Nezabudnuteľným dátumom seničanov je nepochybne 7. apríl. V tento deň v roku 1945 bolo ich mesto oslobodené od fašizmu. No tento dátum má ešte jednu historickú udalosť pre toto mesto. Presne pred 100 rokmi sa v Senici narodil Michal Polóni. Hokejový priekopník, všestranný športovec a stále uctievaný „otec“ mnohých hokejových generácií, člen Siene slávy Slovenského hokeja (SSSH).
Športová kariéra a úspechy
Michala Polóniho
Športovať začal v rodnej Senici a ako inak, než s futbalom. Hrával za mužstvo AC Senica, no po príchode do Bratislavy v roku 1931 natrvalo prešiel k hokeju. Po rozpade Slávie Bratislava v sezóne 1935/36 a v roku 1936 aj Ski Klubu, obliekal dres I. ČsŠK Bratislava, kde dosiahol aj najväčšie úspechy. Jeho športový záber bol však obrovský. Získal striebornú medailu z domáceho šampionátu v súťaži športových dvojíc v krasokorčuľovaní, ako tenista patril do prvej desiatky slovenského rebríčka, bol horolezcom i motocyklistom. Vyhral tradičných 500 km slovenskej súťaže amatérov. Jeho srdcovkou však bol predsa len hokej.
Budovateľ histórie
Michal Polóni bol jeden z najväčších propagátorov kanadského hokeja na Slovensku. Bol hráčom, rozhodcom (rozhodoval na majstrovstvách sveta i ZOH), funkcionárom, zaslúžilým trénerom. V rokoch 1940 - 1943 bol spolu s Malečkom a Závodským trénerom reprezentácie Slovenska a mnohé tituly získal so žiakmi a dorastom Slovana Bratislava. Vychovával v Bratislave niekoľko generácií hokejistov. Jeho rukami prešlo vyše 700 mladých hokejistov, neskôr mnohých veľkých postáv československého hokeja, ako Fako, Olša, Zábojník, Jendek, Guryča, Dzurilla, Golonka, bratia Gregorovci, Čapla, Tajcnár, Kužela, Ujváry, Dučaj i bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Spolu s ďalším veľkým priekopníkom hokeja na Slovensku a vynikajúcim medzinárodným rozhodcom Vojtechom Okoličánym sa zaslúžili o výstavbu prvej umelej ľadovej plochy na Slovensku, v Bratislave v r. 1940. Desiatky rokov bol šéfom dnešného ZŠ Ondreja Nepelu, osvedčil aj veľké schopnosti organizátorské, najmä pri významných medzinárodných súťažiach. Zomrel ako 77 - ročný v Bratislave 8. mája 1984.
Michal Polóni bol uvedený do Siene slávy Slovenského hokeja medzi jej prvými zakladajúcimi členmi 30. novembra v roku 2002.
JOZEF KOMORNÝ