Senica – O využívaní vetra pri výrobe elektrickej energie na Záhorí sa už pohovorilo aj napísalo dosť na to, aby občania regiónu vedeli, čo môžu zhruba očakávať. V menších obciach budovanie veterných parkov viac – menej vítajú, pretože sú pre ne ekonomicky výhodné. O výstavbu ďalších veterných elektrární v blízkosti Senice prejavila v roku 2006 záujem aj spoločnosť Green Energy . Na verejnom zhromaždení v júli 2006 väčšina zúčastnených obyvateľov odmietla zámer osadiť „vrtule“ v blízkosti rekreačnej oblasti Kunov, odkiaľ by boli vibrácie pravdepodobne šírené až po časť Sotina.
V utorok 5. júna sa zástupcovia uvedenej spoločnosti stretli na Mestskom úrade v Senici s delegátmi občanov a organizácií na dotknutom katastrálnom území. Zahŕňa obce Hlboké, Prietrž, Sobotište a mesto Senica. V súčasnom období ešte stále prebieha monitoring vtáctva, netopierov, flóry a fauny, v auguste tohto roku by mal byť dokončený. Na základe čiastkových výstupov nie sú zatiaľ predpokladané negatívne vplyvy na faunu, flóru ani obyvateľov.
Ako odznelo na stretnutí zástupcov elektrárenskej spoločnosti s občanmi, zámer vystavať veterné zdroje energie v blízkosti Senice stále pretrváva. Sú už identifikovaní vlastníci pozemkov, na ktorých by mali stáť stožiare.
Taktiež sú prerokované podmienky so Západoslovenskou energetikou kvôli prístupu do verejnej elektrickej siete, ktoré má byť zabezpečené zemným káblom. Ako prístupové komunikácie by mali byť využité tie, ktoré už jestvujú, nie je však vylúčená ich rekonštrukcia. Je treba ešte vykonať posúdenie hladiny hlučnosti a vibrácií z hľadiska ochrany zdravia. Hlučnosť musí vyhovovať norme 50 decibelov počas dňa a 40 decibelov počas noci.
Ak veterná energia dostane v blízkosti Senice zelenú, zabezpečovať ju bude dánska technológia. Veterné elektrárne majú životnosť 25 rokov, nie je však vylúčené ich skoršie obnovenie za novšie a výkonnejšie zariadenia. Materiál, z ktorého sú zhotovené, je recyklovateľný. Výkon plánovaných elektrární je 2 MW na jednu „vrtuľu“, v projektovanom území by ich malo stáť 19. V súčasnom období je cena elektriny z veterných elektrární zvýhodnená, platí pre ne odberná cena 2,87 Sk/kw, čo sa môže výrobcom zdať výhodné i pri zohľadnení vstupných nákladov. Ako však podotkla účastníčka zasadnutia Ľ. Krištofová, ktorú nenecháva ľahostajným prípadný dosah elektrární na životné prostredie obyvateľov v blízkosti plánovaných stožiarov, je potrebné včas zvážiť všetky riziká a v prípade potreby zvoliť vhodné kompromisy. - en-