Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Bežci Grafobalu skvele reprezentovali vo Francúzsku

Bežci AŠK Grafobal Skalica Sylvia Hvolková, Lenka Zalubilová, Jozef Chrenka a Michal Janota sa v dňoch 16. až 19. mája zúčastnili etapových bežeckých pretekov vo francúzskej Normandii. V náročných podmienkach museli v priebehu štyroch dní absolvovať šesť

Prvá etapa sa išla v Doudeville na trati 17.9 km. Hneď na úvod naznačili bežci AŠK Grafobal Skalica svoje ambície, keď Sylvia Hvolková (foto 2) medzi ženami a Michal Janota (foto 3) v kategórii nad 60 rokov vyhrali, Jozef Chrenka (foto 4) v kategórii nad 50 rokov dobehol druhý za Francúzom Fontainom a Lenka Zalubilová (foto 1) v kat. žien na 4. mieste. Úvodnú etapu absolvovalo 181 pretekárov a 18 družstiev, Skaličania sa po prvej etape „usalašili“ na 9. mieste a vydržali tam až do štvrtej etapy.
Polmaratón absolvovali bežci v druhej etape v malebnom prístavnom mestečku St. Valery en Caux. Štart bol ráno o 10 h na tartanovej atletickej dráhe miestneho lýcea a trať bola situovaná do okolia mesta. Bežalo sa i v teréne za daždivého počasia. Skaličania si presne zopakovali umiestnenia z predchádzajúceho dňa, keď Hvolková a Janota vyhrali, Chrenka bol druhý a Zalubilová štvrtá.
Odpoludnia bola na programe tretia etapa. Od 18 h sa v Le Trait bežalo 10 km a Jozef Chrenka tu nasadil „stíhaciu jazdu“, keď potvrdil, že väčšia záťaž mu vyhovuje a z náskoku Fontaina stiahol takmer dve minúty. Vyhrali M. Janota i S. Hvolková a L. Zalubilová dobehla piata, pričom jej celkové štvrté miesto nebolo ohrozené.
V piatok, už druhý deň po sebe, sa išli dve etapy. Ráno bola v Auzeboscu časovka na 8.4 km a Chrenka opäť znížil náskok o ďalších 68 sekúnd. M. Janota našiel prvého premožiteľa, keď dobehol druhý za domácim Levertom. S. Hvolková vyhrala štvrtý krát v rade a L. Zalubilová bola druhýkrát piata.
Odpoludnia v Caudebecku sa po nábreží Seny, za veľkej diváckej kulisy, bežala piata etapa, ktorá merala 14.8 km. Tretie víťazstvo v rade zaznamenal J. Chrenka, ktorý z náskoku Fontaina ukrojil ďalších 44 sekúnd. M. Janota vyhral po štvrtý krát, S. Hvolkvá po piaty krát a L. Zalubilová bola piata, keď si s náskokom vyše štyroch minút držala celkové štvrté miesto. Družstvo Grafobalu sa posunulo o jednu priečku dopredu, na 8. miesto.
Zbytok síl pretekárov preveril záverečný polovičný maratón v sobotu odpoludnia. V kategórii veteránov nad 50 rokov strácal Jozef Chrenka na na vedúceho Francúza Fontaina 63 sekúnd. Postavou menší, no výkonom a bojovnosťou veľký pretekár z Radošoviec v drese Grafobalu Skalica vyhral poslednú disciplínu za 1:26:06 h, svojmu najväčšiemu súperovi „nadelil“ minútu a 52 sekúnd a stal sa tak zaslúženým víťazom, keď sa neustále zlepšoval a po dvoch druhých miestach štyri záverečné disciplíny vyhral.
Michal Janota pred záverečnou disciplínou viedol o nedostihnuteľných 23 minút a 32 sekúnd pred Francúzom Mouillesauxom a ďalších vyše 10 minút pred ďalším Francúzom Levertom. Tretí pretekár celkovej klasifikácie síce vyhral poslednú disciplínu, no M. Janotovi ju stačilo aj „odpochodovať“, aj tak mu celkové víťazstvo nemohlo ujsť, keď svoj náskok pred druhým pretekárom zvýšil na takmer 31 minút.
To isté platilo aj v súťaži žien, kde Hvolková ani v šiestej disciplíne nikoho pred seba nepustila a potvrdila, že vo Francúzsku nemala jednoducho konkurenciu. L. Zalubilová dobehla na piatej pozícii, stratila svoj štvorminútový náskok pred Francúzskou Laure Magnan a klesla na celkové piate miesto. Družstvo si opäť o jednu priečku polepšilo a skončilo na peknom siedmom mieste.
„Účasť bežcov AŠK Grafobal Skalica na bežeckých pretekoch vo francúzskej Normandii nebola prvá. Po prvýkrát sme tu štartovali už v roku 1991 a snažíme sa tu štartovať pravidelne. Za túto dobu sa nám podarilo dvakrát zvíťaziť v súťaži družstiev, ale v individuálnych kategóriách sme doposiaľ nevyhrali, až v tomto roku a hneď vo všetkých troch kategóriách, ktoré sme obsadili. Sú to nádherné a veľmi ťažké preteky. Ťažké preto, že sa v priebehu štyroch dni beží šesť etáp o celkovej dĺžke 96 km, čo je viac ako dve maratónske trate. Náš klub AŠK Grafobal Skalica fantastickým spôsobom reprezentovali v kategórii žien Sylvia Hvolková a Lenka Zalubilová, v kategórii veteránov Jozef Chrenka a Michal Janota. Preteky sa bežia za obrovského záujmu divákov a miestnych samospráv. Po každej etape sa vyhlasujú, podobne ako v cyklistike, víťazi a vedúci bežci celkového poradia dostávajú trička vedúcich pretekárov vo svojich kategóriách, v ktorých potom absolvujú nasledujúcu etapu,“ priblížil pre čitateľov MY Týždenníka pre Záhorie atmosféru z Francúzska Zdeněk Zalubil, predseda AŠK Grafobal Skalica.
KONEČNÉ PORADIE
Ženy: 1. S. Hvolková, 6:18.0 hod, 2. C. Joimel, Etrepagny, 7:22.25, ..5. L. Zalubilová, 8:34.28.
Muži nad 50 rokov: 1. J. Chrenka, 6:09.57 hod., 2. André Fontaine, PSA Peugeot Citroën, 6:10.46.
Muži nad 60 rokov: 1. M. Janota, 7:45.03 hod., 2. Jean-Paul Mouillesaux, ASGB, 8:15.55.