Holíč – Mesto je po predchádzajúcom štvorročnom volebnom období úverovo veľmi zaťažené. Dlh mesta voči bankovým inštitúciám a Štátneho fondu rozvoja bývania predstavuje čiastku 152 miliónov korún, pričom samotný dlh voči bankám až 72 miliónov korún. „Navyše sa viaceré zmluvy pre investičné akcie podpisovali predchádzajúcim primátorom Vladimírom Horákom na sklonku roka, po schválení rozpočtu pre rok 2007, bez toho, žeby v ňom boli zahrnuté vo výdavkovej časti,“ informoval poslancov novozvolený primátor Zdenko Čambal. „Viaceré práce sa už zrealizovali, no zatiaľ neboli všetky vyfaktúrované. Mesto tak musí mimo plánovaného rozpočtu zaplatiť čiastku okolo štyroch miliónov korún.“ Podľa slov hlavného kontrolóra mesta Jána Pavlačku bol tak predchádzajúcim vedením mesta porušený zákon o rozpočtových pravidlách i porušenie finančnej disciplíny.
Prvé zasadnutie Mestského zastupiteľstva začalo zložením sľubu poslankyne mestského zastupiteľstva Jany Zéthyovej do rúk primátora Holiča. Zdenka Čambala. Potom poslanci prerokúvali viaceré body programu. Odhlasovali zmeny vo VZN o Štatúte mesta Holíča i o rokovacom poriadku MZ tak, aby boli v súlade s platnou legislatívou. Vymenovali nových zástupcov mesta v samosprávnych orgánoch škôl a školských zariadení na území mesta, vymenili zástupcu mesta v dozornej rade firmy Holkatel spol.sr.o. i odsúhlasili personálne zmeny v redakčnej rade dvojtýždenníka Holíčan.
Väčšiu diskusiu medzi poslancami vyvolala až správa o kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra za rok 2006 a taktiež správa hlavného kontrolóra z vykonaných kontrol. Poslanci mali voči hlavnému kontrolórovi výhrady v tom, že nedostatky z vykonaných kontrol len konštatuje, no neuvádza návrh opatrení, ako ich odstrániť. Aj preto správu o kontrolnej činnosti za rok 2006 neprijali a určili hlavnému kontrolórovi správu podať písomne aj s návrhom opatrení. Nesúhlasili však s návrhom svojej kolegyne vysloviť hlavnému kontrolórovi nespokojnosť s jeho doterajšou prácou.
Diskusiu vyvolala aj situácia okolo Centra kultúry a športu, mestskej príspevkovej organizácie, ktorá už dva roky po sebe vytvorila zisk a mesto teraz musí neplánovane platiť cca 460 tisíc korún daň za jej podnikanie. Vážnejšie však bolo zistenie hlavného kontrolóra, že pracovníci Centra spolu s predchádzajúcim vedením mesta porušili zákon tým, že nenakladali s majetkom mesta v súlade so schváleným VZN. Išlo o odmontovanie a odvoz dvoch kuchynských elektrospotrebičov z reštaurácie Kasíno na štadióne TJ Iskra Holíč. Hoci kombinovaný elektrický šporák a elektrický kotol chýbali v inventarizačných zoznamoch už dávnejšie, pracovníci ho do majetku mesta nezaevidovali ako novoobjavený majetok a nedali naň riadne návrh na vyradenie ako prebytočný a nefunkčný, ale si ho vzal bývalý primátor Horák. Až dodatočne mal zaň zaplatiť tisíc korún ako za šrot. Načo boli nefunkčné elektrospotrebiče primátorovi, keď finančne nebol odkázaný príjmy zo zberu šrotu, poslanci odpoveď nedostali. Keďže sa nedodržal správny postup, hlavný kontrolór už len skonštatoval, že vzniknutá škoda na majetku mesta sa nedá určiť.
Možno aj z tohto dôvodu sa poslanci stotožnili s rozhodnutím mestskej rady a nesúhlasili s preplatením dovolenky bývalého primátora a zobrali len na vedomie dodatočné zmeny v rozpočte mesta za rok 2006. Schválili však návrh na schválenie odmien poslancom MZ, členom mestskej rady a komisií, sobášiacim i členom zboru pre občianske záležitosti. Poslanci taktiež poverili primátora Zdenka Čambala rokovať so súčasným majiteľom holíčskeho zámku o jeho odkúpení do majetku mesta.
- gak -