Nedávny medzinárodny veľtrh cestovného ruchu ITF Slovakiatour, ktorý sa uskutočnil v polovici januára, bol pre reprezentantov verejnej správy, samosprávnych krajov a podnikateľov okrem výmeny skúseností, možnosti upevnenia partnerských vzťahov, nadviazaniu kontaktov i spolupráce predovšetkým príležitosťou k prezentácii vlastných možností v oblasti turistického ruchu, ubytovania, stravovania, prezentácie ľudovej tvorivosti, folklóru i kultúrno-historických pamätihodností.
Tou je aj zámok v Holíči, bývalé letné sídlo Habsburgovcov, dnes národná kultúrna pamiatka, ktorá sa ako jedna z jeho priorít aktuálne opäť dostáva do popredia záujmu novozvoleného primátora mesta Holíč Zdenka Čambala.
V súvislosti s propagáciou na uvedenom veľtrhu vyjadril myšlienku týkajúcu sa zámeru, aby na budúcoročnej prezentácii malo mesto Holíč svoju vlastnú expozíciu.
„Tým by sa viacej spropagovalo a zviditeľnilo naše mesto najmä vo vzťahu k holíčskemu zámku, ktorého rekonštrukciu, zfunkčnenie a obnovenie jeho prevádzky mám okrem iného vo svojom volebnom programe,“ podotkol Zdenko Čambal. A práve holíčsky zámok by sa podľa jeho slov už v dohľadnej budúcnosti mal stať najväčšou atrakciou a lákadlom pre návštevníkov Holíča.
„Hoci Slovensko v ostatnom období zažíva rozmach priemyselných parkov, na ktorých budovanie sa sústreďuje veľká pozornosť, treba si uvedomiť, že jedno z dôležitých hospodárskych odvetví u nás je aj cestovný ruch. Holíč má svoju dominantu a jedinečnú príležitosť alternovať priemyselný park rekonštrukciou zámku, niekdajšieho tereziánskeho sídla. Realizácia tohto zámeru by priniesla nielen možnosť pracovných príležitostí ale v budúcnosti by mohla priniesť nezanedbateľné príjmy pre mesto ale aj pre samotných občanov, stredných a malých podnikateľov, ktorí v súvislosti s cestovným ruchom ponúkajú svoj tovar či služby i ďalšie možnosti, ktoré návštevník využije.“
Predstava znovuoživenia zámku v Holíči je podľa Zdenka Čambala reálna už v blízkej budúcnosti. „Osobne to vidím v horizonte ôsmich rokov. Keďže zámok nie je v rukách samosprávy, bude nutné v prvom rade vyriešiť vlastnícke vzťahy a až potom sme schopní realizovať konkrétne projekty, na ktorých príprave sa už začalo pracovať. Je to všetko vecou samosprávy, pretože iba tá má možnosť získať tzv. mäkké financie, zdroje z Európskej únie pri spolufinancovaní piatimi percentami.“
Nie je to však iba zámok, ktorý by mal prilákať návštevníkov a prispieť k oživeniu a ďalšiemu rozvoju turistického ruchu v Holíči a jeho okolí.
„Je na nás, aby sme dokázali ponúknuť návštevníkom aj niečo iné, než iba kultúrne a historické pamiatky. V blízkom okolí Holíča sa už rozmohla agroturistika, ktorú ponúkajú v Kobylanoch či bývalý tereziánsky žrebčín v Kopčanoch a milovníkov golfu by v blízkej dobe mohol uspokojiť zámer mesta Skalica na vybudovanie golfového areálu.
Z ďalších vecí, ktoré mi tu chýbajú, je niečo podobné ako je v Tatrách Tatralandia, teda nejaký aquapark. Chceli by sme, či už v blízkom okolí Holíča alebo v záhorskom regióne, atrakciu tohto druhu vybudovať,“ uviedol Zdenko Čambal.
- lak-