V unimobunke, ktorú Šarkozyovcom v dedine vybavili aktivisti pre ľudské práva, žije v čase sociálnych dávok štrnásť členov rodiny, inak sa však podľa starostu väčšinou zdržujú v Bratislave. Keď sa vrátia do dediny po podpory, dedina je hore nohami.
Obec im podľa Šimkoviča v okrese Nové Zámky zabezpečila trojizbový dom. „Oni sa tam presťahovali a potom ich aktivisti doviezli naspäť,“ uzavrel starosta.
Polícia údajne rasovo motivovaný útok na rodinu Šarkozyovcov v Záhorskej Vsi prešetruje. Ako uviedla Tatiana Kurucová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, k unimobunke na Poľnú ulicu v Záhorskej Vsi, kde malo dôjsť k fyzickému útoku na rodinu, privolali policajnú hliadku krátko pred treťou hodinou ráno. Muž bývajúci v unimobunke však podľa nej odmietol akúkoľvek komunikáciu s políciou. Argumentoval tým, že policajti sú podplatení starostom obce a komunikovať bude iba s kriminálnou políciou a prokuratúrou v Bratislave. „Policajti však na mieste i naďalej zotrvali a v tejto veci vykonávajú šetrenie. Ak preverené skutočnosti budú nasvedčovať tomu, že bol spáchaný trestný čin, vo veci sa bezodkladne začne trestné stíhanie,“ uzavrela Kurucová.
Na údajne rasovo motivovaný útok upozornil riaditeľ Ligy aktivistov za ľudské práva a právny zástupca rodiny Šarkozyovcov Columbus Iboagnusi. Podľa Igboanusiho muži mali v rukách drevené palice a železné tyče. „Útočníci pri útoku kričali: Sme od polície, cigáni vstávajte! Svedkovia svorne tvrdia, že vyzerali ako kukláči,“ uviedol Igboanusi s tým, že po výkrikoch bili celú rodinu a ničili zariadenie obydlia. Ďalej vyhlásil, že obete, ktoré momentálne ležia v nemocnici, bežali pred útočníkmi, pričom si všimli starostu obce, ako v blízkosti ide na bicykli.
K útokom na túto rodinu prišlo od roku 2003 viackrát, pri jednom z nich jej vypálili dom. Zvyšky budovy neskôr na základe rozhodnutia starostu obce a obecného zastupiteľstva zbúrali.
„Kričala som, že som žena a je tu dieťa, nech nám dajú pokoj, ale oni nás aj tak bili. Museli mi zošiť hlavu. Hrudník mám úplne modrý, ako ma bili tými palicami,“ citoval napadnutú Igboanusi. Poškodená mu ďalej mala uviesť, že manžel, ktorý je invalidný dôchodca, skončil s poškodenou nohou a s roztriešteným lakťom. Dieťa malo utrpieť psychický šok.
Okresný súd Bratislava IV - pracovisko Malacky vydal v roku 2006 predbežné opatrenie. Obec je povinná strpieť umiestnenie obytnej unimobunky na pozemku, kde stál dom. Igboanusi povedal, že obete viackrát navštívil starosta obce, ktorý ich vyzval, aby odišli. „Rodina na neho podala viacero trestných oznámení, ktoré už niekoľko rokov prešetruje polícia, ale bezvýsledne,“ dodal Igboanusi.
Na rómsku rodinu podal trestné oznámenie za výtržníctvo zas starosta. Podľa Igboanusiho polícia v tejto veci podala na rodinu návrh na obžalobu. Igboanusi poznamenal, že od prvých útokov na rodinu už uplynuli viac ako štyri roky, vyšetrovanie však nie je stále ukončené. „Keďže rasové útoky na rodinu stále pokračujú bez účinného spôsobu nápravy zo strany štátnych orgánov, budeme nútení sa čo najskôr obrátiť na pôdu parlamentu Európskej únie a poprosiť iné členské štáty Európskej únie o pomoc pri riešení situácie tejto rodiny,“ uzavrel Igboanusi s tým, že sa budú kontaktovať aj iné medzinárodné inštitúcie venujúce sa ochrane ľudských práv. - sita, tasr -