Do roku 1986 v obci bola zavedená len elektrina, od roku 1989 je obec plynofikovaná a od roku 1993 majú obyvatelia skupinový vodovod spoločne s obcou Štefanov. So susednými Šajdíkovými Humencami vybudovali čističku odpadových vôd, na ktorú je napojený aj Štefanov. Nechýbajú tu obchodné prevádzky, v katastri obce sú etablované viaceré súkromné firmy poskytujúce zamestnanie obyvateľom obce.
Mladosť nie je prekážkou výkonnosti
Bc. Katarína Jankovičová má len 29 rokov a je nesporne najmladšou starostkou v záhoráckom regióne. Napriek tomu, že v decembrových komunálnych voľbách nastúpila ako nezávislá kandidátka proti ôsmim protikandidátom, zvíťazila a zasadla na stoličku, na ktorej sa síce nesedí ľahko, ale ak sa veci daria, prináša uspokojenie. Pomohlo jej, že vo funkcii tajomníčky Obecného úradu v Dojči prenikla do problematiky obecných investícií a rozpočtu, spoznala starosti aj radosti spoluobčanov.
V prvom rade sa potrebuje sústrediť na dôležité záležitosti obce. 1232 obyvateľov má svoje požiadavky na dôstojný a pohodlný život. Nahráva im síce dobré autobusové spojenie do Senice, Šaštína a Kútov (tým pádom i do Českej republiky), ale čo je doma, to sa počíta...
Prioritou novej starostky sa jednoznačne stala kanalizácia. Časť obce ju síce už má, ale jej predstavou (zdá sa, že reálnou) je „dotiahnutie“ projektu tlakovej aj gravitačnej kanalizácie v celej obci. Zatiaľ chýbajú peniaze na jej dobudovanie, čo je však trvalou „bolesťou“ takmer všetkých obcí. Liekom by mohli byť eurofondy alebo štátne dotácie, treba sa však o ne prácne uchádzať. Rovnako treba zrekonštruovať cesty a miestne komunikácie v obci, ktoré sú zničené po rozkopávkach pri budovaní vodovodu a časti kanalizácie. Opravu si vyžaduje aj budova Obecného úradu, ktorá bola v roku 1968 prerobená zo školskej budovy. Treba opraviť strechu, opraviť fasádu, zrealizovať podrezanie muriva proti vlhkosti, vymeniť okná a urobiť nové hygienické zariadenie.
Ak sa podarí uskutočniť najdôležitejšie priority, starostka by chcela vyriešiť aj bytovú situáciu v Dojči. Keď sa nájde vyhovujúca lokalita s pozemkom, zistí záujem o typ bývania – či by mladí ľudia dali prednosť nájomnému bývaniu alebo bytom v osobnom vlastníctve. Bez dotácie zo Štátneho fondu rozvoja bývania to však asi nepôjde, obec takými prostriedkami nedisponuje. V priebehu piatich rokov by sa malo uskutočniť sceľovanie pozemkov – začínajú už oslovovať majiteľov, ktorí by prichádzali do úvahy.
V obci sa treba aj zabaviť
Deti a mladí ľudia sú prirodzenou budúcnosťou obce. V Dojči na nich už dlhé roky tradične myslia. Deti majú k dispozíciu materskú školu (navštevuje ju 31 detí), základnú školu, kam dochádzajú aj žiaci z Koválova a Šajdíkových Humeniec. Štyridsaťročná budova školy si už žiada nejaké opravy, takisto treba vymeniť okná na škôlke, kde deti pociťujú prievan.
O zdravie obyvateľov sa stará praktický lekár, v zdravotnom stredisku majú aj lekáreň. Najmä starší ľudia oceňujú, že nemusia cestovať kvôli častým návštevám lekára. Dôchodcovia, ktorí to potrebujú, majú k dispozícii štyri opatrovateľky. V obci je vyčlenených 5 pracovníkov na aktivačných prácach, ktorí sa starajú o poriadok a čistotu.
O spoločenské organizácie nemajú v Dojči núdzu. Sú tu futbalisti, poľovníci, hasiči. V ženskom dobrovoľnom družstve je aktívnych 12 žien, 21 detí sa angažuje v krúžku Mladý požiarnik. Za zmienku stoja aj mládenci, ktorí každoročne dodržiavajú fašiangové tradície, tancujú pred domami tance Turkov. V sprievode postupujú maškary a vyberajú do pokladnice peniaze. V ostatnom období roka treba spomenúť oslavy Dňa matiek a Dňa detí, programy pre dôchodcov v rámci Mesiaca úcty k starším. Aby všetko mohlo prebiehať v dôstojnom prostredí, v obecnom Dome kultúry pomaly, ale isto realizujú rekonštrukčné práce.
Sympatická mladá starostka je pre svojich spoluobčanov k dispozícii takpovediac 25 hodín denne, osem dní v týždni. Tí starší ju volajú krstným menom, ešte stále ju azda vidia ako malé dievča, ktoré sa kedysi preháňalo po uličkách obce. Dnes tú obec chce zlepšovať a skrášľovať.
Andrea Engelová