Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Úspešní Záhoráci na historicky prvej Župnej olympiáde

Prvá župná olympiáda stredných škôl, nad ktorou mal záštitu Trnavský samosprávny kraj, má svoju premiéru úspešne za sebou. Dvojdňový športový festival privítal v Trnave viac ako 1300 pretekárov z 55 škôl a 7 okresov. Hlavnou myšlienkou podujatia bolo rozvíjať olympijské myšlienky medzi mladými a podporovať zdravý životný štýl. TTSK vyčlenil na podujatie 2,5 milióna Sk. Samotný nápad zorganizovať toto podujatie vzniklo u človeka, ktorý sám patril k aktívnym športovcom. Predseda TTSK Tibor Mikuš je majstrom Európy v karate a držiteľom siedmeho danu. Sám po slávnostom otvorení olympiády neskrýval spokojnosť. „Zažili sme pekný večer a zároveň začiatok veľmi dlhej tradície, ktorá dúfam, že potrvá desaťročia. SŠ mládež si zaslúži, aby v rámci kraja mala možnosť medzi sebou súťažiť. Jej snaha si zaslúži vyvrcholenie v podobe olympiády.“
T. Mikuš osobne navštívil niektoré športoviská a dekoroval víťazov. „Podľa toho, čo som videl a zažil, môžem konštatovať, že olympiáda bola úspešná. Na jej prvom ročníku sme začali s deviatimi športami, ale už teraz uvažujeme nad ich rozšírením. Nielen čo sa týka športových odvetví, ale aj posunutím vekovej hranice smerom dole, aby sme čoskoro mohli začať uvažovať na župnou olympiádou mládeže.“
Podujatia sa zúčastnilo aj športové legendy, medzi nimi aj Ján Zachara – olympijský víťaz v boxe (na snímke v rozhovore s T. Mikušom. „V spoločnosti mladých ľudí sa na vlastné zážitky spomína lepšie. Odboxoval som na OH v Helsinkách 1952 päť ťažkých zápasov. A s mojou chatrnou postavou som sa stal víťazom. Dnešná mládež má lepšie podmienky na športovanie, ako sme kedysi mali my. Nemali by však zabúdať, že šport je duch, ktorý nabáda k úcte. Znamená to, že by mali pretekať tak, aby nikdy druhému neublížili a bojovali v rámci fair-play.“

Skryť Vypnúť reklamu

Turnaj vyhrala favoritka
Do programu župnej olympiády sa dostal aj šach, na ktorý zavítalo päť dievčat a šesť chlapcov. Jednodňový turnaj sa hral v priestoroch SOU železničného na Koniarekovej ulici. Hlavnou favoritkou dievčenských súbojov bola od začiatku Veronika Brisudová. Tretiačka z Obchodnej akadémie v Senici sa pritom šachu venuje ešte len štvrtý rok. „Ako menšia som hrávala s otcom, neskôr ma k súťažnému šachu priviedol učiteľ zo základnej školy.“ Jej najlepšími výsledkami bolo prvé miesto na majstrovstvách kraja a štvrté na majstrovstvách Slovenska. Veronika trénuje dvakrát do týždňa po tri až štyri hodiny, pričom sparingpartnerov jej robia chlapci z oddielu z rodnej Skalice alebo trénerka. „Na tréningoch preberáme teóriu alebo riešime šachové diagramy. Na súboje, ktoré trvajú hodinu, sa treba pripravovať dôslednejšie. Teraz hráme len na tridsať minút, takže prípravu veľmi potrebovať nebudem. Ale myslím si, že mojou najsilnejšou súperkou bude Ivana Kahancová z Dunajskej Stredy.“ Veronika sa vo svojich úvahách nemýlila. Ona turnaj vyhrala a Kahancová obsadila druhé miesto.

Skryť Vypnúť reklamu

Výškarský talent z Holíča
Vo výškarskom sektore sa pozornosť sústredila najmä na Michala Durkáča, študenta 3. ročníka Strednej potravinárskej školy v Holíči, ktorému výkonom 210 cm patrí druhé miesto slovenských juniorských tabuliek.
„Som v reprezentácii Slovenska a nedávno som sa zúčastnil aj sústredenia v Nových Zámkoch pod vedením trénera Jaroslava Šimoneka,“ pochválil sa sympatický 18-ročný tretiak.
„Začínal som s basketbalom, ale tréner ma posunul na výšku, pri ktorej som aj zostal. Rád by som v Trnave skočil limit 214 cm, ale neviem, či sa mi to podarí,“ prezradil Michal, ktorý v prvý súťažný deň vypomohol aj volejbalovému družstvu Holíča.
Pri vysokých teplotách, ktoré vládli v Trnave počas druhého súťažného dňa, sa Michalovi nedarilo.
„Dal som len 190 cm, to teplo bolo ubíjajúce.“ Napriek tomu sa mu na hrudi leskla zlatá medaila zo župnej olympiády.
Vo výškarskom sektore sa pozornosť sústredila najmä na Michala Durkáča, študenta 3. ročníka Strednej potravinárskej školy v Holíči, ktorému výkonom 210 cm patrí druhé miesto slovenských juniorských tabuliek.
„Som v reprezentácii Slovenska a nedávno som sa zúčastnil aj sústredenia v Nových Zámkoch pod vedením trénera Jaroslava Šimoneka,“ pochválil sa sympatický 18-ročný tretiak.
„Začínal som s basketbalom, ale tréner ma posunul na výšku, pri ktorej som aj zostal. Rád by som v Trnave skočil limit 214 cm, ale neviem, či sa mi to podarí,“ prezradil Michal, ktorý v prvý súťažný deň vypomohol aj volejbalovému družstvu Holíča.
Pri vysokých teplotách, ktoré vládli v Trnave počas druhého súťažného dňa, sa Michalovi nedarilo.
„Dal som len 190 cm, to teplo bolo ubíjajúce.“ Napriek tomu sa mu na hrudi
leskla zlatá medaila zo župnej olympiády.

Skryť Vypnúť reklamu

Senický ženský volejbal je v kurze
Súťažný volejbal v Trnave v posledných rokoch chýba a tak za hviezdy turnaja pri vysokej sieti boli hráčky Senice. Ich staršie kolegyne a profesionálky sa opäť stali majsterkami Slovenska a aj mnohé dievčatá z tamojšieho gymnázia robia tento šport na ligovej úrovni. „Prišli sme sem, aby sme tento turnaj vyhrali,“ netajila sa ambíciami svojho družstva kapitánka Mária Bujdošová. Hráčka prvoligového juniorského klubu zo Senice (šiesteho z majstrovstiev Slovenska) hráva zvyčajne smeč alebo pôsobí na palubovke ako univerzál. „Dnes to bude pravdepodobne na blokoch a aj pre mňa je to nový post.“ Napriek tomu, že na spoločné tréningy pred olympiádou čas nebol, priamo na turnaji dievčatá takýmto dojmom nepôsobili. „Obávam sa trochu hry Piešťan, ale verím, že víťazstvo nám neujde.“ Vo finále na seba natrafili práve tieto dve družstvá a skúsenejšie Seničanky v ňom vyhrali 2:0 na sety.

V drepe s činkou padali najhodnotnejšie výkony
Hokejista senickej ligovej juniorky Michal Orth sa pri záverečnej disciplíne silového päťboja drepu prekonal. S činkou, ktorá vážila 60% jeho hmotnosti drepol 111 - krát a po poslednom pokuse ho v telocvični Gymnázia Jána Hollého doslova položilo na zem.
„Možno by som ešte niečo pridal, ale už sa začali ozývať aj kríže. Toto bola navyše moja absolútna premiéra v silovom päťboji. Len deň pred olympiádou som sa dozvedel, že pôjdem do Trnavy z pozície náhradníka, pretože jeden štvrták na poslednú chvíľu nemohol ísť.“
Oslabené nohy o malú chvíľu rozklusal s úsmevom, že na takúto záťaž je z hokejových tréningov jeho klubu, ktorý hrá v 1. dorasteneckej lige, zvyknutý. „Celkom slušne sa mi vydarili bradlá, keď som urobil 20 opakovaní.“ Michal bojoval ešte v troch disciplínach – hrazde, tlaku na lavičke (opäť s činkou o 60 % hmotnosti váhy pretekára) a bicepsovom zdvihu (40 %).

Podporiť holíčsky káder prišli aj maturanti
„Som veľmi rád, že sa nám v základe objavili traja štvrtáci, ktorí majú teraz akademický týždeň. Sú tesne pred maturitami a napriek tomu, prišli podporiť našu školu,“ nešetril slovami chváli kouč Milan Krídl zo Strednej potravinárskej školy v Holíči na adresu Radima Vintra, Milana Remešica a Štefana Maceka. „Mužstvo je samozrejme pozbierané z hráčov zo všetkých ročníkov. Neprišli sme sem s veľkými očami, ale to, že sme vyhrali nad Gymnáziom Smetanov háj z Dunajskej Stredy ma teší.“ Chlapci sú pritom vyslovene amatéri a volejbalu sa venujú len na školskej úrovni. „Myslím, že práve na takýchto turnajoch, kde sa družstvá nemajú čas medzi sebou zohrať, platí heslo nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Dôležité je hlavne sa hrou pobaviť.“

Výsledková listina župnej olympiády
Basketbal dievčatá
Konečné poradie: 1. Gym. Šamorín, 2. OA Trnava, 3. Gym. Sereď, 4. HA Piešťany, 5. SPoŠ Holíč.

Basketbal chlapci
Poradie v A - skupine: 1. Sereď, 2. Trnava, 3. Skalica, 4. Senica (vo vzájomnom zápase Skalica - Senica 39:26).
Poradie v B - skupine: 1. Hlohovec, 2. V. Meder, 3. Piešťany.
Semifinále: ZSŠ Hlohovec - SPŠS Trnava 32:29, Gym. Sereď - Gym. V. Meder 71:16, o 5.miesto: Gym. Skalica - Hotelová akadémia Piešťany 46:31, o 3. miesto: SPŠS Trnava - Gym. V. Meder 50:26, finále: Gym. Sereď - Hlohovec 54:33.

Futbal
Poradie v skupine A: 1. ŠG Trnava, 2. Gym. D. Streda, 3. ZSŠOaS Piešťany, 4. SSOU Mostová.
Poradie v skupine B: 1. SPŠS Trnava, 2. ZSŠ Skalica, 3. SOU Senica. Vo vzáj. zápase Skalica - Senica 1:0.
Semifinále: ŠG Trnava - ZSŠ Skalica 2:1, Gym. Dun. Streda - SPŠS Trnava 0:0, pok. k. 4:3, o 5. miesto: ZSŠOaS Piešťany - SOU Senica 0:0, na pok. k. 3:2, o 3. miesto: SPŠS Trnava - ZSŠ Skalica 1:1, na pok. k. 3:1, finále: ŠG Trnava - Gym. Dun. Streda 1:0.

Hádzaná dievčatá
Výsledky Senice: OA Senica - PaSA Trnava 25:9, - SZŠ Trnava 20:20, - HA Piešťany 39:3, - OA Hlohovec 16:16.
Poradie: 1. Hlohovec, 7 b., 2. OA Senica, 6 b., 3. SZŠ Trnava 5 b., 4. PaSA Trnava, 2 b., 5. Piešťany, 0 b.
Najlepšia strelkyňa turnaja: Veronika Nosková, OA Senica.

Volejbal dievčatá
Skupina B: Gym. Senica - Gym. Skalica 2:0 (12, 17), - OA Trnava 2:0 (8, 6), Gym. Skalica - OA Trnava 2:0 (13, 9). Poradie: 1. Senica, 4 b., 2. Skalica, 3 b., 3. Trnava, 2 b.
Poradie skupiny A: 1. Piešťany, 2. D. Streda, 3. ZSPŠ Trnava.
Semifinále: Gym. Senica - Gym. Dun. Streda 2:0 (9, 12), Gym. Piešťany - Gym. Skalica 2:0 (15, 18), o 5. miesto: ZSPŠ Trnava - OA Trnava 2:1 (12, -15, 13), o 3. miesto: Gym. Skalica - Gym. Dun. Streda 2:0 (18, 21), finále: Gym. Senica - Gym. Piešťany 2:0 (20, 21). Najlepšia nahrávačka turnaja Petra Doláková z Gym. Senica.

Volejbal chlapci
SPoŠ Holíč - ZSPŠ Trnava 0:2, - Gym. Pieštany 0:2, - Gym. Dun. Streda 2:0, - SPŠS Trnava 2:0.
Konečné poradie: 1. Gym. Pieštany, 8 b., 2. ZSPŠ Trnava, 7 b., 3. Gym. Dun. Streda, 5 b., 4. SPŠS Trnava, 5 b., 5. SPoŠ Holíč, 5 b.

Atletika
100 m: 13. Peter Michaláč, SSOŠ Skalica, 14.74 sek., 200 m: 10. Adam Štefka, SOU – e Gbely, 27.60 sek., 400 m: 5. Marek Balát, Gym. Skalica, 58.52 sek., 6. Milan Zlámal, SOU - e Gbely, 59.24, 1500 m: 2. Štefan Gažo, OA Senica, 4:40.82 min, 3 km: 3. Peter Lisinovič, ZSŠ Skalica, 11:03.91 min., diaľka: 9. Marek Zlámal, SOU - e Gbely, 530 cm, výška: 1. Michal Ďurkáč, SPoŠ Holič, 190 cm, guľa 5 kg: 1. Róbert Chorváth, SOU - e Gbely, 16.63 m, ..11. Denis Tongeľ, Gym. Skalica, disk 1.5 kg: 2. R. Chorváth, 39.99 m, 400 m: 2. Lenka Tokošová, SSOŠ Skalica, 68,62 sek., výška: 1. Silvia Koblišková, Gym. Skalica, 156 cm, 2. Soňa Kováriková, obe Gym. Skalica, 156, oštep: 2. S. Koblišková, 36.06 m, ..4. Zuzka Šarová, ZSŠ Skalica, 30.76.

Šach
Chlapci: 4. Michal Gono, Gym. Šaštín, 5. Marek Zlámal, 6. Martin Drábek, obaja SOU - e Gbely.
Dievčatá: 1. Veronika Brisudová, OA Senica.

Silový päťboj
1. SPŠE Piešťany, 765 b., 2. SOU poľnohospodárske Holíč 703 b., (Libor Blanárik 136, Lukáš Maďara 167, Peter Stašek 200, Ján Sláma 200), 3. SOUe Trnava 668 b., 4. SOU Senica 666 b., (David Rapák 169, Jaroslav Kálay 69, Cyril Čenteš 138, Milan Orth 190), 5. SPŠSt Trnava 619 b., 6. ZSŠ Galanta 344 b.
Stranu pripravila Tatiana Čuperková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 061
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 297
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 527
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 966
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 723
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 656
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 852
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 760
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 621
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 946
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Predbežný termín konca zákazu vychádzania je 15. november

Termín odsúhlasil aj ústredný krízový štáb.

Ilustračná fotografia.

V Skalici nebudú odberné miesta kopírovať volebné miestnosti

Na plošné testovanie vyčlenili v meste jedenásť odberných miest.

Ilustračné foto

Kraj poskytne na celoplošné testovanie stredné školy

Budú v nich zriadené odberové miesta.

Trnavský samosprávny kraj

Mestskí policajti zasahovali pri krvavej potýčke

Zranenému mužovi poskytli prvú pomoc.

Ilustračná fotka

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Už ste čítali?