Stavanie mája je tradíciou, ktorou sa vždy na začiatku mája dávalo na známosť, ktorá dievka v obci je súca na vydaj. To si nádejný ženích povolal kamarátov a pred domom svojej vyvolenej spoločne postavili máj. Väčšinou z borovice, na vrcholok ktorej mladšie dievčatá pred tým naviazali mašle a rôzne ozdoby. To aby sa videlo, akú má vyhliadnutá nevesta preňho cenu. Pod samotným májom nato vyhliadnutá nevesta spolu s rodinou pohostili prítomných a nádejnému ženíchovi zostala povinnosť strážiť prvú noc pri máji. Ostatní mládenci v obci sa snažili za každú cenu máju zrezať a ten, ktorému to vykonali, bol na posmech celej obci. A čo ostatné devy, za ktorými neprahlo žiadne mládenecké srdce? Tým sa obyčajne postavila jedna veľká „mája“ uprostred dediny, ktorú naopak nesmel zrezať nik, pretože by sám zostal na ocot.
V dnešnej dobe dávajú mládenci svoje city najavo inak. Stavanie májov sa stalo tak trocha komerčnou záležitosťou, ktorou sa snažia aspoň v jeden večer za účelom zisku prilákať viac zákazníkov rôzne súkromné reštauračné zariadenia. Že výnimka tvorí pravidlo, sme sa presvedčili v Moravskom Svätom Jáne, kde už tradične pred svojou požiarnou zbrojnicou postavili máj členovia miestneho hasičského zboru. Ako sami povedali, „táto je pre tie, čo sa chcú vydávať a i pre ostatné.“ Návštevníkov akcie, ale i okolo idúcich, lákala aj vôňa pečienky, či hudba z reproduktorov. Niekto by práve teraz mohol namietať, že i tu išlo o komerčnú záležitosť. Snáď áno! Len je rozdiel, na čo bude použitý zisk z tejto akcie. Ako sme mali možnosť dozvedieť sa od členov výboru hasičského zboru, zisk použijú pri organizovaní súťaže najmladších hasičov „Plameňáci“, ktorá sa v Moravskom Svätom Jáne uskutoční už v mesiaci máj.
A ďalšia činnosť miestneho zboru? Uplynulú nedeľu pri príležitosti sviatku Sv. Floriána, patróna hasičov, si každý člen organizácie považoval za česť prísť na svätú omšu v hasičskej uniforme. V júni sa zase tešia na spoločnú súťaž hasičských družstiev Senického okresu.
Text a foto: MARIANHOLENKA