Bratislava - V utorok 6. februára sa uskutočnilo pracovné rokovanie zástupcov Bratislavského samosprávneho kraja, Ministerstva zdravotníctva SR, a riaditeľov zdravotníckych zariadení pôsobiacich na území Bratislavského samosprávneho kraja, ktorého predmetom bola analýza siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vykonávaná Ministerstvom zdravotníctva SR.
Rokovania sa zúčastnili za Bratislavský samosprávny kraj predseda BSK Vladimír Bajan, riaditeľ úradu BSK Vladislav Dzúrik, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Miluša Budayová, vedúca oddelenia zdravotníctva a humánnej farmácie a lekár samosprávneho kraja Oľga Veselá. Z Ministerstva zdravotníctva, z kancelárie ministra, predseda komisie MZ SR pre reštrukturalizáciu siete zdravotníckych zariadení Milan Kamenský a generálny riaditeľ sekcie zdravia Adam Hochel. Prítomní boli aj riaditelia zdravotníckych zariadení pôsobiacich na území Bratislavského samosprávneho kraja. Išlo o prvé stretnutie zástupcov Bratislavského samosprávneho kraja s predstaviteľmi Ministerstva zdravotníctva SR a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na túto tému.
Hlavnou témou rokovania bola I. etapa analýzy siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorou bola analýza lôžkových zariadení. Stretnutie otvoril V. Bajan, ktorý prítomným priblížil výsledky analýzy Bratislavského samosprávneho kraja a vyjadril, že táto téma si vyžaduje zaoberať sa ňou podrobnejšie a dôslednejšie. Zároveň vyjadril ľútosť, že o tejto mimoriadne vážnej problematike neprišiel diskutovať nikto zo štatutárov Ministerstva zdravotníctva SR.
Výsledky analýzy poukazujú na to, že v Bratislavskom kraji sa zistil nedostatočný počet lôžok napr. v odbore klinická onkológia. Pri hodnotení sa bralo do úvahy aj to, že v Bratislavskom kraji sa nachádzajú aj mnohé vysokošpecializované zariadenia, ktoré zabezpečujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj pacientom z iných krajov, prípadne z celej Slovenskej republiky. Špecifickým problémom Bratislavského kraja je vysoká migrácia pacientov takmer z celého Slovenska smerom do Bratislavského kraja. Najčastejšie je poskytovaná zdravotná starostlivosť pacientom z Trnavského a Nitrianskeho kraja, v menšej miere pacientom z Trenčianskeho kraja a ostatných krajov republiky. Z celkového hodnotenia lôžkového fondu v Bratislavskom kraji vyplynulo, že ak vychádzame z podkladov pre analýzu z roku 2005, tak v Bratislavskom kraji chýba 81 postelí. Vzhľadom na to, že reforma zdravotníctva v Bratislavskom kraji pokračovala ešte výraznejšie v roku 2006, došlo v jeho priebehu k ďalšiemu zníženiu posteľového fondu o ďalších 170 postelí, čo znamená, že k 1. januáru 2007 chýba v zdravotníckych zariadeniach Bratislavského samosprávneho kraja celkovo 250 postelí. Dochádza tak k prehĺbeniu nerovnomernosti zabezpečenia starostlivosti medzi jednotlivými odbormi. Z uvedeného vyplýva, že v budúcnosti bude potrebné systematické a dôsledné sledovanie zabezpečenia ako ústavnej tak aj ambulantnej zdravotnej starostlivosti s cieľom zaistiť jej kvalitu, dostatočnosť a dostupnosť pre obyvateľov Bratislavského kraja.
Zúčastnení dospeli k názoru, že v Bratislavskom kraji je v niektorých zdravotníckych zariadeniach nutná reštrukturalizácia lôžok. Zvýšenú pozornosť a riešenie si vyžaduje zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre skupinu občanov dlhodobo chorých a starších obyvateľov nad 65 rokov. Medzi priority Bratislavského samosprávneho kraja patrí aj riešenie zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov Záhoria a to s ohľadom na hospodárske a strategické charakteristiky tohto územia.
KatarínaKrapková