Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Z redakčnej pošty

Svet je čihí, len my hota?

Tak som sa celkom schuti zasmial. Dve mestá v dvoch demokratických štátoch na starom kontinente sa prebudili z viac ako šesťdesiatročnej letargie a zrušili čestné občianstvo Adolfovi Hitlerovi. Určite sa od zlosti v hrobe obracia... Ba ani nie, lebo ani ten hrob nemá. Ešte by sa z hnedého diktátora možno našlo pár kúskov zotletých kostí niekde v depozitnom archíve KGB v Moskve. Už sa teda dve mestá nebudú pýšiť svojim svetoznámym súkmeňovcom. Neskoro, ale predsa, hovorí staré porekadlo. Takže sa svet síce pomaly, ale predsa nejako vyrovnáva so svojou temnou minulosťou. Vízia superštátu je stará fuhrerova myšlienka, no nepodarilo sa mu ju za svoju krutovládu, chválabohu, uskutočniť. My však žijeme nový vek v spoločnej Európe a metódy k jej realizácii sa veľmi zmenili. Znova chválabohu!
Aké však bolo moje prekvapenie, a to mi k smiechu nebolo, keď znova zaznievajú čierne hlasy havranov a náš starý vodca Jozef Tiso sa skloňuje len v tých najlepších pádoch. Prvý pád: Otec vlasti. Druhý pád: Vynikajúci štátnik. Tretí pád: Dobrý kresťan a pastier. Štvrtý pád: Pevný bod cirkvi svätej a boľševikobijca. Piaty pád: Klamaný svojimi radcami. Šiesty pád: Ochranca Židov. Siedmy pád: Nič netušiaci o krutosti vyhladzovacích táborov!
Iste, žilo sa v pohnutej dobe, veľmi pohnutej a Dr. Jozef Tiso ako človek a politik, bol jej výtvorom. Bolo by načase, aby sa renomovaní historici venovali naozaj vážne jeho osobe a raz a navždy sa zhodli na nejakej nemennej charakteristike tejto dejinnej osobnosti, bez poplatnosti nejakej dobe! Neviem, prečo sa niektorí páni biskupi, ktorí sa sami zmietajú v škandálikoch s eštébáckou tematikou, ešte viac zamotávajú do všelijakých pochybných vyhlásení. A vôbec, prečo sa vracajú k tomu naozaj nejasnému fenoménu, keď problémov, ktorým by sa oplatilo venovať, je okolo nás viacej ako dosť a sú jasne čitateľné ako Slovo Božie? Chýba Slovensku osobnosť mučeníka, ktorý by bol pre všetkých príkladom? Chystá sa cesta, aby to bol on? A na konci cesty svätorečenie? Je reverenda ochranným štítom pred holou a neobdivovania hodnou skutočnosťou? Veď i komunisti svojho mravne padlého súkmeňovca vždy najprv vylúčili so svojich radov a až potom odsúdili. Nie je to kňažstvo naopak priťažujúcou okolnosťou? Kde zostalo: Miluj svojho blížneho ako seba samého! Kde zmizlo: Nezabiješ!
Sám mám zmiešané pocity a otázok je viac, ako odpovedí! Naozaj bol tisovský Slovenský štát prvým štátnym útvarom Slovákov. Slovenská koruna sa na čiernom trhu predávala až za desať českých. Môj múdry dedo často opakoval vraj Tisov citát: Synov som dal. Otcov nedám! Pred frontom vydali dopredu potravinové lístky aby si ľudia mohli nakúpiť zásoby a dali odporúčania dobre si ich schovať. Naozaj sa udeľovali prezidentské výnimky pri deportáciách.
No záporov bolo neúrekom. Po porážke Wehrmachtu pod Moskvou sme aj my, ako opičky, vyhlásili vojnu najmocnejšej mocnosti sveta USA asi podľa hesla: Keď výhra, tak poriadna a keď prehra, tak totálna! V Amerike nastal zmätok preveliký. Americkí Slováci chmúrne sedeli v baroch a mlčky chlípali sedemstupňové pivo, štvrtku za desať centov. Ich slovenské ženičky srdcervúco nariekali, zalamovali rukami a triasli sa pred bratovražednou vojnou, ktorá nastane po vylodení všetkých desiatich vojakov Udatnej Slovenskej Armády pri amerických brehoch! Od tých čias sa traduje vtip, že dvaja drotári poslali ponuku Slovenskej vláde, či sa majú dostaviť k odvodu do Bratislavy, alebo budú ako diverzná, piata kolóna pôsobiť v Novom svete.
SNP – nevydarená akcia na obsadenie Dukelského priesmyku prerástla do skoro celonárodného povstania proti stávajúcemu režimu. Dištancia od fašizmu v hodine dvanástej, ale predsa. V Paríži už kvitli ruže slobody, keď ho generálporučík Dietrich von Choltitz po malých šarvátkach odovzdal nepoškodený spojencom. Červená armáda stála na Dukle, nikto neveril v konečné víťazstvo Nemecka... len prezident maličkého slovenského národa vyznamenával na námestí v Banskej Bystrici esesákov za zlikvidovanie „teroristov“ z vlastného košiara. Čo to bolo za starostlivého pastiera?! Kto ho prinútil? Chcel to sám?
Apríl 1944. Rusi pomaly pijú vodku v Carltone, spojenci popíjajú Plzeňské pivo, spieva sa Kaťuša a Vejvodova Škoda lásky... len Tiso s pár vernými uteká. Kam? Za kým? Bol blázon? Fanatik? Prostáčik z ľudu? Či chladný kalkulátor?!
Na retribučnom Národnom súde v Bratislave sa na nič zo svojho vládnutia nepamätal. Skoro celková amnézia. Zatajil aj svoj podpis na správach, ktoré podali dvaja utečení väzni z koncentračného tábora v Osviečimi, Vrba a Wetzler. Dokumenty obsahovali nevyvrátiteľné dôkazy o zverstvách nacistov vlastnoručne opisované ľuďmi, ktorí odchádzali do plynových komôr. Na nich trónila vlastnou rukou napísaná jeho poznámka “ad acta“ a pripojený podpis.
Ako dnes vidíte, Jozef Tiso nie je „ad acta“, žije v ľuďoch a fámach, pravdivých či nepravdivých. V jedných zatracovaný v druhých velebený. Jedna epocha slovenského národa skončila. Národ to prežil. Súd skončil výrokom: Trest smrti obesením. Dr. Jozef Tiso neprežil! Jeho duch hej!
Neviem, či mal, či nemal dostať milosť. Vraj mu Beneš nemohol hlavne odpustiť tú vierolomnú drzosť, že sa Slovensko odtrhlo od Českých zemí. V tomto smere nebol Tiso posledným. Ešte veľa ich dostalo trest na hrdle či hnilo v krimináloch za i len vyslovený tzv. slovenský separatizmus. Náš prvý prezident za svojho života svoje činy nikdy neoľutoval. Možno po smrti. Je v nebi? V pekle? Neviem. Odpustili sme mu, no nezabudli.
A tak, ľudkovia, keď už musíme niekoho velebiť, hľadajme jedného z nás, ktorý by bol svetlým príkladom pre všetkých, nech už by žili v akejkoľvek dobe. Hľadajme slušnosť a vernosť svojmu národu, lebo boj, i keď bez zbraní za kultúrne dedičstvo, za rodný jazyk, nikdy neskončí. Sme maličký štát a tlaky veľkých sú vždy veľké! Sme systematicky a v obrovských množstvách zasýpaní cudzími, nielen kultúrnymi vplyvmi. Bolo by smutné, keby sa svojbytný národ Slovákov po toľkých tisícročných útlakoch, ktorým s konečným úspechom odolal, roztopil v modernej bezhraničnej spoločnosti.
PALA NEMEC LELIN

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  2. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  3. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  4. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  5. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  6. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  7. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 502
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 034
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 933
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 012
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
  6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 427
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 084
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 600

Blogy SME

  1. Martin Krsak: Žiť treba v krajine, kde je všetko najdrahšie na svete
  2. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia
  3. Martin Šuraba: Symbol Radara
  4. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
  5. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
  6. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  7. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  8. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 881
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 177
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 756
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 284
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 103
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 485
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 343
  8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 246
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Polícia pátra po nezvestnom rybárovi.

Po mužovi pátrajú už druhý deň.


10 h
Ilustračné foto

Najvyššia chorobnosť sa naďalej udržiava vo vekovej skupine detí do päť rokov.


TASR 13 h
Záhorské múzeum v Skalici.

Pred podujatím sa uskutoční aj komentovaná prehliadka.


TASR 14 h

Aktuálne vydanie je už v predaji.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Martin Krsak: Žiť treba v krajine, kde je všetko najdrahšie na svete
  2. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia
  3. Martin Šuraba: Symbol Radara
  4. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
  5. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
  6. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  7. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  8. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 881
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 177
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 756
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 284
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 103
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 485
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 343
  8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 246
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu