Zdanlivo nenápadná obec Rovensko v blízkosti okresného mesta Senica je rozlohou a počtom obyvateľov malá – 380 obyvateľov tvorí nižší priemer záhoráckych obcí, ale stáva sa čoraz zaujímavejšou pre domácich obyvateľov i ľudí z okolia, ktorí by sa do pokojnej oázy ležiacej bokom od hlavných cestných ťahov radi presťahovali.
Prvá písomná zmienka o Rovensku pochádza z roku 1439, hoci prvé archeologické nálezy smerujú už od paleolitu, najpočetnejšie exponáty sa našli v lokalite Močiare. Zozačiatku obec patrila ku korlátskemu panstvu, neskôr k brančskému, napokon sa pri jej vlastníctve vystriedalo niekoľko rodov (od roku 1846 napríklad patrila nechvalne známym Windischgrätzovcom). Hlavným zdrojom obživy obyvateľov bolo poľnohospodárstvo, od roku 1715 tu prevažovalo vinohradníctvo. Napriek dlhodobej tradícii obce sa v Rovensku nezachovali významnejšie historické pamiatky, asi najstaršou je kaplnka Nanebevzatia Panny Márie z polovice 19. storočia. Kostol evanjelickej a.v. cirkvi bol postavený v roku 1968 a katolícky kostol je oveľa mladší – z roku 1993.
Podarilo sa aj to,
čo inde nie
Ing. Ján Ňukovič je starostom Rovenska už druhé funkčné obdobie. Nie je teda žiadnym nováčikom v problematike svojej malej, ale dynamickej obce a jej obyvateľov. Hoci v nej žije prevažná väčšina starších ľudí, v ostatnom čase pribudlo mnoho malých detí, čo svedčí o stabilizácii obyvateľstva v obci a teda jej stúpajúcej obľúbenosti.
Hoci v Rovensku nie je základná ani materská škola, vzdialenosť od okresného mesta nie je veľká a deti navštevujú školské zariadenia tam. V roku 2004 tu bol otvorený Dom kultúry, čakajú ho už len terénne úpravy a vybudovanie parkoviska, ako aj zakúpenie stolov do interiéru. Malej obci – najmä jej starostovi – sa podaril husársky kúsok: vybudovanie vodovodu a kanalizácie s nákladmi 50 miliónov Sk, ktoré financuje Bratislavská vodárenská spoločnosť, plus ďalšie 4 milióny Sk od Ministerstva životného protredia SR a Envirofondu na práce naviac pri realizácii projektu. Práce by mali byť dokončené 13. septembra tohto roku. Dosiaľ sú hotové v polovici dediny, prípojky sú hotové a zdroj vody sa napojí v senickej Sotine. Mnohé väčšie obce už mnoho rokov márne bojujú o vodovody a kanalizácie, no ich snaženie stroskotáva na nedostatku financií a nemožnosti získania dotácií z Eurofondov. Rovenčania to na „vodnom poli“, zdá sa, vyhrali. Dočkali sa aj čistenia Rybníckeho, Štepnického a Rovenského potoka v spolupráci s PD Čáčov. Vyšší územný celok trnava poskytol 4,5 milióna Sk na obnovu asfaltového koberca na štátnu cestu vedúcu cez obec, obecné cesty by taktiež potrebovali opravy, peniaze však treba zohnať prostredníctvom Eurofondov. V tomto volebnom období by starosta chcel taktiež zrealizovať rekonštrukciu obecného rozhlasu, ktorý už neslúži práve najlepšie. Na rozdiel od iných obcí však v Rovensku majú bezproblémový prístup k internetu – na budove Obecného úradu je nainštalovaná príjmová anténa a pripojiteľnosť domácich je preto ľahšia.
Ľudí priláka
aj výstavba domov
Obec je síce pomerne malá, ale má dobrú nádej rozrásť sa o 30 nových rodinných domov. Štúdia výstavby je rozpracovaná a projekt hotový, treba už len získať peniaze na výkup pozemkov. Nakoľko záujem o bývanie v Rovensku je značný, starostovi je jasné, že o obsadenie parciel bude stáť možno aj viac ľudí, ako uspokoja.
Obec nežije len prozaickým denným životom, obyvatelia sa takisto radi zabavia
Zo zaujímavých akcií v obci treba spomenúť prehliadku ľudových krojov v roku 2004, výstavu ovocia a zeleniny pod záštitou Interreg III A, na ktorej sa zúčastnili aj vystavovatelia z Rakúska. V tomto roku sa v obci predstavili mládežníci, ktorí sa nazývajú X4 s hrou Mrazík po našem.
Žiť v malej obci môže byť príjemné – za predpokladu, že sa o ňu stará človek, ktorému na svojich spoluobčanoch záleží. Ing. Ján Ňukovč s piatimi členmi obecného zastupiteľstva robí všetko pre to, aby sa kvalita života v obci zvyšovala.
ANDREAENGELOVÁ