Do spoločnosti Delphi Slovensko nastúpil Jaroslav Parízek v roku 2001 na oddelenie procesného inžinieringu. „Vo funkcii procesného inžiniera pre elektrický test som pracoval počas štyroch rokov. Bolo to zaujímavé obdobie, kedy sa väčšina problémov riešila jednoduchšie. Vývoj však ide dopredu. Niekedy sme si ani nevedeli predstaviť, že by sme vyrábali 16 hlavných zväzkov projektu Colorada denne a dnes ich vyrábame viac ako štyri stovky.
V podstate je práca v spoločnosti Delphi iba mojím druhým zamestnaním. Z fakulty som odišiel po 17 rokoch, pretože som sa vždy túžil vrátiť do Senice. Takže som akýsi bežec na dlhé trate, ktorý sa snaží, aby jeho práca smerovala k prosperite a úspechu zamestnávateľa.“
S rozvojom fabriky prišli aj ďalšie problémy. Rozrástol sa strojový park a s ním aj nové problémy. „Dobudovali a vyvinuli sa systémy, ktoré tu dovtedy neboli, zostrili sa pravidlá a zaviedli sa zložitejšie postupy. Nebolo to na škodu a fabrika sa dostala do nového režimu, kde sú na všetko určení ľudia a všetko funguje podľa určitých štandardov. Obdobiam ranných káv, pri ktorých sme spoločne v skupine tridsiatich hláv riešili akútne problémy, odzvonilo.
Neskôr ma oslovili ponukou stať sa riaditeľom oddelenia pre riadenie procesov, tzv. procesný inžiniering, ktorý má na starosti praktickú realizáciu všetkých inžinierskych zmien vo fabrike. Najskôr sa mi do toho veľmi nechcelo, pretože som od prírody technik a rád riešim technické problémy. Rád sa popasujem s problémami, ktoré sú jasne zadefinované, majú jasné ciele, vstupy a výstupy a ovplyvniť ich môžu vopred stanovené pravidlá. Funkcia v sebe integruje viacero vecí, ktoré mi dovtedy boli neznáme. Mojou veľkou výhodou však je, že som do tejto manažérskej funkcie vyšiel z ľudí, ktorí sa niekoľko rokov spoločne podieľali na riešení technických problémov a dokonale som spoznal mentalitu, pracovné vyťaženie i pracovné problémy ľudí z každodenného diania okolo seba. V nedávnom období sa moja funkcia rozšírila na zodpovednosť za procesný inžiniering v rámci východnej Európy.
Na procesnom inžinieringu sme vytvorili sme stabilný dobrý kolektív, v ktorom sa dokonca uplatňujú aj moji niekdajší študenti. Sme nútení sa popasovať s každým problémom práve z toho dôvodu, že ich niet kam posunúť. Sme takpovediac konečná inštancia, ktorá problém buď vyrieši, alebo nejakým spôsobom navrhne riešenie.
Činnosť oddelenia procesného inžinieringu predstavuje veľa mravčej práce, ktorú veľmi málo ľudí postrehne. Našou úlohou je napomáhať výrobe, zjednodušiť, zefektívniť prácu zamestnancom i ušetriť náklady pomocou automatizácie ručnej práce. Popri našej činnosti totiž aj navrhujeme systémy a zariadenia, ktoré by mali zvýšiť efektivitu a pomáhať prekonávať problémy, ktorými každý podnik prechádza. Vyvinuli sme niekoľko strojov, ktoré k nám chodia obdivovať aj iné závody a naštartovali niekoľko zaujímavých projektov.
Všetci pracovníci na oddelení sú certifikovaní v rámci vnútropodnikového projektu Green Belt, ktorého poslaním je nachádzať možnosti a odstraňovať problémy. A čo je podstatné, neustále zbierajú skúsenosti, učia sa z nich a takto získaný nadhľad využívajú v akcelerujúcom zaťažení novými úlohami. Preto si táto práca vyžaduje nielen intelekt, ale aj schopnosť znášať psychické zaťaženie. Automobilový priemysel v dnešnej dobe prináša viacero výrobných procesov plných zmien, ktoré musíme technicky zvládnuť tak, aby z výroby odchádzal bezchybný produkt. Aj malá chyba totiž dokáže spraviť veľké problémy vodičovi na ceste. Preto máme pri našej práci veľký pocit zodpovednosti.“