Ľudská tvár z Tvojich obrazov,
v oblohe zavesená,
hľadieva nadol
s extázou:
na zázrak Bytia - Zem,
triumf, hodný Jeho mena.
Dnes tá tvár zemou zasypaná
díva sa nahor, ku hviezdam.
Báseň Milana Rúfusa, z ktorej je úryvok, je spomienkou na umelca, maliara, grafika a pedagóga profesora Igora Rumanského. Výber z grafickej a ilustračnej tvorby umelca je inštalovaný v Galérii ZUŠ v Senici pod názvom „Pocta grafickému priateľstvu“. Exponáty pochádzajú zo súkromnej zbierky Ivana Panenku, ktorý je kurátorom výstavy. Výstava sa koná pod záštitou primátora mesta Senica RNDr. Ľubomíra Parízka.
Na vernisáži, ktorá bola 14. marca, profesora Rumanského priblížil prítomným jeho priateľ, vydavateľ, senický rodák a iniciátor výstavy Ivan Panenka. Rozprával o ich vzájomnej spolupráci a predovšetkým o dlhoročnom priateľstve, trvajúcom vyše 35 rokov. Podotkol, že jeho umenie má moc nadchnúť a je rád, že aj v Senci si môžeme pozrieť časť umelcovho majstrovstva. Pripomenul i vzťah svojho priateľa k umeniu majstra slova Milana Rúfusa, o ktorom profesor Rumanský hovoril, že Rúfusova poézia mu pomáha byť lepším.
Vernisáže sa zúčastnili viaceré významné osobnosti ako akademický maliar profesor Dušan Kállay so svojou manželkou, výtvarníčkou a ilustrátorkou Kamilou Štanclovou-Kállayovou, s ktorými prežil Igor Rumanský študentské časy a ani po rokoch neprestali byť priateľmi. Priblížil jeho život a spomienky na doby štúdia a nielen na ne. S láskou i s troškou nostalgie povedal, že dielo, ktoré nám Igor Rumanský zanechal, vnímame ako odkaz svedomitého a krásneho života človeka, ktorý bol veľký nielen svojím umením, ale aj srdcom.
Niekoľkými poetickými slovami prispela i Anna Polcková, evanjelická farárka z Bratislavy. Okrem toho, že priblížila dušu tohoto umelca a predovšetkým človeka, povedala krásnu vetu o tom, že jeho umenie podpisoval život a preto je jeho dielo fascinujúce a presvedčivé, plné citu, lásky, poézie.
Účastníci vernisáže mali možnosť pozrieť si aj filmový medailón, v ktorom sa im prihovoril majster osobne. Potom sa už len mohli kochať výberom z jeho nespočetných diel.
Výstava je rozdelená do troch cyklov. Prvý je venovaný poézii Laca Novomeského, druhý slovenskej ľudovej piesni a tretí je poctou Kolomanovi Sokolovi. Priatelia výtvarného umenia si ju môžu pozrieť ešte do 4. apríla. OľgaZlochová