Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

SKALICA V ROKU 2006

Uplynulý rok vďaka investíciám Skalica opäť krajšia

Január

Na Nový rok 2006 sa už tradičné uskutočnili „Raňajky s primátorom“. Primátor Skalice Stanislav Chovanec na radnicu 4. januára pozval všetkých pracovníkov Mestského úradu a zástupcov viacerých inštitúcií.
Prvé hudobné podujatie v novom roku sa vo veľkej sále skalického Domu kultúry uskutočnilo 7. januára. Bol ním koncert ľudovej hudby Skaličan pri príležitosti 25. výročia účinkovania v aktuálnom zložení. Pred koncom programu sa uskutočnil krst nového cédečka súboru pod názvom Podruhé.
Plesovú sezónu v Skalici odštartoval 12. reprezentačný ples mesta Skalica 14. januára v Dome kultúry. Pozvanie na ples prijali a osobne sa ho zúčastnili predseda Trnavského samosprávneho kraja a poslanec NR SR Tibor Mikuš, poslanci TTSK Zdenko Čambal a Jozef Hazlinger, starostovia partnerských miest Strážnice a Slaného, starostovia a primátori okolitých miest a obcí a viacerí podnikatelia.
Mesto Skalica sa po roku opäť zúčastnilo 12. ročníka medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu Slovakiatour v Bratislave. Predstavilo sa so samostatnou expozíciou a práve tu sa prvýkrát oficiálne na Slovensku predstavilo s novým logotypom. Súčasťou skalickej expozície bola aj prezentácia družobného mesta Schwechat.

Skryť Vypnúť reklamu

Február

Na pôde Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici sa 13. februára uskutočnilo slávnostné zasadnutie Akademického senátu školy. Okrem iného bol predmetom rokovania senátu návrh kandidáta na post rektora SeVŠ, ktorým by sa mal stať Prof. Ján Porvazník. Tento návrh schválil senát, podobne ako aj neskoršie zasadnutie správnej rady školy. Návrh bol potom predložený prezidentovi republiky, ktorý ho schválil.
Vo veľkej zasadačke mestského úradu sa uskutočnilo už tradičné podujatie - slávnostné vyhodnotenie najlepších športovcov a športových kolektívov Skalice za rok 2005.
18. februára sa v Skalici uskutočnilo podujatie s názvom Svetový deň sprievodcov a v tento deň boli otvorené všetky sprístupnené pamätihodnosti. Napriek nie prílišnej priazni počasia možnosť prezrieť si ich využilo niekoľko sto návštevníkov zo Skalice, ale aj z iných i vzdialenejších miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Marec

Na pôde skalickej radnice 6. marca prijal primátor Skalice Stanislav Chovanec Editu Tychlerovú pri príležitosti jej vzácneho životného jubilea 85. narodenín. Vo svojom príhovore primátor vysoko ocenil prínos jubilantky do kultúrnych dejín mesta.
Veľkú radosť priaznivcom skalického hokeja urobili juniori, ktorí po minuloročnom štvrtom mieste tento rok siahli na medaily a to dokonca strieborné. Napokon v dramatickom finále prehrali s Trenčínom a obsadili historické druhé miesto pod vedením súčasného trénera mužstva seniorov Petra Oremusa.
Vo výstavných priestoroch Záhorského múzea sa 24. marca uskutočnila vernisáž výstavy fotografií jedného z najvýznamnejších slovenských fotografov Alexandra Jirouška. Výstava mapovala 25 rokov fotografickej tvorby autora a bola nazvaná Od Tatier k Dunaju.

Skryť Vypnúť reklamu

Apríl

7. apríla sa už desiatykrát sa uskutočnilo podujatie s názvom Deň narcisov. Usporiadala ho Liga proti rakovine a v Skalici a blízkom okolí Klub Lýdia za účinnej pomoci Strednej zdravotníckej školy v skalici a mnohých dobrovoľníkov.
20. apríla sa na skalickom letnom štadióne uskutočnil desiaty ročník atletického šprintérskeho triatlonu, ktorý usporiadali AC Olympia Skalica, TJ Sokolík Skalica v spolupráci s komisiou mládeže a športu a Centrom voľného času. Za takmer ideálneho jarného počasia sa pretekov zúčastnilo 80 atlétok z nášho regiónu i z Moravy.
27. apríla sa uskutočnila významná udalosť, ktorá odštartovala piatu etapu rozvoja podniku INA Skalica. Slávnostne poklopali základný kameň stavby novej výrobnej haly.

Máj

5. mája sa na skalickej radnice uskutočnilo stretnutie členov mestských rád družobných miest Strážnice a Skalice. Súčasťou podujatia bola prehliadka rekonštruovanej technickej pamiatky mlyna bratov Pilárikovcov.
13. mája sa uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy obrazov člena skalického Klubu výtvarníkov Jozefa Hertla a jeho vnučiek s názvom Ohlédnutí.
Deň plný trdelníka, vína, folklóru a dobrej nálady. To sľuboval podnadpis prvého veľkého podujatia letnej turisitckej sezóny 2006 Skalického Trdlofestu. A sľub sa 20. mája vo františkánskej záhrade vyplnil do bodky. Stanislav Chovanec odovzdal symbolický kľúč vedúcej turistickej informačnej kancelárie Petre Hránkovej a sprievodcom a oficiálne tak otvoril letnú turistickú sezónu v Skalici. Okrem toho bol na pódiu predstavený nový logotyp mesta Skalica.
Prvý ročník Medzinárodného festivalu chrámovej a organovej hudby Musica Sacra Skalica pod záštitou primátora sa začal v nedeľu 28. mája. Prvý koncert festivalu sa uskutočnil vo františkánskom kostole a organizátori hneď na úvod pripravili lahôdku v podobe kombinácie umeleckého prednesu a majstrovskej hry na organ. Dielo Jana Amosa Komenského Labyrint světa a ráj srdce skvelým a neopakovateľným spôsobom predniesol jeden z najvýraznejších českých „hlasov“ súčasnosti, herec, moderátor a skladateľ Marek Eben. Za rekonštruovaný organ si sadol jeden z popredných českých organistov Tomáš Thon.
V 18. ročníku Skalickej mestskej hokejbalovej ligy sa majstrom stalo družstvo Huricánov. Na druhom mieste skončili Buldoci a tretí bol celok CSKA Holíč.

Jún

Od 2. do 4. júna sa skalický zimný štadión stal dejiskom Majstrovstiev Európy v stolnom hokeji. Pre Skalicu priniesla najväčší úspech kategória juniorov do 13 rokov, v ktorej si prvenstvo a titul majstra Európy vybojoval Skaličan Martin Vépy pred ďalším Slovákom Jánom Sýkorom.
V máji a júni sa uskutočnil ekoprogram, ktorý sa realizoval v rámci projektu „Perún, rieka Morava a ich bohatstvo“. Projekt bol realizovaný v rámci programu Phare cezhraničná spolupráca Slovensko – Rakúsko a spolufinacovaný zo zdrojov EÚ. Zúčastnilo sa ho 30 žiakov z osemročného gymnázia zo Skalice spolu so svojimi pedagógmi a 20 žiakov Komenského školy z Viedne s pedagógmi. Ekoprogram bol zameraný na oboznámenie detí s flórou a faunou lokality lužných lesov a rieky Moravy.
9. júna sa v Záhorskom múzeu konala vernisáž výstavy Amfo a Dia-foto spojená s vyhodnotením najlepších prác neprofesionálnych fotografov Trnavského kraja. Súťaž organizoval Trnavský samosprávny kraj pod záštitou jeho predsedu Tibora Mikuša.
15. júna sa vo veľkej sále Domu kultúry uskutočnilo veľké galapredstavenie tanečnej skupiny Taxis – záverečné vystúpenie väčšiny tanečníkov súboru, ktorý pracuje v rámci ZUŠ Skalica.
23. júna sme sa rozlúčili s človekom, ktorého nepochybne poznali všetci Skaličania. Vo veku 72 rokov nás opustil človek, ktorý desaťročia sám navždy odprevádzal svojich spoluobčanov. 17. júna po ťažkej chorobe zomrel Vladimír Vydarený.

Júl

14. júla sa v obradnej sieni skalickej radnice uskutočnil slávnostný akt podpisu partnerskej listiny medzi Vínnymi bratstvami vinohradníckej oblasti Skalica a Saale-Unstrut v nemeckom Freyburgu. Listinu za slovenskú stranu podpísali primátor Skalice Stanislav Chovanec a Ľudovít Bránecký a za partnerskú stranu Dieter Hanisch, Prvý vínny brat.
Možno trochu nadnesene by sa dal piatkový koncert 21. júla v jezuitskom kostole nazvať ako sviatok hudby. Bolo však tomu skutočne tak, pretože 60-členný symfonický orchester v Skalici už určite veľmi dávno nevystúpil, ak vôbec niekedy. Orchester tvorili mladí 13-19-roční muzikanti zo štátnych i súkromných škôl v oblasti Surrey asi 50 km južne od Londýna. Predniesli diela velikánov vážnej hudby Bacha, Brahmsa, Straussa a zazneli tiež ľudové skladby z oblasti Surrey.

August

V roku 2006 uplynulo 125 rokov odvtedy, čo boli schválené prvé stanovy hasičského zboru, ktorý bol v Skalici založený v roku 1881 a je najstaršia nepretržite fungujúca organizácia v našom meste. Pri tejto príležitosti sa v sobotu 26. augusta zišli v požiarnej zbrojnici členovia zboru, aby si toto výročie pripomenuli.

September

Skalica zažila počas víkendu 2.-3. septembra historickú udalosť. Prvýkrát v 50-ročnej histórii cestných cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stala cieľovým etapovým miestom štvrtého a piateho preteku. Zároveň tu boli vyhlásené celkové výsledky.
Jedným z vrcholov Skalických dní bolo podujatie, ktoré sa konalo v Dome kultúry 13. septembra. Bolo to slávnostné otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva a tejto pocty sa tento rok dostalo práve Skalici. Udialo sa tak za prítomnosti podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, ministra kultúry Mareka Maďariča, ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, a ďalších hostí. Súčasťou podujatia bolo odovzdávanie výročných cien časopisu Pamiatky a múzeá.
25. septembra sa udiala jedna z najvýznamnejších udalostí novodobej histórie Skalice. Slávnostne bola otvorená Stredoeurópska vysoká škola v Skalici. Prvým oficiálnym podujatím v rámci otvorenia školy bolo sprístupnenie projektu svetoznámeho umelca Mateja Kréna pod názvom Tele Well v rámci úvodného ročníka cyklu výstav Súčasné stredoeurópske umenie Spectrum Orbis Skalica v karneri sv. Anny 24. septembra.

Október

3. októbra bolo slávnostne odovzdané do užívania miniihrisko v areáli športovej základnej školy na Mallého ulici, prvé v okrese Skalica a tretie v Trnavskom kraji.
9. októbra sa začala rekonštrukcia jedného z najvzácnejších historických organov na Slovensku vo farskom kostole sv. Michala. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili na tento účel 4 milióny korún.
10. októbra sa v hoteli Tatran v Skalici uskutočnilo uvedenie knihy Edity Tychlerovej s názvom Môj život v Skalici. Edita Tychlerová, čerstvá držiteľka Ceny primátora mesta Skalica, sa v tomto meste nenarodila, ale prežila tu väčšiu časť života a z toho, ako jej Skalica prirástla k srdcu, sa vyznáva v spomínanej knihe.
15. októbra sa na rajskom nádvorí františkánskeho kláštora konala vernisáž 3. samostatnej výstavy obrazov člena skalického Klubu výtvarníkov Jozefa Petroviča. Tvorbu autora predstavil riaditeľ Záhorskej galérie v Senici Štefan Zajíček.

November

7. novembra veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe Vallee absolvoval cestu po oblasti Záhorie a navštívil aj Skalicu. Najprv zavítal do Stredoeurópskej vysokej školy, ďalšou zastávkou bolo skalické gymnázium. Na pôde radnice ho prijal primátor Skalice Stanislav Chovanec. Posledný bodom nabitého programu amerického veľvyslanca bolo malé športové hokejové zápolenie na zimnom štadióne, kde v jednom útoku hral s primátorom Skalice a tiež so Žigmundom Pálffym.
15. novembra sa vo vynovenej sále mestského kina uskutočnila slávnostná imatrikulácia študentov Stredoeurópskej vysokej školy. Okrem vedenia školy sa jej zúčastnil primátor a viceprimátor mesta, prednosta mestského úradu a niekoľko poslancov mestského zastupiteľstva.
V roku 2006 bola rekonštruovaná socha Immaculaty, ktorá pôvodne stála na námestí a pred niekoľkými desaťročiami bola premiestnená vedľa farského kostola. 22. novembra sa dokončilo jej inštalovanie a v nedeľu 3. decembra bola socha opätovne posvätená skalickým dekanom Ľudovítom Pokojným.
23. novembra navštívili Skalicu eurokomisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer Boel a minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky Miroslav Jureňa. Hostia si prezreli priestory rekonštruovaného kláštora a v koncertnej sieni, kde ich hudbou privítala ľudová hudba Cifra, absolvovali krátke rokovanie. Ďalší program v Skalici vyplnilo stretnutie s vinohradníkmi a tlačová beseda.
V rámci cirkevných dejín nášho mesta sa v nedeľu 26. novembra udiala mimoriadne významná udalosť. Skalicu navštívil apoštolský nuncius Henryk Józef Nowacki, ktorý vo farskom kostole odslúžil svätú omšu, stretol sa z veriacimi a pri slávnostnom obede na rímskokatolíckej farnosti aj s primátorom mesta Stanislavom Chovancom.

December

1. decembra sa začala decembrová séria podujatí pod názvom Vianoce v Skalici. Na tzv. Malom rinku ich otvoril primátor mesta za prítomnosti župana Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša a podpredsedu Zdenka Čambala. Najprv však primátor, župan a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Cestné stavby Nitra Ján Hyža symbolicky prestrihli pásku rekonštruovanej vrchnej časti Potočnej ulice.
7. decembra sa vo veľkej sále Domu kultúry uskutočnilo slávnostné podujatie pri príležitosti 15. výročia vlastivedného časopisu Záhorie, ktorý vydáva Záhorské múzeum v Skalici. M. Minďáš

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 193
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 319
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 366
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 298
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 057
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 496
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 377
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 226
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 873
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 780

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 2. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 3. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 4. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 5. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 6. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 7. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 8. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 364
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 220
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 296
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 439
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 914
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 039
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 213
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 892
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Ilustračná fotografia.

Kraj do modernizácie techniky investoval milióny eur.


TASR 6 h

Polícia vyšetruje okolnosti tragickej dopravnej nehody, ktorá sa stala včera vo večerných hodinách.


SITA 13 h
Ilustračné foto.

Každý študent dostal po 500 eur.


TASR 16 h

Viacero udalostí spojených s bytmi a domami riešili v uplynulých dvoch dňoch hasiči z útvarov v Trnavskom kraji.


TASR 26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


10 h

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Doteraz sme mali na pľúcnej ventilácii 19 pacientov. Neprežil nikto, hovorí Peter Kirschner, primár infekčného oddelenia.


26. nov

Internetovú kampaň podporili aj známe osobnosti slovenskej alternatívnej hudby.


26. nov

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 2. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 3. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 4. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 5. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 6. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 7. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 8. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 364
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 220
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 296
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 439
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 914
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 039
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 213
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 892
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu