„Ruskí vojaci sa presúvali od centra Senice po ceste na našej ceste Párovce – Sotiná smerom na Holíč. Presun sa začal v podvečer a trval nekonečne dlho. Zasadli sme v kuchyni k večernému stolu. V tom náš rozhovor prerušil kvíliaci hluk nemeckého lietadla útočiaceho na kolónu ruských vojakov. Rýchlu guľometnú paľbu vystriedal ohlušujúci výbuch. Vyleteli nám všetky sklá v oknách domu, rozleteli sa dvere, padali škridlice zo strechy. Na okamih nastalo hrobové ticho...
Kuchyňu zaplavil prach a sklo. Zdesili sme sa. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Vybehli sme na ulicu a videli Rusov strieľajúcich na lietadlo i ranených vojakov. Prestrašení sme pozerali na bombou rozbúraný druhý dom od nás číslo 92 patriaci rodine Sokolových. Z domu sa valil kúdol dymu a prachu. Otec, spolu so susedmi Vítkovými, Kalamenovými, Cicákovými i ruskými vojakmi začali pomáhať Sokolovým, ktorí ležali pod preboreným stromom domu. Našťastie boli iba zranení.
Zanedlho dal veliteľ vojakov Červenej armády povel na pochod. Kolóna sa dala do pohybu, akoby sa nič nestalo. Bol to môj posledný živý kontakt s hrôzou vojny, na ktorú nemôžem zabudnúť ani po viac ako šesťdesiatich rokoch,“ citoval primátor Senice Ľubomír Parízek spomienky jedného z občanov mesta z 12. apríla 1945. Stalo sa tak počas pietneho aktu pri pamätníku na Námestí oslobodenia pri príležitosti 62. výročia oslobodenia Senice od fašistov.
Územie senického okresu oslobodili vojská II. ukrajinského frontu a 4. zboru rumunskej armády postupne v dňoch 4. až 11. apríla 1945, samotné mesto Senica 7. apríla. Obyvatelia regiónu nečakali na osloboditeľov so založenými rukami. V Senici sa vytvorila ilegálna protifašistická skupina vedená advokátom Ivanom Horváthom. Na Záhorí, myjavských kopaniciach a Javorníkoch sa začali formovať partizánske skupiny, ktoré sa spojili s partizánskym oddielom Jána Reptu pôsobiacim prevažne v okolí Brezovej. Medzi ich významné akcie patrilo vyhodenie železničného mostu pri Jablonici a Hlbokom a zničenie dvoch osobných vlakov medzi stanicami Hradište a Brezová.
Pietnej spomienky pri symbolických hroboch padlých vojakov – osloboditeľov Senice sa vo štvrtok 5. apríla zúčastnil aj podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, predstavitelia štátnej správy, samosprávy, politických strán a spoločenských organizácií pôsobiacich na území mesta. Kvetinami vzdali hold konkrétnym ľuďom, ktorí počas dlhých vojnových rokov umierali nielen vo vojenských uniformách, ale aj väzenských mundúroch alebo civilných šatách. - gak-