Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

SKALICA V ROKU 2006

Uplynulý rok vďaka investíciám Skalica opäť krajšia

Január

Na Nový rok 2006 sa už tradičné uskutočnili „Raňajky s primátorom“. Primátor Skalice Stanislav Chovanec na radnicu 4. januára pozval všetkých pracovníkov Mestského úradu a zástupcov viacerých inštitúcií.
Prvé hudobné podujatie v novom roku sa vo veľkej sále skalického Domu kultúry uskutočnilo 7. januára. Bol ním koncert ľudovej hudby Skaličan pri príležitosti 25. výročia účinkovania v aktuálnom zložení. Pred koncom programu sa uskutočnil krst nového cédečka súboru pod názvom Podruhé.
Plesovú sezónu v Skalici odštartoval 12. reprezentačný ples mesta Skalica 14. januára v Dome kultúry. Pozvanie na ples prijali a osobne sa ho zúčastnili predseda Trnavského samosprávneho kraja a poslanec NR SR Tibor Mikuš, poslanci TTSK Zdenko Čambal a Jozef Hazlinger, starostovia partnerských miest Strážnice a Slaného, starostovia a primátori okolitých miest a obcí a viacerí podnikatelia.
Mesto Skalica sa po roku opäť zúčastnilo 12. ročníka medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu Slovakiatour v Bratislave. Predstavilo sa so samostatnou expozíciou a práve tu sa prvýkrát oficiálne na Slovensku predstavilo s novým logotypom. Súčasťou skalickej expozície bola aj prezentácia družobného mesta Schwechat.

Skryť Vypnúť reklamu

Február

Na pôde Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici sa 13. februára uskutočnilo slávnostné zasadnutie Akademického senátu školy. Okrem iného bol predmetom rokovania senátu návrh kandidáta na post rektora SeVŠ, ktorým by sa mal stať Prof. Ján Porvazník. Tento návrh schválil senát, podobne ako aj neskoršie zasadnutie správnej rady školy. Návrh bol potom predložený prezidentovi republiky, ktorý ho schválil.
Vo veľkej zasadačke mestského úradu sa uskutočnilo už tradičné podujatie - slávnostné vyhodnotenie najlepších športovcov a športových kolektívov Skalice za rok 2005.
18. februára sa v Skalici uskutočnilo podujatie s názvom Svetový deň sprievodcov a v tento deň boli otvorené všetky sprístupnené pamätihodnosti. Napriek nie prílišnej priazni počasia možnosť prezrieť si ich využilo niekoľko sto návštevníkov zo Skalice, ale aj z iných i vzdialenejších miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Marec

Na pôde skalickej radnice 6. marca prijal primátor Skalice Stanislav Chovanec Editu Tychlerovú pri príležitosti jej vzácneho životného jubilea 85. narodenín. Vo svojom príhovore primátor vysoko ocenil prínos jubilantky do kultúrnych dejín mesta.
Veľkú radosť priaznivcom skalického hokeja urobili juniori, ktorí po minuloročnom štvrtom mieste tento rok siahli na medaily a to dokonca strieborné. Napokon v dramatickom finále prehrali s Trenčínom a obsadili historické druhé miesto pod vedením súčasného trénera mužstva seniorov Petra Oremusa.
Vo výstavných priestoroch Záhorského múzea sa 24. marca uskutočnila vernisáž výstavy fotografií jedného z najvýznamnejších slovenských fotografov Alexandra Jirouška. Výstava mapovala 25 rokov fotografickej tvorby autora a bola nazvaná Od Tatier k Dunaju.

Skryť Vypnúť reklamu

Apríl

7. apríla sa už desiatykrát sa uskutočnilo podujatie s názvom Deň narcisov. Usporiadala ho Liga proti rakovine a v Skalici a blízkom okolí Klub Lýdia za účinnej pomoci Strednej zdravotníckej školy v skalici a mnohých dobrovoľníkov.
20. apríla sa na skalickom letnom štadióne uskutočnil desiaty ročník atletického šprintérskeho triatlonu, ktorý usporiadali AC Olympia Skalica, TJ Sokolík Skalica v spolupráci s komisiou mládeže a športu a Centrom voľného času. Za takmer ideálneho jarného počasia sa pretekov zúčastnilo 80 atlétok z nášho regiónu i z Moravy.
27. apríla sa uskutočnila významná udalosť, ktorá odštartovala piatu etapu rozvoja podniku INA Skalica. Slávnostne poklopali základný kameň stavby novej výrobnej haly.

Máj

5. mája sa na skalickej radnice uskutočnilo stretnutie členov mestských rád družobných miest Strážnice a Skalice. Súčasťou podujatia bola prehliadka rekonštruovanej technickej pamiatky mlyna bratov Pilárikovcov.
13. mája sa uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy obrazov člena skalického Klubu výtvarníkov Jozefa Hertla a jeho vnučiek s názvom Ohlédnutí.
Deň plný trdelníka, vína, folklóru a dobrej nálady. To sľuboval podnadpis prvého veľkého podujatia letnej turisitckej sezóny 2006 Skalického Trdlofestu. A sľub sa 20. mája vo františkánskej záhrade vyplnil do bodky. Stanislav Chovanec odovzdal symbolický kľúč vedúcej turistickej informačnej kancelárie Petre Hránkovej a sprievodcom a oficiálne tak otvoril letnú turistickú sezónu v Skalici. Okrem toho bol na pódiu predstavený nový logotyp mesta Skalica.
Prvý ročník Medzinárodného festivalu chrámovej a organovej hudby Musica Sacra Skalica pod záštitou primátora sa začal v nedeľu 28. mája. Prvý koncert festivalu sa uskutočnil vo františkánskom kostole a organizátori hneď na úvod pripravili lahôdku v podobe kombinácie umeleckého prednesu a majstrovskej hry na organ. Dielo Jana Amosa Komenského Labyrint světa a ráj srdce skvelým a neopakovateľným spôsobom predniesol jeden z najvýraznejších českých „hlasov“ súčasnosti, herec, moderátor a skladateľ Marek Eben. Za rekonštruovaný organ si sadol jeden z popredných českých organistov Tomáš Thon.
V 18. ročníku Skalickej mestskej hokejbalovej ligy sa majstrom stalo družstvo Huricánov. Na druhom mieste skončili Buldoci a tretí bol celok CSKA Holíč.

Jún

Od 2. do 4. júna sa skalický zimný štadión stal dejiskom Majstrovstiev Európy v stolnom hokeji. Pre Skalicu priniesla najväčší úspech kategória juniorov do 13 rokov, v ktorej si prvenstvo a titul majstra Európy vybojoval Skaličan Martin Vépy pred ďalším Slovákom Jánom Sýkorom.
V máji a júni sa uskutočnil ekoprogram, ktorý sa realizoval v rámci projektu „Perún, rieka Morava a ich bohatstvo“. Projekt bol realizovaný v rámci programu Phare cezhraničná spolupráca Slovensko – Rakúsko a spolufinacovaný zo zdrojov EÚ. Zúčastnilo sa ho 30 žiakov z osemročného gymnázia zo Skalice spolu so svojimi pedagógmi a 20 žiakov Komenského školy z Viedne s pedagógmi. Ekoprogram bol zameraný na oboznámenie detí s flórou a faunou lokality lužných lesov a rieky Moravy.
9. júna sa v Záhorskom múzeu konala vernisáž výstavy Amfo a Dia-foto spojená s vyhodnotením najlepších prác neprofesionálnych fotografov Trnavského kraja. Súťaž organizoval Trnavský samosprávny kraj pod záštitou jeho predsedu Tibora Mikuša.
15. júna sa vo veľkej sále Domu kultúry uskutočnilo veľké galapredstavenie tanečnej skupiny Taxis – záverečné vystúpenie väčšiny tanečníkov súboru, ktorý pracuje v rámci ZUŠ Skalica.
23. júna sme sa rozlúčili s človekom, ktorého nepochybne poznali všetci Skaličania. Vo veku 72 rokov nás opustil človek, ktorý desaťročia sám navždy odprevádzal svojich spoluobčanov. 17. júna po ťažkej chorobe zomrel Vladimír Vydarený.

Júl

14. júla sa v obradnej sieni skalickej radnice uskutočnil slávnostný akt podpisu partnerskej listiny medzi Vínnymi bratstvami vinohradníckej oblasti Skalica a Saale-Unstrut v nemeckom Freyburgu. Listinu za slovenskú stranu podpísali primátor Skalice Stanislav Chovanec a Ľudovít Bránecký a za partnerskú stranu Dieter Hanisch, Prvý vínny brat.
Možno trochu nadnesene by sa dal piatkový koncert 21. júla v jezuitskom kostole nazvať ako sviatok hudby. Bolo však tomu skutočne tak, pretože 60-členný symfonický orchester v Skalici už určite veľmi dávno nevystúpil, ak vôbec niekedy. Orchester tvorili mladí 13-19-roční muzikanti zo štátnych i súkromných škôl v oblasti Surrey asi 50 km južne od Londýna. Predniesli diela velikánov vážnej hudby Bacha, Brahmsa, Straussa a zazneli tiež ľudové skladby z oblasti Surrey.

August

V roku 2006 uplynulo 125 rokov odvtedy, čo boli schválené prvé stanovy hasičského zboru, ktorý bol v Skalici založený v roku 1881 a je najstaršia nepretržite fungujúca organizácia v našom meste. Pri tejto príležitosti sa v sobotu 26. augusta zišli v požiarnej zbrojnici členovia zboru, aby si toto výročie pripomenuli.

September

Skalica zažila počas víkendu 2.-3. septembra historickú udalosť. Prvýkrát v 50-ročnej histórii cestných cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stala cieľovým etapovým miestom štvrtého a piateho preteku. Zároveň tu boli vyhlásené celkové výsledky.
Jedným z vrcholov Skalických dní bolo podujatie, ktoré sa konalo v Dome kultúry 13. septembra. Bolo to slávnostné otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva a tejto pocty sa tento rok dostalo práve Skalici. Udialo sa tak za prítomnosti podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, ministra kultúry Mareka Maďariča, ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, a ďalších hostí. Súčasťou podujatia bolo odovzdávanie výročných cien časopisu Pamiatky a múzeá.
25. septembra sa udiala jedna z najvýznamnejších udalostí novodobej histórie Skalice. Slávnostne bola otvorená Stredoeurópska vysoká škola v Skalici. Prvým oficiálnym podujatím v rámci otvorenia školy bolo sprístupnenie projektu svetoznámeho umelca Mateja Kréna pod názvom Tele Well v rámci úvodného ročníka cyklu výstav Súčasné stredoeurópske umenie Spectrum Orbis Skalica v karneri sv. Anny 24. septembra.

Október

3. októbra bolo slávnostne odovzdané do užívania miniihrisko v areáli športovej základnej školy na Mallého ulici, prvé v okrese Skalica a tretie v Trnavskom kraji.
9. októbra sa začala rekonštrukcia jedného z najvzácnejších historických organov na Slovensku vo farskom kostole sv. Michala. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili na tento účel 4 milióny korún.
10. októbra sa v hoteli Tatran v Skalici uskutočnilo uvedenie knihy Edity Tychlerovej s názvom Môj život v Skalici. Edita Tychlerová, čerstvá držiteľka Ceny primátora mesta Skalica, sa v tomto meste nenarodila, ale prežila tu väčšiu časť života a z toho, ako jej Skalica prirástla k srdcu, sa vyznáva v spomínanej knihe.
15. októbra sa na rajskom nádvorí františkánskeho kláštora konala vernisáž 3. samostatnej výstavy obrazov člena skalického Klubu výtvarníkov Jozefa Petroviča. Tvorbu autora predstavil riaditeľ Záhorskej galérie v Senici Štefan Zajíček.

November

7. novembra veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe Vallee absolvoval cestu po oblasti Záhorie a navštívil aj Skalicu. Najprv zavítal do Stredoeurópskej vysokej školy, ďalšou zastávkou bolo skalické gymnázium. Na pôde radnice ho prijal primátor Skalice Stanislav Chovanec. Posledný bodom nabitého programu amerického veľvyslanca bolo malé športové hokejové zápolenie na zimnom štadióne, kde v jednom útoku hral s primátorom Skalice a tiež so Žigmundom Pálffym.
15. novembra sa vo vynovenej sále mestského kina uskutočnila slávnostná imatrikulácia študentov Stredoeurópskej vysokej školy. Okrem vedenia školy sa jej zúčastnil primátor a viceprimátor mesta, prednosta mestského úradu a niekoľko poslancov mestského zastupiteľstva.
V roku 2006 bola rekonštruovaná socha Immaculaty, ktorá pôvodne stála na námestí a pred niekoľkými desaťročiami bola premiestnená vedľa farského kostola. 22. novembra sa dokončilo jej inštalovanie a v nedeľu 3. decembra bola socha opätovne posvätená skalickým dekanom Ľudovítom Pokojným.
23. novembra navštívili Skalicu eurokomisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer Boel a minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky Miroslav Jureňa. Hostia si prezreli priestory rekonštruovaného kláštora a v koncertnej sieni, kde ich hudbou privítala ľudová hudba Cifra, absolvovali krátke rokovanie. Ďalší program v Skalici vyplnilo stretnutie s vinohradníkmi a tlačová beseda.
V rámci cirkevných dejín nášho mesta sa v nedeľu 26. novembra udiala mimoriadne významná udalosť. Skalicu navštívil apoštolský nuncius Henryk Józef Nowacki, ktorý vo farskom kostole odslúžil svätú omšu, stretol sa z veriacimi a pri slávnostnom obede na rímskokatolíckej farnosti aj s primátorom mesta Stanislavom Chovancom.

December

1. decembra sa začala decembrová séria podujatí pod názvom Vianoce v Skalici. Na tzv. Malom rinku ich otvoril primátor mesta za prítomnosti župana Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša a podpredsedu Zdenka Čambala. Najprv však primátor, župan a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Cestné stavby Nitra Ján Hyža symbolicky prestrihli pásku rekonštruovanej vrchnej časti Potočnej ulice.
7. decembra sa vo veľkej sále Domu kultúry uskutočnilo slávnostné podujatie pri príležitosti 15. výročia vlastivedného časopisu Záhorie, ktorý vydáva Záhorské múzeum v Skalici. M. Minďáš

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 781
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 732
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 275
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 461
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 302
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 150
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 138
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 881
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 134
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 946
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Seničania vonku otočili stav stretnutia a zvíťazili

Oba tímy od začiatku predvádzali skôr bojovný futbal s minimom šancí, hostia sa nedostali v prvom polčase do žiadnej.

FK Senica

Za sobotu pribudlo vyše 3 000 pozitívne testovaných

Nakazení boli identifikovaní klasickou cestou pomocou PCR testov.

Ilustračná fotografia.

Polícia naďalej kontroluje dodržiavanie opatrení

Občanov žiada, aby sa nariadenia nesnažili obchádzať a aby nevymýšľali spôsoby, ako sa reštrikciám vyhnúť.

Policajná kontrola ľudí, ktorí mali byť v karanténe.

Kino v Malackách dostane novú strechu

Oprava bude stáť 49 755 eur a financovaná bude z mestského rozpočtu.

Kino Záhoran.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Prípravy na Kysuciach v plnom prúde, testovať sa bude aj v reštaurácii či v kolkárni

Sme na jednej lodi, musíme sa zomknúť, hovorí starosta Čierneho.

Už ste čítali?