„Cieľom projektu je vytvorenie slovensko-rakúskej platformy na rekonštrukciu žrebčínu cisárovnej Márie Terézie v Kopčanoch, zloženú zo slovenských a rakúskych odborníkov z viacerých oblastí. Úlohou tejto platformy je na základe spoločných analýz a skúseností vytvoriť konkrétne štúdie a neskôr projekty na rekonštrukciu žrebčínu. Z nich vyplýva následné využitie priestorov so silným zameraním na rozvoj a posilnenie cezhraničnej spolupráce, rozvoj vzdelávania a cestovného ruchu a na výmenu skúseností s využívaním historických objektov,“ informovala nás riaditeľka RRA v Skalici Dagmar Michaličková.
Doplnkovým cieľom projektu je vytvorenie rámcových štúdií zameraných na vznik a rozvoj hipocentier, rozvoj chovu, športového a rekreačného využitia koní na Slovensku. Samozrejme aj predstavenie projektu širokej verejnosti a zabezpečenie publicity žrebčínu, z ktorých vyplýva aj aktívny rozvoj cezhraničnej spolupráce a vytváranie partnerstiev.
Projekt sa začal realizovať v máji tohto roka a ukončiť by sa mal o rok v júni. Celkový rozpočet projektu, takmer 6,5 milióna Sk, je zložený z nenávratného finančného príspevku z fondov Európskej únie (ERDF) vo výške 4,8 milióna korún a nenávratného finančného príspevku zo štátneho rozpočtu SR vo výške 1,28 milióna korún. Projekt spolufinancuje aj Trnavský samosprávny kraj sumou 321 tisíc korún.
„Zrekonštruovaním areálu sa vytvoria kapacity zamerané na rozvoj cestovného ruchu a cezhraničnej turistiky, rozvoj environmentálneho povedomia, na podporu a rozvoj vzdelávania s akcentom na zachovanie kultúrneho dedičstva územia, chovu a využitia koní i aktivizáciu malého podnikania a tradičných remesiel,“ dodala D. Michaličková.
V rámci projektu sa v priebehu dvoch rokov uskutoční aj viacero konferencií a workshopov. Tie budú zamerané priamo na súvisiace aktivity s využívaním žrebčínu. Partnermi projektu sú Obec Kopčany, Jazdecké a agroturistické centrum Kopčany (JACK), Trnavský samosprávny kraj a Krajinský odborový zväz pre jazdectvo a vozatajstvo v Dolnom Rakúsku.
V úvode programu minulotýždňovej konferencie privítali prítomných za TTSK jeho podpredseda Zdenko Čambal a riaditeľ Odboru cestovného ruchu a propagácie TTSK Marcel Behro. Odznelo aj viacero odborných príspevkov. Tie boli zamerané nielen na históriu regiónu, žrebčínu a Holíčskeho zámku (historik Rudolf Irša), ale aj na architektonické riešenie revitalizácie a ďalšie využitie tejto pamiatky (architekt Michal Hučko). Predstavené boli aj mikroprojekty uskutočnené v žrebčíne Štít, história chovu koní i jazdeckého športu v Kopčanoch (Stanislav Matulík, JACK). Účastníci konferencie sa taktiež oboznámili aj s návrhom archeologicko-architektonického parku Kopčany – Mikulčice (Jana Gregorová, STU Bratislava, fakulta architektúry) i s možnými rozvojovými zámermi Holíčskeho zámku (Jozef Petráš, Mesto Holíč).
Za rakúskych hostí sa príspevkom o revitalizácii Schlosshofu, podobnej kultúrnej pamiatky, predstavil p. Gawlik zo Združenia za záchranu starorakúskych plemien koní.
GABO KOPÚNEK