Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Medailu Monike odopreli neobjektívni rozhodcovia

Senickí karatisti sa predstavili v reprezentačných kimonách v Tureckom Izmire, kde sa v dňoch 9.- 11. februára konali juniorské Majstrovstvá Európy EKF. Majstrovstvá Európy mládeže s poradovým číslom 34 predstavili špičku dorasteneckého i juniorského karate, ktorá by mala o pár rokov získavať medaily už na seniorských súťažiach. Stovky mladých karatistov, reprezentácie zo 40 európskych krajín, nádherná športová hala, plná vášnivých, horkokrvných tureckých fanúšikov meniacich halu pri vystúpení domácich karatistov v hotové peklo, i pre Európanov nevídaná bieda a špina v uliciach Izmiru.
Slovenská reprezentácia letela k vôli aklimatizácii do Turecka už v utorok 6. februára a v jej strede si svoju premiéru na Európskom šampionáte odbili úradujúci majstri Slovenska 2006, 16- ročná dorastenka Monika Čulenová a 18- ročný junior Peter Dermek, obaja z Hanko kai KK Senica. Čulenová i Dermek boli do nominácie obsadení na základe výborných výsledkov na zahraničných turnajoch a svojej dominancie na Slovenských pohároch. Na ME EKF (Európskej federácie karate) môže štartovať v kategórii iba majster svojej krajiny a preto je konkurencia a psychický tlak obrovský. Súťažilo sa tradične v cvičení kata a v zápase kumite. Slovensko získalo na majstrovstvách dve medaily v kumite, v kata sa im nedarilo.
Obaja mladí majstri karate zo Záhoria štartovali vo svojej silnejšej disciplíne - v kata. Strieborný z rakúskeho Steyr Open Peter Dermek prehral v 1. kole s holandským reprezentantom najtesnejšie 3:2 a súťaž sa pre neho skončila. Lepšie sa vysporiadala s nemilosrdným vyraďovacím systémom víťazka Slovenského i Českého pohára Monika Čulenová. Už skúsená reprezentantka Slovenska, ktorá sa neustále zlepšuje a priváža pravidelne medaily z najvýznamnejších turnajov z celej Európy, ide na turnaj vždy dokonale pripravená. V Turecku skončila nakoniec najlepšie zo všetkých dorasteneckých reprezentantov Slovenska, iba o vlások od medaily. V 23 člennom štartovom poli dorasteniek mala v 1. kole voľno. V 2. kole vyradila jasne Ukrajinku Hunčakovú 5:0. V 3. kole po krásne prevedenej kate Anan porazila grécku reprezentantku Sachnazarian 4:1. Vo štvrťfinále sa stretla s Taliankou Pociovou. Taliansko patrí v karate medzi absolútnu svetovú špičku, ale Monika zacvičila veľmi presne, rýchle, silne a hlavne čisto. Napriek tomu medzi štyri najlepšie postupovala Talianka. Monika sa však opravnými kolami dostala nakoniec do súboja o bronzovú medailu s domácou pretekárkou Avarsuovou. Vypredaná športová hala burácala a hnala svoju reprezentantku k víťazstvu zo všetkých síl. Na takúto atmosféru nie sú karatisti príliš zvyknutí a zrejme jej podľahli aj rozhodcovia. Aj keď Monika zacvičila zrejme najťažšiu katu Kušanku výborne, priklonili sa k domácej reprezentantke, ktorá tak získala bronz a na Moniku ostalo nepopulárne 4. miesto.
Útechou jej neboli ani slová uznania jej trénera MUDr. Martina Čulena, dlhoročného člena direktoriátu Svetovej federácie karate.
„Monika bola najlepšia a mala tieto majstrovstvá jednoznačne vyhrať. Niektorí talianskí, španielskí a domáci pretekári, ktorí tu v Turecku vyhrávali, by na majstrovstvách sveta, kde rozhodujú kvalitní japonskí rozhodcovia, mali problém prejsť cez prvé kolo,“ povedal Martin Čulen.
Napriek tomu je Monikino miesto v Európskej špičke úspechom a určite sa od nej dočkáme aj medaily z ME či MS.