Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Majstrovský hetrik OMS na dosah

V stredu rozohrali v Senici dvaja najväčší favoriti volejbalovej extraligy žien finálovú sériu o titul majstra Slovenska. Ak budú šampiónky zo Záhoria, bude to pre zverenkyne trénera Vladimíra Sirvoňa tretie prvenstvo v sérii, ak by sa majsterkami stala po dvojročnej prestávke bratislavská Slávia UK, stalo by sa tak po jedenásty krát. So sťahovaním titulu k Dunaju však nik z odborníkov nepočíta a prvé dve stretnutia túto prognózu aj potvrdili.
Senica – Slávia UK 3:0
(19, 22, 21)
Senica: Viestová, Biksadská, Schlindwein, Jošović, Gálíková, Vivi Cruz, libero Kleskeňová, (Mihálová), tréner Vladimír Sirvoň.
Pred 400 divákmi rozhodovali Mokrý a Schimpl.
Úvodnú loptu síce získala Slávia, ale po dvadsiatej piatej lopte to pre ňu vyzeralo ako v zlom sne. Senica viedla nečakane hladko 19:6, čo prekvapilo snáď všetkých v hale. Potom sa však senický stroj zadrhol a slávistky pri podaní Cagáňovej sériou lôpt v pomere 1:10 stiahli náskok na prijateľných 20:16. Seničanky však včas túto lavínu zastavili a set dotiahli do víťazného konca, keď záverečnú loptu pri prvom setbale položila ich kapitánka Biksadská. Druhý set bol celkom vyrovnaný a družstvá sa vystriedali vo vedení. Zo začiatku sa viac darilo Slávii, no zo 6:9 bolo 10:9 a od stavu 10:10 prevzala iniciatívu Senica. Tá viedla 16:13, ale pred koncovkou bolo 20:20. Dráma sa však nekonala a domáce po druhom setbale upravili na dôležitých 2:0. Tretí set bol dlho vernou kópiou druhého. Keď však majsterky otočili nepriaznivý stav 6:10 na 11:10, dostali sa na koňa a hoci slávistky sa snažili, na viac ako rozdiel jedného bodu to nedotiahli. Seničanky využili prvý mečbal a za 70 minút získali prvé finálové víťazstvo.

Slávia UK - Senica
1:3 (-22, -13, 24, -19)
Senica: Viestová, Biksadská, Schlindwein, Jošovič, Gálíková, Vivi Cruz, libero Kleskeňová (Krišková), tréner Vladimír Sirvoň.
Pred 500 divákmi rozhodovali Schimpl a Bajči.
Úvod druhého finále začali režírovať domáce slávistky, ktoré výborne podávali, naopak Seničanky kazili prihrávky a pôsobili nervóznym dojmom. Pochopiteľne, že sa to prejavilo na skóre, keď Slávia viedla už 17:10. Potom však išla na podanie Jelena Jošovič a po sérii šiestich bodov majsterky nielenže sa vrátili do hry, ale záver setu zvládli lepšie a ukončila ho esom pri prvom setbale práve už spomínaná Srbka. Zisk prvého bodu Senicu povzbudil a v druhom sete slávistky takmer zmietla z palubovky. Zverenkyne trénera Sirvoňa priam excelovali a viedli už 17:5. Pri podaní nahrávačky Zburovej síce Slávia rozdiel stiahla, ale senický druhý bod to neohrozilo. V koncovke mohla rozhodnúť znova Jošovič, ale smeč pri prvom setbale skončil v sieti a tak bodku dala po peknej a dlhej výmene Gálíková. Za stavu 0:2 pokračovala v treťom sete Senica v režírovaní stretnutia, viedla o päť bodov, bojujúce slávistky sa však dotiahli na rozdiel dvoch bodov (9:11 a 12:14) a keď v závere prišli chvíle ich kapitánky Soares, set skončil 26:24 a hrať sa musel štvrtý set. Zo začiatku viedla Slávia až 7:2 a jej priaznivci začínali veriť v tajbrejk. Senica však znížila na 8:6, postupne prevzala iniciatívu a žiadnu drámu nepripustila. Za 89 minút vyhrala 3:1 a natiahla šnúru víťazstiev nad niekdajšou pýchou slovenského volejbalu na 18!!! O devätnástom úspechu v stredu (25.4. o 18. h) na Záhorí nik nepochybuje. Znamenal by zisk tretieho titulu v rade, čiže majstrovského hetriku. Držíme senickým volejbalistkám a celému realizačnému tímu na čele s trénerom Sirvoňom palce, aby sa tak skutočne stalo.
Vladimír Sirvoň: „Prvý zápas sme začali vo veľkom štýle, ale od polovice prvého setu sme sa začali trápiť, robili sme chyby, čo súperky využívali. Vo finále sa však počítajú víťazstvá a tak sme boli spokojní. V druhom súboji som čakal tlak zo strany Slávie, no vedel som, že nevydrží celý zápas. Záver tretieho setu sme pre lajdácke chyby nezvládli a dobre hrajúce domáce hráčky znížili. Hoci nehráme tak dobre ako napríklad počas sezóny s Murciou, či Olympom, teší ma, že vyhrávame. K zisku tretieho titulu máme už len jeden krôčik.“
MIKULÁŠ ROŽŇÁK

Ženám i mužom Malaciek
patrí 6. miesto
Extraliga ženy
Play off o 5. miesto
Ešte pred začiatkom sérií o medailové pozície v ženskej i mužskej extralige sa rozbehli série o 5. až 8. miesto, ktoré sa hrajú na dva víťazné zápasy. Malacky potvrdili stúpajúcu formu v závere sezóny a obidva kolektívy postúpili do série o konečné 5. miesto.

Strojár Malacky - Slávia VM BA
3:0 (23, 16, 24)
Pred 50 divákmi rozhodovali Sloboda a Szász. Hralo sa 107 minút. Stav série 1:0.
Strojár: Dorková, Grófová, Ďuržová, Michalovičová, Máteová, Šimšíková, libero Snopková, trénerka Libuša Šimková.
Malačanky povzbudené víťazstvom v Košiciach nastúpili aj do tohto zápasu s chuťou. Zo začiatku mali však problémy s podaním súperiek a takmer celý prvý set dosť vysoko prehrávali. Až od stavu 14:20 sa situácia začala meniť. Dievčatá spresnili prihrávku, čím sa zlepšil útok, pritlačili na podaní, postupne náskok súperiek dotiahli a v koncovke boli napokon úspešnejšie. V dobrom výkone pokračovali aj v ďalšom sete a súperkám nedali prakticky žiadnu šancu. V treťom sete si stále udržiavali dvoj až trojbodový náskok, ktorý postupne zvyšovali. V závere však Slávia maximálne zariskovala na podaní, čím pribrzdili domáci útok a zrovnali na 24:24. Z víťazstva sa však nakoniec zaslúžene tešili domáce hráčky, ktoré podali kolektívny, bojovný výkon. Bol to posledný domáci zápas v tejto sezóne, diváci vytvorili výbornú atmosféru, za čo im patrí poďakovanie.

Slávia VM BA - Strojár Malacky
3:2 (-22, 21, 22, -22, 10)
Strojár: Dorková, Grófová, Ďuržová, Michalovičová, Šimšíková, Hasonová, libero Snopková (Benediková), trénerka L. Šimková.
Malacky v prípade víťazstva mohli ukončiť túto sériu a obsadiť konečné skvelé 5. miesto. Spočiatku vyrávali 1:7 a hoci domáca Slávia dokázala vyrovnať na 16:16, v koncovke sa presadili Malacky. V obojstranne ustráchanom hernom prejave obidve družstvá vyrobili dosť chýb. Po prehraných ďalších dvoch setoch si Malacky vynútili tajbrejk, ten však Bratislavčanky odohrali zodpovedne a vyrovnali stav série na 1:1. Na súperov tak čakal rozhodujúci tretí zápas v Bratislave.

3:1 (-22, 17, 17, 17)
V rozhodujúcom stretnutí o celkové 5. miesto ho víťaztvom 3:1 v sobotňajšom zápase nad TJ Strojár Malacky vybojovali hráčky Slávia VM Bratislava. Záhoráčky tak obsadili konečné 6. miesto.
Pred 200 divákmi rozhodcovia Kováčik a Ivanka. Konečný stav série 2:1.

Extraliga mužov
Nitra - Strojár Malacky
3:2 (19, -18, -19, 14, 10)
Malacky: Fiala, Kobza, Muráň, Janík, Petrovič, Baran, libero Podhorný (Šmahel, Rehák), tréner Jozef Schreiber.
Pred 300 divákov rozhodovali J. Tomčáni a Daruľa. Hralo sa 110 minút. Stav série 1:0.
V zápase o piate miesto sa domáci v úvodnom sete zhostili úlohy favorita a potvrdili ju kvalitným servisom a dobrou hrou na sieti. To však z ich strany bolo do konca tretieho setu všetko. Hostia naopak pritvrdili na servise a ich kvalitnou obranou na sieti získavali body vo svoj prospech a domáci až do začiatku štvrtého setu pôsobili miestami bezradným dojmom. Nitrania opäť začali hrať svoju hru založenú na tvrdom útoku a kvalitnej obrane na sieti. Set dotiahli do víťazného konca. V rozhodujúcom piatom dejstve začali lepšie hostia, viedli už 4:1 a 8:5, no domáci postupne doťahovali náskok Záhorákov a dokázali otočiť na 12:9, čo bolo z pohľadu vývoja setu i zápasu rozhodujúce.
Strojár Malacky - Nitra
2:3 (-20, -20, 22, 23, -11)
Pred 50 divákmi rozhodovali M. Sarka a K. Sarka. Hralo sa 118 minút. Konečný stav série 0:2.
Malacky: Kobza, Muráň, Janík, Šmahel, Baran, Fiala, libero Podhorný (Rehák), tréner Jozef Schreiber.
Malacky začali nekoncentrovane a prvé dva sety prehrali. Bojovným výkonom sa však v ďalších dvoch presadili a vynútili si tajbrejk. V ňom viedli 5:2, ale Nitrania otočili vývoj a rozhodujúci náskok si udržali až do konca. V obidvoch zápasoch o celkové 5. miesto tak rozhodovali tie breaky a úspešnejší v nich boli hráči spod Zobora. Strojáru Malacky v konečnom poradí ročníka 2006/07 tak patrí 6. miesto.