Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

HOKEJ

slovnaft extra liga - štvrťfinále play off Záhoráci nastúpili do play off proti víťazovi základnej časti Slovnaft extraligy a teda proti najväčšiemu favoritovi na majstrovský titul. Prvé dva stretnutia sa hrali v Steel Aréne v Košiciach a na prekvapenie,

Vráti sa ešte štvrťfinálová séria na Záhorie?
Košice - Skalica
6:1 (0:0, 2:0, 4:1)
Gólový filmy: 24. Pleva - 1:0, 25. Gron - 2:0, 41. Špelda - 3:0, 46. Bartoš - 4:0, 49. Kmiť - 5:0, 52. Višňovský - 5:1, 57. Pleva - 6:1.
Pred 5036 divákmi rozhodovali Lokšík, D. Konc - Gajan, Grečko. Vylúčení 6:3 na 2 min., presilovky 1:0, oslabenia 0:0.
Skalica: Hamerlík (41. Kotvan) - Ivičič, Gula, Škadra, Vlk, Sloboda, Šille, Zajac, Škápik - Višňovský, Hollý, Šátek - F. Novák, Horský, Malík - Kocák, Školiak, Pašek - E. Novák, Hrnčirík, Vaško, tréner P. Oremus.
Oba tímy vstúpili do štvrťfinálovej série veľmi opatrne. V 1. tretine sa predovšetkým pozorne bránilo, Košičania hrali miestami až kŕčovito. Brankári museli čeliť len obligátnym strelám. Žiadna vyložená príležitosť neprišla. Hamerlík vyrazil v 6. min. počas presilovky jedovku Droppu, potom hosťujúci Kocák vyskúšal „Skaličana“ Lipovského v bránke Košíc. Kontšekovu strelu v oslabení chytil Hamerlík do lapačky a Malíkova strela skončila na Lipovskom rovnako ako Vlkova taktiež v 12. min. O pár sekúnd neskôr ani na dvakrát nezasunul puk za chrbát brankára hostí Bartoš. Droppov pokus od modrej Hamerlíka nemohol prekvapiť. V 23. min. zlikvidoval brankár hostí šancu Hunu, v 24. min. však po prečíslení trafil parádne pod hornú žŕdku Pleva. O 51 sekúnd nato bolo už 2:0, tentoraz do vinkľa namieril Gron. Košičania prebrali taktovku. Skalický brankár musel čeliť Jenčíkovej strele a Hunova v 34. min letela tesne vedľa. Až potom sa osmelili aj hostia, no Lipovský kryl pokus F. Nováka z uhla, v presilovke strely Šilleho, Ivičiča a v poslednej minúte 2. tretiny aj Kocákovu.
Brankára Hamerlíka vyhnal na striedačku gólovou strelou takmer od polovice ihriska obranca Špelda hneď v úvode tretej časti. Do brány prišiel 17 - ročný Zdenko Kotvan, ale ani on si dlho neudržal čistý štít. V 46. min. po nájazde Špilára ešte Faith puk nedoklepol za bránkovú čiaru, ale Bartoš už áno. V 49. min. po nádhernej zadovke Draveckého potrestal vylúčenie Ivičiča Kmiť. Kozmetickú úpravu výsledku prikrášlil pre hostí kapitán Tibor Višňovský ktorý trafil v 52. min. nádherne do vinkľa, ale posledné slovo patrilo Plevovi, ktorý v 57. min. upravil na konečných 6:1.
Peter Oremus, tréner Skalice: „V 1. tretine sa hra vyvíjala presne podľa našich predstáv. Agresívne sme korčuľovali a vyvinuli tlak. V druhej sme dostali rýchle góly a súper vyrovnal hru. Hamerlík nás tentoraz nepodržal a v utorok dostane šancu Kotvan.“
1:2 s. n. (0:0, 0:1, 1:0)
Gólový film: 23. D. Pašek (M. Ivičič) - 0:1, 52. Dravecký - 1:1, rozh. nájazd premenil Kocák.
Pred 5981 divákmi rozhodovali D. Konc, Marušin - Bednár, T. Orolin. Vylúčení 5:10 na 2 min., Sloboda (SK) 10 min. OT, presilovky a oslabenia 0:0. Stav série - 1:1.
Skalica: Kotvan - Ivičič, Gula, Sloboda, Šille, Zajac, Vlk, Škadra - Višňovský, Pašek, Šátek - Kocák, Školiak, Malík - F. Novák, Horský, Vaško, tréner P. Oremus.
V druhom štvrťfinálovom hrala Skalica húževnato, bojovala o každý puk a dostávala sa aj do šancí. Lipovského dvakrát v presilovke skúšal od modrej Sloboda, ten však reagoval pohotovo a reflexívne vyrazil aj šikovný teč Pašeka. V presilovke v 8. min. tečoval vedľa bránky Kmiťovu prihrávku Špelda. Malík sa ocitol zoči - voči Lipovskému, ale nemieril presne. Ani na dvakrát sa pred Kotvanom nepresadil v 17. min. Lukáč. Mladý brankár Skalice mal po strele Kontšeka aj potrebné šťastie.
V úvode druhej tretiny to bez prípravy skúšal Kmiť a Kotvan znovu svoj tím podržal. Skalica sa dostala do vedenia v 23. min., keď Dušan Pašek zo vzduchu tečoval strelu Ivičiča - 0:1. O vyrovnanie sa pokúšali Huna a Šterbák, no s ich streleckými pokusmi nemal Kotvan problémy. Domáci tím hral presilovky nevýrazne a nevyužil ani 78 sekundovú o dvoch mužov, pri ktorej akurát Droppa mieril vedľa bránky. V závere tretiny Skaličania, ktorí pôsobili sympatickým dojmom, párkrát zamestnali Lipovského. V jeho lapačke skončila dorážka Malíka a v dvoch prípadoch sa proti nemu nepresadil ani Pašek.
Domáci v 3. tretine zredukovali zostavu na tri útoky a súpera zvierali ako v kliešťach. Z ideálnej pozície pálil Lipiansky nad, úplne sám sa pred Kotvanom ocitol Gron, ten ale zneškodnil aj jeho 100 % - nú možnosť. Skalický brankár krátko na to vyrazil aj ďalší Gronov pokus, vzápätí Šterbákov. Poradil si aj s bekhendom Plevu i tvrdou ranou Kledrowetza od modrej. V 52. min. však už kapituloval. Huna prihral Draveckému a ten trafil presne - 1:1. V 57. min. mal šancu Sloboda, vzápätí sa medzi kruhmi ocitol Kontšek, ale trafil len Gulovu korčuľu. V predĺžení mal dobrú príležitosť opäť Sloboda, ale Lipovský v presilovke jeho strelu vyrazil, rovnako aj Kotvan Javínov pokus. V samostatných nájazdoch nedali domáci Gron, Kmiť, Bartoš, Dravecký ani Kontšek. Zo Skaličanov nedali Višňovský, Školiak a F. Novák. Jediným úspešným strelcom bol Peter Kocák a Skaličania vyrovnali stav série na 1:1. Piaty pokus ani nemuseli podstúpiť.
Peter Oremus, tréner Skalice:„V obrane sme podali veľmi disciplinovaný výkon. Veľmi dobre zahral aj Kotvan, za výkon si zaslúži poďakovanie. Dopredu sme vyrážali len po zisku čistých pukov, opakujem, hrali sme veľmi disciplinovane.“
Skalica - Košice
1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Gólový film: 16. Školiak (Kocák, Vlk) - 1:0, 18. Špelda - 1:1, 20. Gron - 1:2, 27. Huna - 1:3, 42. Dravecký - 1:4.
Pred 3600 divákmi rozhodovali Lokšík, J. Konc - Mášik, Mihajlo. Vylúčení 6:7 na 2 min., presilovky 1:2, oslabenia 0:0. Stav série 1:2.
Skalica: Kotvan - Ivičič, Gula, Sloboda, Šille, Škadra, Vlk, Zajac - Višňovský, Pašek, Šátek - Kocák, Školiak, Malík - F. Novák, Horský, Vaško - Hollý, tréner P. Oremus.
Vytúžený prvý zápas tohtoročného play off Skaličanov na domácom ľade mal atmosféru, ako sa na vyraďovaciu časť patrí. Do Skalice dorazili aj košickí fanúšikovia a tak to bol duel nielen na ľade, ale aj v hľadisku. Domácim vyšiel úvod podľa predstáv, keď v 16. min kanonier René Školiak zakončoval pri početnej výhode 5 na 3 do prázdnej bránky, keď zužitkoval presnú nahrávku Kocáka. Pohľadný hokej v prvej tretine bol plný bojovnosti a nasadenia. Každú chybičku Záhorákov východniari trestali, v 18. min vyrovnal Špelda, ktorý po Faithovom vysunutí trafil medzi betóny gólmana Kotvana - 1:1. V 18. min bolo nariadené trestné strieľanie za faul Škadru. Exekútorovi Kontšek kľučka do forhendu nevyšla a Kotvan jeho úmysel vystihol. Enormnej snahe domácich a viacerým streleckým príležitostiam chýbala efektivita. Brankár Lipovský nedovolil ostrieľaným borcom T. Višňovskému, R. Školiakovi ani Zajacovi skórovať. K slovu sa dostali hostia, trinásť sekúnd pred záverečným klaksónom prvej tretiny Gron tečom Kledrowtzovej strely v presilovke 5 na 4 posunul vedenie na stranu Košičanov - 1:2.
V druhej tretine v 22. min. zneškodnil Kotvan Draveckého šancu a v 24. min. sa neujala ani Droppova strela. V 26. min. to Školiak skúsil sám, zvolil strelu, ale Lipovský jeho šancu zlikvidoval. V 27. min. Košičania prečíslili skalické zadné rady a Rudolf Huna strelou po ľade dopravil puk do brány - 1:3. V druhej tretine predvádzali hostia ľúbivý, kombinačný hokej a Skalica len ťažko nachádzala zbraň proti vyspelejšiemu súperovi. V 37. min. zaúradovala vyrážačka Kotvana, keď od modrej pálil Šterbák. V závere tretiny hrala Skalica oslabená, ale Kontšekova strela skončila na Kotvanovi.
V úvode tretej časti hry hostia zužitkovali presilovku o dvoch hráčov, keď v 42. min. Dravecký zvýšil už na 1:4. Košičania si už v poslednom dejstve výsledok pozorne strážili. Skaličania síce bojovali, ale na rozbehnutých hostí to už nestačilo. V 47. min. mali sľubné šance Kocák a po ňom aj Pašek, ale Lipovský bol pozorný. V 53. min. nebezpečne pohrozil Javín, ale skalický brankár už puky za svoj chrbát nepustil. Výhodu presilovej hry v 57. min. Skaličania nevyužili a najväčšiu tutovku domácich spálil F. Novák, ktorý sám pred bránou trafil len brankára hostí. V závere dohrávali zeleno - čierni oslabení o jedného muža, Droppova delovka 12 sekúnd pred koncom pristála na Kotvanovi. Napriek prehre domácich skalické tribúny ocenili za bojovný výkon svojich búrlivým potleskom.
Peter Oremus, tréner Skalice: „Zápas sme začali naozaj veľmi dobre. Dali sme gól, ale potom sme trocha poľavili. Toto stretnutie sme odohrali čestne - takpovediac s hlavami hore. Aj keď duel skončil 1:4 v náš neprospech, zajtra začína nový súboj od stavu 0:0. Zajtra spravíme všetko preto, aby sme zopakovali to, čo sme vyviedli v Košiciach.“
Skalica - HC Košice
4:5 s. n. (1:2, 1:2, 2:0)
Gólový film: 4. Gron - 0:1, 6. Pleva - 0:2, 18. Horský (Vlk) - 1:2, 27. Pleva 1:3, 31. Hrnčirík (Zajac, Vaško) - 2:3, 40. Kontšek 2:4, 49. F. Novák (Vlk) 3:4, 53. Ivičič (Višňovský, Pašek) - 4:4. Rozh. sam. nájazd premenil Faith.
Pred 3700 divákmi rozhodovali Jonák, D. Konc - J. Tvrdoň, Horínek. Vylúčení 2:4 na 2 min., presilovky 1:1, oslabenia 0:0. Stav série 1:3.
Skalica: Hamerlík - Ivičič, Gula, Sloboda, Šille, Škadra, Vlk, Zajac, Škápik - Višňovský, Pašek, Šátek - Kocák, Školiak, Malík - F. Novák, Hollý, Horský - Hrnčirík, Mikušovič, Vaško.
V Skalici bol opäť plný dom, diváci videli strhujúce repete piatkového zápasu. V domácej bránke nastúpil opäť Hamerlík, ktorý si už v 9. sek. siahol na puk po strele Lipianskeho. Rýchla lapačka Hamerlíka zasahovala úspešne v 4. min. proti Šimurdovi, ale po Gronovej strele už bolo - 0:1. Hostia svoje vedenie potvrdili o dve minúty, keď po kombinačnej akcii v 6. min Pleva príklepom zvýšil na 0:2. Košice mali viac z hry, keď dôkladne pokrývali najmä najproduktívnejších Záhorákov Školiaka, Višnovského a Kocáka. Skalica v 10. min. nevyužila vyše minútovú presilovku piatich proti trom. So strelou Slobodu si poradil Lipovský. V 16. min. mal šancu na hokejke F. Novák, keď mu nahral Horský, ale aj s jeho strelou si Lipovský poradil. V 18. min. mal šancu Školiak, no gól dal až Marek Horský, ktorého bekhend si našiel cestu do siete - 1:2.
Skalické tribúny sa dostali do varu a druhé dejstvo prinieslo oveľa vyrovnanejší hokej, hralo sa zo strany na stranu. V 27. min. Pleva bez problémov zasunul pri ľavej žŕdke puk do skalickej bránky - 1:3 a v 29. min. trafil Dravecký žŕdku Hamerlíkovej brány. V 31. min. vrátil domácich do hry Tomáš Hrnčirík, ktorý strelou do horného rohu zužitkoval prihrávky Zajaca a Vaška - 2:3. V 36. min. Hamerlíka ani na dvakrát neprekonal Faith. V 38. min. podržal svoje mužstvo Lipovský pred Višňovským. V 40. min. skúsený Kontšek zvýšil na 2:4.
Tretia tretina zniesla najprísnejšie hokejové kritériá. Najskôr podržal Hamerlík, ktorý chytil tr. strieľanie Šimurdovi. V 49. min. strelu Vlka vyrazil Lipovský, no puk z otočky zasunul do siete Filip Novák - 3:4. Vysoké tempo hry gradovalo až do záveru stretnutia a ošiaľ na skalickom štadióne nastal, keď Martin Ivičič v hre štyroch proti štyrom vyrovnal na 4:4.
Výborné hokejové divadlo prinieslo aj predĺženie. V 61. min. Kocáka vysunul Školiak, ten však stroskotal na výbornom Lipovskom a možnosť rozhodnúť nevyužil ani Šille. Po predĺžení nasledovali samostatné nájazdy, ktoré otvorili hostia. V prvej série Hamerlíka prekonal Faith, no obranca Sloboda nedal. V druhej sérii zvýšil vedenie hostí Dravecký a domáci strelec Kocák opäť nebol úspešný. Viac gólov už diváci nevideli. Nedali postupne Pleva, Ivičič, Jenčík a Višňovský, Košice tak vyhrali stretnutie 5:4 a zvýšili svoje vedenie v sérii na 3:1. Doma v Steel Arene tak budú mať prvý mečbal.
Pavol Pazourek, asistent trénera Skalice: „Bol to z obojstrane vynikajúci zápas. Košice mali prvé dve tretiny navrch, tretia bola z našej strany výborná. V predĺžení sme mali bližšie ku gólu, Šille tam mal jasnú tutovku. Nájazdy sú o šťastí, tam je veľký psychický tlak na hráčov. Možno ešte väčšie bremeno leží v nich na domácich, lebo cítia podporu celého štadiónu a o to sa s tým ťažšie vyrovnávajú.“