Na východ od Malaciek sa rozkladá rozsiahle zalesnené územie, ktoré spravuje štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR, odštepný závod Malacky. Na Slovensku rozsahom jedinečné borovicové lesy občania hojne navštevujú najmä počas hubárskej sezóny. Vstupu nezabránia ani výstražné tabule o nebezpečí ohrozenia života. Počas hubárskej sezóny sa tam skrátka zákazy príliš nerešpektujú a kontrolné zložky vtedy takpovediac prižmúria zrak.
O tom, že obhospodarované obrovské pásmo borovicového lesa prináša nemalý zisk, nikto nepochybuje. Drevnú surovinu poskytujú vojenské lesy najmä drevospracujúcemu podniku v Malackách, odberateľov majú však viacerých. Vedúci referent oddelenia výroby VLM SR Ing. Peter Bartošek tvrdí, že ich spoločnosť v žiadnom prípade neťaží vo veľkom, ako sa občas medzi ľuďmi povráva. Ťažba dreva prebieha podľa lesných hospodárskych plánov, ktoré sa vyhotovujú pre každú lesnú správu.
Územie vojenských lesov predstavuje viac ako 24 tisíc hektárov, nosnou drevinou je borovica. Je to prakticky jediná drevina, ktorá znesie tunajšiu piesčitú pôdu. Postup pri výsadbe je oproti minulosti odlišný, kedysi sa vysádzalo 16 až 18 tisíc sadeníc na hektár, v súčasnosti je to 8 až 9 tisíc. Postupnými zásahmi (preriedením) ostáva do obdobia ťažby len 300 až 350 stromov na hektár. Rubná doba borovíc sa ráta na 90 až 110 rokov.
V roku 1992 zachvátil lesné porasty v blízkosti Malaciek rozsiahly požiar. V bývalej lesnej správe Bažantnica zhorelo 1200 hektárov, čím vznikli lesnému závodu nemalé škody. Plochu zhoreniska sa už podľa slov Ing. Petra Bartošeka podarilo úspešne zalesniť.
Lesný závod sa snaží minimalizovať možnosť pytliačenia či krádeží dreva na ich území. Pred dvoma rokmi na vstupoch zo štátnych ciest vybudovali zábrany vo forme kovových rámp. Toto opatrenie sa veľmi osvedčilo. Podarilo sa tým podstatne znížiť znečisťovanie lesných porastov (divokými skládkami), o približne deväťdesiat percent klesla požiarovosť, klesol aj počet prípadov pytliačenia. Ročne zaznamenávajú asi tri prípady, ich objasnenosť je veľmi vysoká.
V sídle Vojenských lesov na Zámockej ulici v Malackách je v týchto dňoch chovateľská prehliadka trofejí. Vystavené trofeje boli ulovené v tomto roku na území Vojenských lesov a majetkov, závodu Malacky.
V revíroch lesného závodu si záujemcovia o poplatkový odstrel majú možnosť uloviť rôznu zver. Ceny sa pohybujú od 700 korún za srnča až po 220 tisíc za statného jeleňa. Výška sumy sa odvíja od hmotnosti parožia, pri priemernej (asi 350 g – srnčia zver) záujemca zaplatí 19 000 Sk. Okrej tejto sumy musí poľovný hosť uhradiť aj organizačný poplatok podľa druhu zveri, pohybuje sa od 400 do 3000 korún.
K nedávno pretriasanej téme - výstavbe plotu pri leteckej základni – sa nechceli pracovníci VLM SR vyjadrovať. Podľa nich je to v kompetencii Ministerstva obrany.
MarekBrna