Nosné úlohy
sú nekompromisné
V prvom rade treba pripomenúť, že Borský Mikuláš vďaka minulým investíciám má vyriešené problémy s vodovodom či plynom, takže to, čo trápi starostov menších a horšie vybavených obcí, má Jozef Cák takpovediac z krku. Rovnako je už v spolupráci s vodárenskou spoločnosťou a spolufinancovaním obce vybudovaná prvá etapa kanalizácie, ktorá odvádza splaškové vody do čističky v Šaštíne. Chýba však ešte druhá etapa, na ktorú už z obecných peňazí nezvyšuje, treba sa poobzerať po iných možnostiach. Riešením budú možno euro fondy, spolupráca v rámci mikroregiónu Šaštín, zatiaľ však ešte nie je doriešená realizácia. V júni tohto roku sa ale rozbehne výstavba dažďovej kanalizácie v lokalite Humnisko, ktorá vyrieši zaplavovanie územia dažďovými vodami. Investícia 9 miliónov Sk by teda mala vyriešiť protipovodňové opatrenia obce v oblasti určenej na budúcu výstavbu.
Obecné zastupiteľstvo prijalo koncepciu bytovej výstavby formou IBV v lokalite Humnisko. Inžinierske siete a infraštruktúra sa už objavujú, mnohé pozemky sú už predané budúcim stavebníkom. V prvej etape výstavby by tu malo vyrásť 36 domov, v ďalšej ďalších 20.
V Borskom Mikuláši udržiavajú 30,5 km miestnych komunikácií a 4,3 km chodníkov. Definitívne úpravy všetkých úsekov však budú možné až po položení druhej etapy splaškovej kanalizácie. Vďaka tomu, že obec disponuje výrobou zámkovej dlažby a vlastnou betonárkou, môže tieto práce realizovať výhodnejšie ako dodávateľským spôsobom.
Keď sa chce, všetko ide
Pesimisti tvrdia, že miestna samospráva nemá v dnešnom čase žiadne možnosti. Príklad Borského Mikuláša hovorí, že treba chcieť a začne sa aj dariť. Niežeby šlo vždy všetko hladko, ale pohľad do obce potvrdzuje, že treba byť náročný a starosta obce asi začal od seba.
Obec je zriaďovateľom troch rozpočtových organizácií – materskej školy, základnej školy a domova dôchodcov. V škôlke rozloženej na dvoch pracoviskách je umiestnených 100 detí, v základnej škole asi 400. Domov dôchodcov v obci vznikol pred 13 rokmi rekonštrukciou pôvodnej MŠ a v súčasnosti je v ňom ubytovaných 27 klientov. Radi by ho rozšírili o ďalších 10 miest, no potrebovali by na to investíciu 4 miliónov Sk, ktorými obec nedisponuje.
Prínosom je však Miestny podnik služieb so 100-percentnou účasťou obce. Zaoberajú sa tu vývozom fekálií od občanov a spoločností a tiež pohrebnými. službami. Obec disponuje zberným dvorom odpadov s lisovacím zariadením vyseparovaných zložiek a drvičkou haluziny. Pripravujú aj výstavbu kompostoviska. V obci sa pustili do dôslednej separácie odpadu, pričom vrecia s roztriedeným odpadom sú odvážané od domov zdarma, na vývoz smetných nádob si občania zakupujú kupóny na obecnom úrade. V tomto roku sa chce predstavenstvo zamerať na vyčistenie lesov v okolí. Skrátka – jednou z priorít je udržiavanie poriadku a čistoty v obci.
V roku 2006 bol spracovaný územný plán obce. Starosta Jozef Cák by rád pre potreby obce získal opustenú budovu bývalej cirkevnej školy, v ktorej by po rekonštrukcii mohli pôsobiť miestna knižnica, múzeum a pobočka ZUŠ Šaštín (tá dosiaľ pôsobí v málo využívanej sobášnej sieni Obecného úradu).
Kultúra a šport sú neoddeliteľnou súčasťou života
O tom, že v Borskom Mikuláši pôsobil kňaz, básnik a národný buditeľ Ján Hollý a nachádza sa tu jeho rodný dom s expozíciou, vedia už aj školáci na celom Slovensku. Menej ľudí však už vie, že odtiaľto pochádzal aj mecén slovenského národného hnutia Jozef Ščasný, rodákom z „Búrov“ bol aj historik Víťazoslav Cintula a ďalší.
Súčasnosť, ktorá príliš kultúrnym aktivitám nežičí, tu neovplyvnila kultúrne (najmä folklórne a divadelnícke) tradície. V obci sú dva kultúrne domy, v jednom z nich je umiestnený Obecný úrad a slúži najmä na usporadúvanie vážnejších akcií, mládež sa stretáva na diskotékach v druhom z nich, ktorý je v prenájme. O rozvoj kultúry sa starajú členovia obecného kultúrneho spolku SLZA, ktorí oprašujú ľudové tradície, Búranské ochotnícke divadlo BOD, Detský folklórny súbor Studnička, Dychová hudba Búranka. Významný prínos pre kultúrny život v obci majú tiež spoločenské organizácie a združenia. Dobrovoľný hasičský zbor, Jednota dôchodcov (stačí spomenúť ich pravidelné besedy pod názvom Babinec), Miestna organizácia zväzu včelárov, Miestne združenia záhradkárov, Únia žien, Miestny klub Slovenského Orla,
Poľovnícke združenia a Zväz protifašistických bojovníkov.
Aká by bola obec bez dobrého futbalu? „Búrania“ sa na zelenom trávniku nedajú zahanbiť a vďaka starostovej iniciatíve majú k dispozícii kvalitný štadión. Nielen hráči, ale aj diváci majú teraz možnosť vychutnávať si hru.
Samozrejme, život v každej obci prináša dobré aj menej dobré situácie, zvládnuť ich však musia všetci – starosta aj občania spoločne a neoddeliteľne.
ANDREA ENGELOVÁ