriek nie príliš priaznivému počasiu, vyjadrili s priebehom celej akcie spokojnosť, ktorá bola umocnená najmä počtom štartujúcich žiakov, ktorých neodradila zima a neustávajúci dážď.
ZOLTÁN BARSKI