Centrum pulzuje životom, momentálne prechádza postupnou prestavbou, v blízkej budúcnosti by v ňom malo vyrásť viacero moderných budov. Istou škodou je, že historických objektov zachovaných mnoho nezostalo. Z malého počtu pamiatok azda najviac zaujme prednedávnom upravená synagóga.
V minulosti „doba“ Malackám nie vždy priala. Mesto stratilo postavenie okresného sídla v roku 1960, keď bolo spolu s Pezinkom a Sencom začlenené do okresu Bratislava – vidiek. Už viac ako desať rokov sú však Malacky opäť okresným mestom a v silnej konkurencii blízkych sídel sa rozhodne nestrácajú. Posledné obdobie prinieslo stabilizáciu a zefektívnenie samosprávnych funkcií. V súčasnosti sa Malacky, aj dôsledkom vstupu SR do Európskej únie, pomerne rýchlo rozvíjajú. Najväčšou výhodou je už spomínaná veľmi atraktívna poloha. Sú pri diaľnici, pri hlavnom meste a tiež pri rakúskych hraniciach. Z toho vyplývajúci profit sa ale naplno prejaví až po vybudovaní mosta cez rieku Moravu v Záhorskej Vsi. Ďalším plusom (najmä pre obchodníkov) je fakt, že v blízkom okolí Malaciek sa nachádza vyše desať obcí, ktorých občania mesto hojne navštevujú, najmä pre možnosť nákupu tovarov a služieb.
Spomedzi všetkých pozoruhodností je najväčšou pýchou rozsiahly park s kaštieľom. Niekdajšie obydlie Pálfiovcov bolo najväčším šľachtickým sídlom v širokom okolí. Priľahlý park sa v minulom storočí zmenšil o vyše sedem hektárov výstavbou areálu nemocnice, značnú plochu zabralo aj zriadenie športovísk. Ďalšie ukrajovania parkových plôch našťastie nenastalo. Naopak, v posledných rokoch získali vskutku atraktívnu podobu. Stalo sa tak vďaka rekonštrukcii financovanej z grantov EÚ.
Učiteľ primátorom
42-ročný Jozef Ondrejka pôsobí už tretie volebné obdobie na pozícii primátora mesta. Občianskym povolaním je učiteľ matematiky; pôsobil na Gymnáziu v Malackách a na súkromnom gymnáziu v Bratislave.
Ako pedagóg dobre pozná situáciu v školstve. Pred pár rokmi sa v Malackách problémy tejto oblasti spomínali často. Či sú už vyriešené, odpovedá primátor Jozef Ondrejka: „V Malackách fungujú tri základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, jedna cirkevná základná škola, dve gymnáziá a špeciálna základná škola v zriaďovateľskej pôsobnosti Krajského úradu v Bratislave. Pod samosprávu patrí aj materská škola – racionalizáciou siete škôl sme vytvorili jeden právny subjekt s viacerými elokovanými triedami; centrum voľného času a základná umelecká škola. O zriadenie ďalšej strednej školy sa mesto usiluje už dlhší čas – miesto na jej etablovanie vidíme na sídlisku Juh v objekte, ktorý vznikal s pôvodným zámerom vybudovať v Malackách naftárske učilište. Budovu neskôr získalo ministerstvo obrany, ktoré ju ako neupotrebiteľný majetok ponúklo samospráve. Po zákonom stanovenej lehote o tieto priestory prejavilo záujem ministerstvo zdravotníctva. Pevne verím, že sa nám podarí dosiahnuť zhodu záujmov a že nová stredná škola v Malackách vznikne,“ hovorí na margo školstva v Malackách primátor.
Mestu sa podaril na slovenské pomery nevšedný počin – postavili tu novú základnú školu. ZŠ na Štúrovej ulici je novou dominantou mesta. Škola s „výhľadom do neba“ vďaka presklenému stropu v átriu získala nomináciu na ocenenie Stavba roka 2004.
Bolesťou je kanalizácia
„Dnes si už trúfam na najväčší problém, riešenie ktorého som doteraz nesľuboval - odkanalizovanie mesta. Konečne je to reálne,“ uvádza primátor J. Ondrejka. Mesto však potrebuje aj strednú školu, obchvaty mesta, rekonštrukciu ciest, parkovacie miesta, kompostáreň, závod na triedenie odpadu, skvalitnenie polície, návrat okresnej prokuratúry i súdu. Všetky tieto ciele sú súčasťou prioritných úloh mesta – dokumentu, ktorý prijalo mestské zastupiteľstvo na obdobie rokov 2007 – 2010. „Je potrebné mať dlhodobú víziu rozvoja mesta. Budúcnosť Malaciek vidím v prepojení vzdelávania, vedy a výroby s vysokou pridanou hodnotou. Na realizáciu takýchto projektov štát pripravuje granty vzdelanostnej ekonomiky. Podpora hospodárskeho rastu mesta je dobrá a overená stratégia a jej ekonomické výsledky výrazne zlepšujú podmienky pre kultúrny, športový a duchovný život ľudí,“ uzatvára primátor Ondrejka.
Ciele pre nastávajúce
obdobie
Prioritou bude pokračovanie v úspešnom získavaní financií a hospodárnom nakladaní s nimi. Bolo zrekonštruované kino, Záhorácka ulica, fasády ZUŠ a MCK. „Ukončujeme ďalšiu etapu rekonštrukcie Zámockého parku, pripravujeme multimediálnu prezentáciu mesta a okolia, budujeme infraštruktúru v priemyselnom parku,“ povedal primátor o projektoch s podporou EÚ, na ktorých malacká samospráva v súčasnosti pracuje.
Ďalší husársky kúsok sa mestu podaril v súvislosti so získaním prostriedkov na revitalizáciu parku na Kláštornom námestí. Samospráva na ňu získala prostriedky z európskych fondov. Celkový rozpočet projektu, ktorý podporil program Európskej únie JPD 2 (NUTS II Bratislava Cieľ 2), je 8,7 mil. Sk. MAREK BRNA